Zaman akıp gidiyor

28/12/2019 18:38 4270

 

Yitip giden zaman için yapılan en güzel tabirlerden bir tanesidir ‘su misali akıp gitmesi’. Gerçekten de öyle zaman maalesef ki su gibi akıp gidiyor. Akıp giden zamanla birlikte ömrümüzden de bir parça kayboluyor.

Zamanın bu kadar hızla akıp gitmesi ve zamanın bu baş döndürücü hızına yetişilememesi ben ve benim gibi milyonlarca insanın hayretle karşıladığımız bir durum.

2018 yılını hayret ve şaşkınlıkla beklerken geçti gitti. 2019 geldi ve şuanda onu uğurlamaya hazırlanıyoruz. Anlaşılması, inanması gerçekten güç değil mi? Zaman ne kadar hızla akıp gidiyor. Çocukluğunu, doğumunu bildiğimiz çocuklar büyüdü, evlendi, çoluğa çocuğa karıştı. Bir sürü acılarımız oldu daha dün içimize oturan, burnumuzun direğini sızlatan… Acılar hala taze daha taze daha dün gibi taze ama aradan geçmiş gitmiş koca yıllar…

İnsan inanmak da güçlük çekiyor değil mi zamanın bu kadar hızlı geçmesine ve bu hız karşısında bizim çaresiz oluşumuza…

Zaman akıyor, yaşlar alıp başını gidiyor. Ne kadar ‘benim ruhum genç’ deyip kendimizi avutsak da bedenimiz yılların bu koşturmacasına yenik düşüyor, yaşlanıyor ve yıpranıyor.

Evet kendimize ne kadar iyi baksak da kendimizi ne kadar daha 17’li 18’li yaşlar da hissetsek de maalesef giden ömür oluyor ve maalesef bir noktada son buluyor. Yani eninde sonunda akıp giden zamanın acımasızlığı ezip geçiyor bizi.

Evet bu hızlı gidişe direnmek nafile ve beyhude bir çabadan öte bir şey değil. O zaman bize kalan kendimize ve sevdiklerimize iyi bakmak ve sadece hayatı elden geldiğince dolu dolu yaşamak oluyor.

Her anından, saniyesinden keyif almak, mutlu olmak ve mutlu etmek… Kalp kırmamak, kalbinin kırılmasına müsaade etmemek… Kimseye hayatı zindan etmemek ve hayatı sana zindan edenleri hayatına bir daha almamak komple çıkarmak… Kimsenin Hakkına girmemek ve her daim Haktan yana olmak…

Reçete bence bu... Zaman sürekli bizim aleyhimize işliyor. Bu hızlı gidişat karşısında elimiz kolumuz bağlı. O yüzden her tür üzüntüye sünger çekmesini bilmek lazım. Unutmak birçok olayda en iyi ilaçtır. Unutmayı ve kin tutmamayı başarabilirsek de ruh sağlığımızın zamana karşı daha bir dirençli olmasına yardımcı olabiliriz.

Zaman ve hayat… Bunlar birbirini tamamlayan kelimeler. Zamana karşı hayatı dolu dolu yaşayalım. Hayat bu ‘göz açıp kapayana kadar’ demiş. Bu kadar kısa zamanı güzel ve faydalı değerlendirelim.

Akıp giden zamanın bizi alt etmesine müsaade etmeyelim.