Yönetecek yöneticiler olmalı

21/12/2019 19:53 3798

Bir iş bulmanın ve bir işte çalışmanın giderek zorlaştığı şu günlerde 'yönetemeyen yöneticiler' işleri daha da zor hale getiriyor. Son zamanlarda sık sık 'moral' ve 'motivasyon' sözcükleri karşımıza çıkıyor. Dünya çapında bilim adamları ve akademisyenler iş verimliliğini artırmak için önemli çalışmalar yapıyor. İşte bu konuda moral ve motivasyonun çalışan personeller için ne önemli bir husus olduğu da günümüzde en çok anlatılan konular arasında yer alıyor.

Maalesef pek çok yönetici insanları nasıl yöneteceğini bilmeden iş verimliliğini artırmak için büyük hatalar yapıyor. Aslında bu konuda pek çok firma İyi bir yönetici nasıl olması konusunda eğitimler ve kurslar veriyor. Fakat ülkemizde özellikle özel sektörde çalışan yöneticiler masabaşı ve saha çalışanlarını birbirinden ayırt edemiyor.

Bu tarzdaki şikayetleri çevremizden sık sık duyuyoruz. Yakın bir tarihe kadar yöneticiler ülkemizde halk deyimiyle 'baba' ya da 'abi' olarak görülüyordu. Ama şimdi böyle değil. Kurumlar ve firmalar arasındaki rekabet giderek artarken maalesef bazı yöneticiler yanlarında çalışan personellere gereksiz baskılar uyguluyor. Bir örnekle açıklamak gerekirse bazı sektörlerde çoğu yönetici çalışanlara günlük kotalar uyguluyor ama maalesef bazı dönemlerde istenen kotalara ulaşmak çalışanlar için neredeyse imkansız oluyor.

Özel sektörde yöneticiler kariyer peşinde koşarken çalışan işçiler ise evine ekmek götürme davasının peşinde...

Birçoğumuzun mutlaka başına gelmiştir... Zaman zaman caddelerde anketörler karşımıza çıkıyor ve bazı sorular sormak istiyor. Ama olumsuz cevap alınca biraz da acıtasyon yaparak günlük kotaları olduğunu ve bunu dondurmaları gerektiğini söyleyip anket yapma da ısrarcı davranıyor. Ama sorulacak sorular belki de onda bize sorulacak doğru sorular olmayabiliyor.

Çalışan o kişiye yardım etme noktasında zaman zaman anketlere katılmak zorunda kalıyoruz ki, bu durumda çoğumuz sorulan sorulara eksik ya da yanlış bilgiler veriyoruz. Bu da aslında kamuoyunu yanlış bilgilendirme anlamına geliyor.

Halbuki durum böyle olmaması gerekiyor yöneticilerin firma ya da kurumun sahibine yapılacak iş ile ilgili doğru bilgiler vermesi, 3 kişinin yapması gereken işe tek bir kişiye yüklenmemesi noktasında uyarması gerekiyor. Ama maalesef bazı yöneticiler oturdukları masadan sahayı göremiyor.

Maalesef pek çok yönetici masasından kalkmadığı için tarihlerden hangi mevsimde olduğunu dahi fark edemiyor. Aslında iş verimliliğini artırma noktasında yöneticilerin kurs ve eğitim almasının dışında sahadaki mevsimsel ve dönemsel durumları da fark edebilmesi için koltuğundan kalkıp zaman zaman sahada çalışması gerekiyor.

Aksi durumda masabaşında hesap edilen iş, sahada başarıya ulaşmıyor. Ve sonrasında yöneticilerin büyük bir bölümü yaşanan olumsuzluğu işçilerin üzerine bırakmaya çalışıyor. Bu da personelin moral ve motivasyonunu dibe vuruyor. Sonrasın da mı?

Maalesef hemen hemen her gün başarısız yöneticiler yüzünden onlarca işçi ya işten çıkarılıyor yada işten istifa etmek zorunda kalıyor...