Yüreğir’de başarı öyküsüne en çok kimin ihtiyacı var?

18/01/2021 23:22 10044

En son yapılan yerel seçimde Adana’nın merkezinde kazanan CHP oldu. İktidardaki AK Parti’nin tek başına kazanabildiği ilçe ise Yüreğir oldu.

Yakınlarımla seçim sonuçlarını değerlendirirken, “Kazanan Yüreğir olacak. Bu dönem AK Parti, Yüreğir’e özel ilgi gösterecek. Adanalı seçmene ‘Yüreğir gibi tercihte bulunsaydınız sizin ilçeniz de böyle hizmetler alacaktı’ dedirtilecek” demiştim.

Aradan yaklaşık iki yıl geçti. Yüreğir’de bu öngörümü destekleyecek bir gelişme yaşanmadı. Yani Adanalı, “Elbette bu hizmet Yüreğir’e yapılacaktı. Çünkü orada belediyeyi AK Parti kazandı” diyemedi.

5 Ocak gazetesinin geleneksel kahvaltı toplantısının konuğu Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir’di. Toplantı, Yüreğir Belediyesi’nde son iki yılda yapılanların yansıtıldığı bir sunumla başladı. Sunumda hemen her belediyenin yaptığı asfalt, maske dağıtımı ve pandemi sürecinde sosyal belediyeciliğe dair yapılanlar dışında Adanalıyı heyecanlandıracak bir proje yoktu.

  1. durumda AK Parti, “Adana’da farkını kazandığı Yüreğir’de gösterecek” savım da mesnetsiz kalmış oldu. tespiti Kocaispir’le paylaştım. Tebessüm edip iki haklı gerekçe sundu.

İlki, pandemi süreci; diğeri, büyük projelerdeki uzun süren hazırlık dönemi.

Mehmet Fatih Kocaispir, hukuk adamı. Tabandan parti tavanına kadar networkü var. Siyaseti de bürokrasiyi de iyi biliyor. Adana kamuoyu kendisine en çok ‘samimi’ kimliğini uygun buluyor. Elbette bunlar önemli avantaj. Ancak Kocaispir’in kalan 3 yıllık görev süresinde adından bahsettiren büyük projeleri gündeme getirmesi ve bu projeleri hayata geçirmesi gerekiyor.

Elbette, Yüreğir gibi bir ilçede işi kolay değil. Zira, Yüreğir imajı zengin olan Adana’nın ‘karşı yakası’… En düşük gelir, çarpık kentleşme, olmayan altyapı, terörden uyuşturucuya kadar sıkıntılı asayişin hepsi bu ilçede.

Mücavir alanında dünya markası otellerin yanı sıra yaşamını çadırlarda sürdürenlerin bulunduğu bir ilçeden bahsediyoruz. 400 bin nüfusuna 100 bin Suriyeliyi, 40 bin tarım işçisini harmanlamış, sosyoekonomik yapısı altüst olmuş bir ilçeyi anlatıyoruz.

İşsizliğin Türkiye, hatta Adana ortalamasının çok üzerinde yaşandığı Yüreğir’den söz ediyoruz.

Elbette bu tablodaki negatiflerin kısa sürede pozitife dönüşmesi kolay değil.

Bu çerçevede Kocaispir’in adeta sessiz sedasız gerçekleştirdiği imar, kentsel dönüşüm ve altyapı hamlelerinin çok yakında etkisini göstereceğini de tahmin edebiliyorum.

Yüreğir’de dönüşüm için daha fazla yatırıma ve daha fazla heyecan veren projelere ihtiyaç var. Bu da merkezi yönetimin Yüreğir’e olan bakış açısını değiştirmesi ve daha fazla ilgi göstermesiyle sağlanabilecek.

Sınırları içerisindeki Seyhan Nehri ve baraj gölünü etkin kullanarak bu bölgede cazibe alanları ortaya çıkaran, kentsel dönüşüm projelerini birbiri ardına hayata geçiren, gelir düzeyi düşük nüfusunu iyileştirmeye yönelik faaliyetlerde bulunan bir Yüreğir, Adana’nın dönüşümüne de ciddi katkı sağlar.

Kamuoyunun ‘Samimi Başkan’ olarak konumlandırdığı Yüreğir Belediye Başkanı Mehmet Fatih Kocaispir’in merkezi yönetimden ‘samimi’ desteğe ihtiyacı var.

Buna Adana’dan daha çok bu bölgede seçim kazanmak isteyen AK Parti’nin ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.

Gözlerimiz, Adana’nın merkezinde, iktidarın tek belediyesi Yüreğir’de…