Yine de olumlu bakıyorum…

23/04/2019 23:36 6658

 

 

Derbi denince belki insanların aklına 3 büyük takımın maçları gelebilir. Fakat Adana’da sokakta bu soruyu yönelttiğimizde herkesin söyleyeceği Demirspor-Adanaspor derbi maçı  dile getirilir. Büyüklüklerini birbirlerinden  alan bu iki güzide takımın maçı belki de Adana’da konuşulan konuların başında olmakla beraber bulundukları konum itibariyle de maça başka bir değer katmakta.

Formasını onurla, gururla ve özlemle giydiğim Demirspor takımının bu maçı alarak ilk 6 için önemli bir avantajı yakalamasını istemekle birlikte unutulmamalıdır ki ne Demirspor Adanaspor’suz, ne de Adanaspor,  Demirspor’suz olmaz. Bu dileklerle başlayacak maç umut ediyorum ki Adana’ya yakışır bir maç olur ve kazanan dostlukla beraber gönlümden geçen Demirspor olur.

Rakiplerinin kaybettiği hafta da Demirspor kazanarak tekrar avantajlı durama geçmesi için önemli bir maç ama daha önemlisi ligdeki konumu ne olursa olsun iki takım kazanıldığında kendi taraftarına çok değerli bir armağan vermiş olacak Demirspor futbolcuları.

Bazı maçlar vardır taktikten ziyade yüreğinizi koyacağınız Demirspor içinde Adanaspor maçı böyle bir maç.  Konum itibariyle rahat olan Adanaspor, maça daha kontrollü başladı. Demirspor ise bir an önce golü bulup kontrolü ele geçireyim dercesine rakip kalede daha çok görünmeye çalıştı. Fakat bunu yapmak isterken eksik oyuncularının yokluğunu hissetmedi desek yanlış olmaz.

Demirspor atakları genelde sağ kanattan gerçekleştirmekle beraber ciddi bir gol pozisyonunun olmaması ilerleyen dakikalarda duran topların değerini artıracaktır. Maçtan önceki Ümit hocanın verdiği röportaj da böyle maçlarda yenemiyorsan yenilmeyeceksin düşüncesi yarım saatlik durum göz önüne alındığında maçın özeti diyebiliriz Demirspor için.

Fakat bana sorarsanız böyle rakip için rahat olan bir maçta alacağınız 3 puan daha sonra zorluk seviyesi artacak maçlar için krediniz olabilir. Demirspor maçtaki ilk ciddi tehlikesini 40. Dakikada Legear ile gerçekleştirdi. Eğer biraz dikkatli ve becerikli olsa devreye gol ile girebilirdi. Demirsporlu forvet oyuncuları biraz maça ağırlıklarını koyduklarında Demirspor takımı çok rahat pozisyona girebiliyor. Bunu da ilk yarının sonuna doğru gösterdiler az da olsa.

Ümit hoca ilk yarı oynanan oyunu beğenmemiş olacak ki ikinci yarıya iki oyuncu değişikliğiyle başladı. İkinci yarıya Demirspor daha baskılı başlayan taraftı. Rakip Adanaspor ise tamamı ile  amacı gol yemeyim bulursam da golü atayım şeklinde görüntü verdi. Maçın gidişatı golü atanın maçı kazanacağı gibi olmaya başladı.

Demirspor takımında topun ileride kalmaması pas hatalarıyla beraber golün de gelmemesi Adanaspor’a özgüven verdi ve daha çok Demirspor kalesinde görülmeye başladı. Maçın sonuna gelinildiğinde sanki iki takıma da bir puan yarıyormuş havası sezdim. Yine de uzatmada Kage golü atsa üç puan almamak içten bile değildi.

Genelde lig biter ve başlarız hesap yapmaya eğer hedefe ulaşamazsak. Deriz; şu maçta üç puan alsaydık, şu maçı kaybetmeseydik , şu maçta keşke berabere değil de kazansaydık . İnşallah lig bittiğinde bu maçta kaybedilen iki puanı aramaz Demirspor.

Yine olumlu tarafından baktığımız da deplasmanda alınan bir puan iyidir diye  düşünebiliriz. Bir diğer sevindirici taraf ise maçta derbiye gölge düşürecek bir olayın olmaması.