Yüreğir, Adana’nın ‘Karşıyaka’sı olmaktan çıkar mı?

18/01/2021 23:30 5208

Fatih Mehmet Kocaispir göreve başladıktan sonra Yüreğir’de gözle görülür bir vizyon değişikliği yaşanmaya başladı. Tabi özellikle temizlik konusunda. Hafta sonlarını doğduğum mahallede geçiriyorum, dikkatimi çeken her sokağı önce makinalar temizliyor, ardından temizlik personeli giriyor sokağa. Gece 12’de çöp topluyor temizlik işleri, helal olsun.

***

Gazetemizin beyin fırtınası olarak gerçekleştirdiği toplantı öncesinde,Yüreğir’in Z raporunu almış başkan, bir video sunumla 2020 yılında neler yaptığını anlattı. 121.663 ton sıcak asfalt, 71.394 ton yol ve zemin iyileştirme, 23.750 metrekare kilit parke döşemesi, 50.327 metre yol çizgisi, 10 tane Park 1.450.968 adet hijyenik maske ve 98.118 eldiven dağıtma, 2.904 bebeğe Hoşgeldin Bebek yardımı, 690 kardeşimize akülü tekerlekli sandalye, 261 engelli aracın bakım ve onarım çalışmaları, 2.754 öğrenciye sınava hazırlık seti dağıtımı, evinde Aş olmayan kimse kalmasın diye 61.116 gıda yardımı, 4.871 muhtelif ihtiyaç yardımı, aşevinde her gün 2.511 ihtiyaç sahibine sıcak yemek, çocuklara 11.543 adet oyuncak dağıtımı, sokak hayvanları için 2.351 torba mama dağıtımı, 83 okulun onarımı, ilçede bulunan tüm ibadethanelerin temizliği, 9 branşta spor etkinliği, veteranlar Türkiye Badminton Şampiyonası'nda birincilik, 36 noktada ücretsiz spor eğitimi, 2.500 çocuğa spor eğitimi, iki mahallede kadın etkinlik merkezi, 9 mahallede yeni muhtarlık binası, bir mahalleye kütüphane, 4.600 çöp konteyner bakımı, 2.500 çöp konteyner dağıtımı, 3.900 öğrenciye sınavlara hazırlık kursu, 4.000 adet ücretsiz eğitim seti dağıtımı,7.500 öğrenciye çanta, 4.000 adet voleybol ve basketbol topu dağıtımı, 6.000 adet forma, selde mağdur olanlara 15.000 adet çekyat battaniye yastık dağıtımı, toplamda 30 yeni aracı filosuna kattı, beyaz masada 47.000 vatandaşın sorunlarını çözüme kavuşturdu, 107 mahalle muhtarına bilgisayar yazıcı internet desteği,YouTube kanalı ile 400.000 öğrenciye uzaktan eğitim desteği… Tamamını yazmaya kalkarsam sütunlar yetmeyecek.

***

Tabi Yüreğir önceden imar planları çizilerek oluşmuş bir ilçe değil, Adana’ya doğudan girdiğinizde, ilk durak Yüreğir.Dolayısıyla göç nedeniyle ıslah imar planlarıyla düzenlenmeye çalışılan bir ilçe olmuş hep. 415 bin nüfusa, 150 bin Suriyeli en az 40 bin de mevsimlik tarım işçisi eklediniz mi, 600 bini aşkın nüfus, düzensiz yapılaşma vesaire vesaire konulara neden oluyor. Böyle bir ilçede iş yapmak da kolay değil.

***

Buna rağmen iyi işlere imza atıyor, atmaya da devam edecek gibi görünüyor Kocaispir. Oldukça da iddialı,“5 yıl sonra Yüreğir, Adana’nın merkezi olacak” diyor.

***

Vali Süleyman Elban’ın Adana için bir şans olduğunu söyledi, Yüreğir’in kanayan yarası kentsel dönüşüm için tarih verdi, “haksız imar rantının girmediği bir ilçe olacak Yüreğir” dedi.Toplantı esnasında “ben bu kentte yaşıyorum ileride başım dik gezeceğim” cümlesi önemliydi,kamu binalarının ilçeye büyük desteği olduğunu ifade etti,tabii artık Adana’nın önemli kamu binaları ilçede hareketliliği mutlaka arttıracak.

***

Türkiye’nin en büyük Millet Parkını Yüreğir’e yapacak, vakit nakittir felsefesiyle her soruna anında müdahale ediyor, hızlı çözümler tam Fatih Mehmet Kocaispir’e göre. Yüreğirli gençlerin kendisinden ne talep ettiğini biliyor, bu çok önemli. Spora yönlendirme-eğitim materyallerine ulaşma ve iş. Bunların kendisinden beklendiğini bildiğine göre çözümleri de hazırlamıştır mutlaka başkan.

***

Sanatın ve sinemanın başkenti olan Adana’da ‘arabada sinema’ işini gerçekleştiren ilk başkan. Bu benim de hayalimdi, emekli olunca böyle bir planım vardı, başkan bu planımı suya düşürdü. Tabi Adana için bence çok önemliydi, bu kentte olması gereken bir iş.

***

Kent Estetiği Kurulu kuruyor ilçeye, bu ne kadar önemli bir çalışma bende. Her ilçede olmalı. Cephesinden rengine kadar herşeyibelediyenin belirlediği görsel kalitesi olan mahalleler. Pilot bir mahalle seçip uygulamaya girdiklerinde göreceğiz hep beraber.

***

Türkiye’nin en eski hastanelerinden bir olan 1896 yılında kurulmuş olan eski Adana Devlet Hastanesi yıkılmış yeri de boş kalmıştı.O hastaneden Regülatör Köprü’nün diğer tarafından(Seyhan) en az 4 mahalle, Karataş’ın bütün köyleri ve Yüreğir’in güneyde kalan en az 105 mahallesi faydalanıyordu. Bununla ilgili soruma, başkan bir sürpriz yapılacağını ima ederek, (sanırım butik bir hastane yapılacak) açıklamayı siyasi büyüklerine bıraktı. Bu kadar da nezaketli bir başkan. Tabi ben sonucuna bakıyorum, sürprizi de bekliyorum, o bölgeyi takip etmeye devam ediyorum.

***

Köylü Garajı-Kozan Çarsısı ve Karşıyaka Sanayi Sitesi lokasyonunda gelecek günlerde çok büyük değişiklikler yaşanacak. Bu da önemli.

***

“İnsanların kaderi olduğu gibi kentlerin de kaderi olduğuna inanıyorum” dedi başkan.İnsanların kendisini iyi hissettiği, mutlu hissettiği, güvende hissettiği, devlet-millet kaynaşmasının sağlandığı, yerel yönetimlerin halkla iç içe olduğu bir yönetim modelini ortaya koyabilirse Başkan Kocaispir, işte o zaman Yüreğir’in kaderini değiştirir. Umarım dediği gibi olur ve önümüzdeki yıllarda Yüreğir, Adana’nın karşı yakası olmaktan çıkar ve Adana’nın merkezi haline gelir.