ZORLU TÖRE

27/06/2022 22:10 969

 

Kısa bir süre önce Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Meclis Başkanı seçilen Zorlu Töre, geçtiğimiz Çarşamba günü (22 Haziran 2022) tarihinde Adana ziyaretinde bulundu.

Zorlu Töre, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesini bitirmiştir. Bu nedenle, Adana için önemi ve değeri fazla bir siyasetçidir. Zaten, Adana ziyaretinde, o dönemin hatıraları adına ve ahde vefanın gereği olarak Necdet özkaya’nın mezarını ziyaret etmiş ve o dönemdeki arkadaşları ile görüşme ve buluşma gayretleri göstermiştir.

İlk önce Muharip Gaziler Derneği’ni ziyaret eden Töre, günü yoğun bir ziyaret dizisi ile geçirmiştir.

Günlük Programda Serbest olarak belirtilen saatte Türkocağı Adana Şubesi’nin gayretleri ile oluşturulan bir programla Adana Baro Tesislerinde çok duygulu ve etkili bir konuşma yapmıştır. 

Adana Türkocağı, sabahtan başlayan programın geceye kadar süren devamı süresince Töre’yi yalnız bırakmamış, Oğuz Boyları Dernek Yöneticileri ile birlikte Kıbrıs Türkü’nün sonsuza kadar yanında olduklarını  ve KKTC’ye tam destek verdiklerini duyurmuşlardır.

Adı Fatin Rüşdü Zorlu’dan alınarak konulan Zorlu Töre, Adana’da yaptığı ziyaretlerin hepsinde ilgi ile karşılanmış ve gördüğü bu ilgi ve destekten memnun kalmıştır.

Sivil Toplum Kuruluşları’nın verdikleri destekten memnun olan Zorlu Töre, Yüreğir Belediyesi’nin düzenlediği Mavi Vatan konulu Konferansta oldukça önemli konulara değinmiştir.

 “Kıbrıs’ta Türk ve Rumlar arasında yaşananları anlatan Töre, Rumların Ada'yı Yunanistan'a bağlamak için kurdukları EOKA’ya karşı koymak üzere Türkiye’nin büyük desteğiyle Türk Mukavemet Teşkilatı'nın (TMT) kurulduğunu belirtmiştir. 20 Temmuz 1974’te yapılan Kıbrıs Barış Harekâtı’na kadar Rum saldırganlığına, azgınlığına direndiklerini belirtmiştir.”

“Türk ordusunun bu Barış Harekâtı’ndan beri Ada'da olduğunu ama oyunların oynanmaya devam edildiğini ifade eden Töre, devamında şunları söylemiştir:”

"Türk ordusu Ada'dan çekilsin, KKTC devleti sonlandırılsın ya da garantiler ve ittifak anlaşması sonlandırılsın veya sulandırılsın, yeniden birleşik Kıbrıs olsun. Birleşik Kıbrıs demek bundan sonra bulaşık bir Kıbrıs demektir. Biz o bulaşık Kıbrıs'ı 1959-1960 anlaşmalarında yaşadık ve gördük. Rumlar, Yunanlılar Megalo İdea'dan vazgeçmiyorlar. Helenizm ülküsünden vazgeçmiyorlar. Artık biz de vazgeçmeyiz. Bizim de artık milli, bağımsız devletimiz vardır. O devletin adı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'dir. Bu Cumhuriyet’ten vazgeçmek tek kelimeyle hainliktir. Kabul edilemez!

“Kıbrıs adasının, KKTC'nin sadece küçük bir kara parçası olarak düşünülmemesi gerektir. KKTC'nin denizlere açılan kıyıları da vardır. Bu kıyılardan denizlere uzanan sahada, deniz kıta sahanlığı ve serbest deniz bölgesi olan yerler vardır.”

“KKTC ve Doğu Akdeniz'deki Mavi Vatan'ın kendilerine şehit ve gazilerin emaneti olduğunu ifade eden Töre, "Ne Mavi Vatan'dan çekiliriz ne de KKTC'den çekiliriz. Ne KKTC'nden vazgeçeriz ne de Anavatan Türkiye'den vazgeçeriz.”

Adana’da yaptığı konuşmalarda, KKTC’den vazgeçilemeyeceğini çok açık bir şekilde belirten Töre, birkaç gün önce KKTC’yi ziyaret eden Irak Türkmen Cephesi Başkanı Hasan Turan ve beraberindekilere de bu konuda çok önemli sözler söylemiştir.

“Biz; Rumlar, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği’ni aldatmak istemiyoruz. Ama onlar da bizi aldatmaya kalkmasınlar”.

“Cumhuriyet’in varlığına sahip çıkmayı şehitler için bir görev olarak gördüklerini belirten Töre, bundan sonraki nesillere de bunu aktarmanın borçları olduğunu vurguladı.”

“Kıbrıs Türkünün mücadelesinin dünya üzerindeki bütün Türk topluluklarına ışık tutarak moral verdiğini söyleyen Töre, “Dolayısıyla biz sadece Kıbrıs Türk halkı için değil diğer Türk devlet ve toplulukları için de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin istikbalini korumamız gerekir” dedi.

Görüldüğü gibi, KKTC’nin kalıcılığı için kendisini vakfetmiş bir KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı ile karşı karşıya bulunuyoruz. Elbette, bu durum, biz Kıbrıs Türkü destekçileri için ve tüm ülkemiz için bir garanti, bir güvence olarak önümüzde durmaktadır.

Zorlu Töre’nin Adana ziyareti ve bu ziyarette yaşananlardan sonra, şu sonucu da elde etmek mümkündür:

Mavi Vatan, KKTC, Kıbrıs Türkü, Anavatan gibi konularda konuşabilmek, fikir yürütebilmek için Zorlu Töre’de olduğu gibi Türk Vatanı ve Türk Milletine bağlılık son derece olmalıdır. Bu tür konularda rahatça konuşabilmek için insanın çizgisi olması gerektir, idealist yaşamış olmak gerektir, herhangibir şaibe altında olmamak gerektir, dün yes be annem diyerek Annan planını destekleyip bugün tam tersi konuşmamak gerektir.