YILLAR SONRA ÇOK YÖNLÜ SINIF ARKADAŞIM i.ARIKAN İLE BİR ARADA!

16/06/2017 21:04 4571

Geçmişte dizilen taşların zamanla nasıl güzel binaların inşa edilmesine neden olduğunu hep birlikte bugüne kadar gördük ve görüyoruz da;.

Olağan üstü zeka,üreticilik, buluş, hayırseverlik, alçak gönüllük ve kendisinden önce başkalarının yetenek ve çabalarını takdir etmesini bilen bir Adanalı, Adana sevdalısı ve tüm insanları yaratan’dan dolayı ayırım yapmaksızın seven pek değerli sınıf arkadaşım İ.Arıkan bugünkü röportaj konuğumuz!

Çocukluğundan itibaren diğer yaşıtlarından bariz farklılık gösteren İ. Arıkan 1952 yılında Adana’da doğar. ailenin üçüncü çocuğu  olup o  yaştan itibaren yaşıtlarının yaptığı, oynadığı ve konuştuğu konular ilgi alanına girmeyip mümkün olduğunca, büyüklerinin sohbetlerine katılır ve her an onlardan bir şeyler öğrenmeye çalışır. Lise çağlarına geldiğinde ise; uçak, füze yapımı, uçuşu ve inanılmaz yetenekleriyle arkadaşları ve öğretmenleri tarafından daha iyi tanınmaya başlamakla kalmayıp, sınıf arkadaşları tarafından Arşimet lakabını alır.okuduğu okulun kurucusu ve müdürü rahmetli Ahmet Küstü bu özel yetenekli genci buluşlarını ilerletmeye teşvik ediyor ve destek veriyordu. Ta ki günlerin birinde füzesini uçurma başarısıdahilinde tüm etrafındakilere gösterildi. O dönemde okul müdürü ve öğretmenler başta olmak üzere herkes büyük bir telaş ve heyecan içindeydi. İ.Arıkan’ın lise çalışmalarını Adana Kolejinden mezun olduktan sonra füze sevdasının yanı sıra, çocukluğundan itibaren 1984 yılında hayalini kurduğu Amatör Radyo istasyonu kuruculuğu ile devam eder. Her zaman az ve öz konuşur, gösteriş,aşırı lüks, kıskançlık, hırs ve ben merkezcilikten uzak, ama bir o kadar çalışma, üretme,karşılıksız sevgi, hizmet ve yardımlaşma gibi duygularını, barışık yaşam felsefesi, kendi yarışının sadece ve sadece kendisiyle olma, azimli adımlar, sükunet, ve çalışkanlık takip eden  konuğumuz ile bire bir görüşmeye geçiyoruz.

VioletBağçuvan: Sizin küçük yaştan itibaren ki bu farklılığınız, büyükler ile görüşme isteğinize ve geniş hayallerinize aileniz hiç karşı çıkıp sizi uzaklaştırmaya çalıştı mı?

İ.Arıkan: Kesinlikle hayır. Hep değer vermişler, beni dışlamamış ve teşvik etmişlerdir.

V.B: Lise yıllarındaki durmaksızın üzerinde odaklandığınız füze atma hobinizi liseden mezun olduktan sonra hangi hobiniz takip etti ve neler yaptınız?

I.Arıkan : İHA pilotluğu dışında bir diğer hobim Amatör Telsizciliktir. Ulaştırma Bakanlığının ilgili biriminden uluslararası geçerliliği olan belgem var. Çağrı işaretim TA5A dır. TA ön eki Türkiye'yi ifade eder. 5 rakamı Konya, Mersin, Tarsus, Adana ve tüm Çukurova bölgesini içeren 5.ci bölgeyi ifade eder. Rakamdan sonra gelen harf veya harf guruplarından oluşan son ek ise karşılığı olan Amatör Telsiz Operatörünü ifade eder. 5'ten sonra gelen A harfi beni temsil eder. Kısacası 5.ci bölgenin ilk amatör telsiz operatörüyüm. Bizlere tanınmış değişik amatör telsiz frekanslarında belli kurallara uyarak yurt çapında ve uluslararası olarak tüm amatör telsizcilerle müsait atmosferik şartlarda görüşmeler yaparız. Her amatör telsiz operatörü kendi ülkesini temsil eder ve örnek davranışlar gösterir, ülkesini tanıtır. Görüşmeleri teyit amacıyla birbirlerine kartpostal büyüklüğünde kendi istasyonlarını temsil eden ve çağrı işaretlerini, görüşme tarihini, saatini ve frekansı içeren QSO (Görüşme) kartı gönderirler ve iyi dileklerde bulunurlar. Dünyanın neresinde olursa olsun bir doğal afet durumunda birbirleriyle irtibat kurup kendi Sivil Savunma birimleriyle işbirliği yaparlar. Konu çok geniş ve bu röportaja ayrılan sayfayı aşar.

