Zor ama haydi bakalım

02/12/2017 22:44 6787

Uzun zamandır kentin trafik keşmekeşliğini bu sütunlardan paylaşıyorum… Adana’nın çok acil ulaşım master planının yapılması gerektiğini, artan nüfus ile birlikte her gün kent trafiğine yeni araçların katıldığını ve çok değil birkaç yıl sonra Adana trafiğinin insanı çıldırtma noktasına getireceğini söylüyorum.

Ancak, bir yetkili çıkıp ta ‘Kardeşim Ulaşım Master Planını hazırlıyoruz, çözüm yöntemimiz budur” demiyor…

***

Şimdi gelelim asıl konuya...

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın uzun süredir üzerinde çalıştığı “Ulusal Akıllı Ulaşım Sistemi” projesinin detaylarına ortaya çıktı. Projeye göre, yollar ve tabelalar akıllı olacak. Sürücüler yola çıkmadan her şeyi görebilecek. Toplu taşımada Türkiye genelinde tek kart modeline geçilecek. Araçlara kara kutu zorunlu hale getirilirken, trafik cezasını polis değil MOBESE kesecek.

Ne kadar hoş değil mi? Devam edelim

TABELALAR LED'Lİ OLACAK

Karayolları internete bağlanıyor: Karayollarındaki şerit çizgileri ve trafik levhaları uluslararası standartlara uygun şekilde dizayn edilip fiber optik ve geniş bant şebekeleri, karayolların altyapısı boyunca yeterli olacak şekilde tamamlanacak. Trafikte kullanılan ışık ve işaretlerde çevreci ve led teknolojisi gibi enerji verimliliğini arttıracak teknolojiler kullanılacak.

ANLIK BİLGİ VERİLECEK

Bilgiler anında tabelada: Her ilde Trafik Yönetim Merkezleri kurulacak. Karayolu üzerindeki kameralar ve algılayıcılar tarafından toplanan bilgiler, bu merkezlere iletilecek. Buralarda işlenen bilgileri sürücülerle, yolcularla ve diğer ilgili yerlerle paylaşacak. Şehirlerarası bir yolda yapım çalışması, hava durumuna bağlı bir risk veya sürücünün uyarılması gerekli olan bir durum varsa bu uyarıları değişebilen levhalar üzerinden sürücülerle paylaşılacak.

UYGULAMALAR GELİŞECEK

Kameralarla takip: Şu anda mevcut MOBESE/TEDES sistemleri ile yeni kurulacak olan TEDES’ler, AUS mimarisine entegre edilecek. Sistemler üzerinden acil durumlara yetkili birimler anında müdahale edebilecek, trafik kuralı ihlali yapanlar olursa emniyet teşkilatı devreye girerek haklarında gerekli işlemler yürütülebilecek.

Yol bilgileri cebinizde: Mobil uygulamalar yaygınlaştırılacak ve vatandaş evden çıkmadan önce kullanacağı güzergaha dair her türlü bilgiyi öğrenebilecek.

AYNI KART HER YERDE GEÇERLİ OLACAK

Tek kart: Tüm şehirlerin toplu taşıma araçlarında kullanılabilecek tek bir ödeme sistemine geçilecek. Vatandaşlar, üzerinde kendi isminin olduğu ulaşım kartı ile Türkiye genelinde metrodan otobüse, vapurdan metrobüse kadar tek bilet kullanacak.

***

“Ulusal Akıllı Ulaşım Sistemi” ne zaman hayata geçer bilmem ama merakımı cezp eden bir şey var hani diyor ya sonunda tek kart sistemine geçilecek… Malum yaşı dolayısıyla ve işi gereği toplu taşıma araçlarına ücretsiz binenler var. Adana’da durakta bekleyen yaşlıyı almamak için transit geçenler bu sisteme nasıl bütünleşmiş olacaklar.