V.B: Soluksuzca bir çalışma yaşamanızın olduğunu biliyoruz. Bu yoğun çalışma yaşamında emekliye ayrıldıktan sonra, kurduğunuz hayalleriniz gerçekleşmesi için herhangi bir çalışmanız oldu mu?

İ.Arıkan:  Evet, elbette ki oldu.

V.B: Peki bunlar nelerdir? Bize anlatırmısınız?

Bir bütün olarak ilk havadan çekim çalışmalarınızı gerek kendi çekiminiz gerekse de fotoğraflama sistemiyle ne zaman başladınız ve nerelerde uyguladınız?

İ.Arıkan: 2013 yılında ilk kameralı İnsansız hava Aracımı (İHA) aldım. İHA’nın yapabileği fonksiyonlar geliştikçe, ilerleyen yıllarda ikinci ve üçüncü İHA'mı aldım. Amatör bir ruh ile havadan video çekimlerimi yapmaktayım. Çekilen videoların derlenmesini de ben yapmaktayım. Bu hobiyi uygulama alanım genelde Toroslar ve Çukurova bölgesidir. Belemedik vadisinde havadan video çekimini çok severim. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün 22.02.2016 tarihinde yayınlamış olduğu İHA yönetmeliğinin gereği olarak İHA'larımıSHGM'ye kayıt ettirdim, Amatör sınıf lisansı aldım ve İHA'lara araç plaka numarası gibi İHA kuyruk plakası verildi. Hobisel amaçlı uçuşlarımı artık yasak bölgeler, izne tabi alanlar ve meskun mahaller dışında ve insan kalabalıklarından uzak alanlarda yapmaktayım. Hobisel olarak İHA uçuracak arkadaşların ilgili yönetmelik ve valilik genelgelerini okuyarak bilgilenmelerini tavsiye ederim. Çevremizdeki insanların can ve mal güvenliklerini tehlikeye atmamak birinci kuraldır. Örneğin; meskun mahallerden, insan kalabalıklarından ve karayollarından en az 50 metre uzakta uçuş yapmamız gerekiyor. Hava alanlarından ise en az 9 km uzakta uçuş yapılması gerekmektedir. Bir oyun kurallarına uyarak oynanırsa zevk alınır. Ayrıca, toplum tarafından yanlış kullanılan bir terime değinmek istiyorum. "Drone" kelimesi. Gördüğüm kadarıyla medyanınİHA’lara “Drone” adını vermesi neticesinde insanlarımız ad kullanımında yanlış yönlendirilmiştir. Drone, askeri amaçla kullanılan ve üzerinde ateşli silah bulunduran İnsansız Hava Araçlarına verilmiş olan bir addır. Bizlerin kullandıklarına genel olarak İHA denir. Fakat her bir İHA cinsinin kendine özgü özel ismi vardır ve bu özel isimler kullanılır. Uçaklar sabit kanatlıdır. Ana gövde üzerinde bir ve kuyrukta bir motor ve pervane ihtiva edenlerin özel ismi Helikopter, 3 motor ve 3 kol ihtiva edenlere Tricopter, 4 kollu ve 4 motorlu  olanlaraQuadcopter, 6 kollu ve 6 motorlu olanlara Hexacopter ve 8 kollu  ve 8 motorlu olanlara ise Octocopter denir. Hepsinin genel ismi İHA'dır ve silahlı olanlara Drone denir.

V.B.YouTube'da kanallarınızda  fotoğrafları seçerken, fotoğrafçıların da isimlerini ve ülkelerini belirtiyormusunuz?

İ.Arıkan:YouTube'da kurduğum kanalları ticari bir amaçla kullanmamaktayım. Benim için bir başka hobisel çalışma. Başka insanlar tarafından çekilmiş ve umuma açık olarak paylaşılmıiş olanların üzerine ad ve soyadlarını yazarım. İsimsiz olarak umuma açık bir şekilde paylaşılmış fotoğrafların üzerine de "Anonim" yazarım. Ülkelerini bilmeme imkan yok ne yazık ki.

V.B. Çalışmalarınızda iki dil kullandığınızı görüyorum .Bunun gerekçesini belirtirmisiniz?

İ.Arıkan:Ülkemizin tarihi yerlerini diğer ülkelerde yaşayan insanların da görmelerini ve bilgi edinmelerini amaçlıyorum. Bu nedenle, yayınladığım videolarda İngilizce ve Türkçe kaynak olarak erişilebilecek Evrensel Kaynak Bulucu (URL) adreslerini mutlaka belirtirim.

V.B.Seçtiğiniz müzikler ile tarihi eserler arasındaki bağlantıyı nasıl irtibatlandırıyorsunuz?

İ.Arıkan:Tarihi yerlerimizle ilgili olarak hazırladığım videolarda genellikle dramatik ve epic (destansı) müzik seçerim. Çoğu zaman uygun olduğunu hissettiğim müziği kullanırım. Ama sadece enstrümantal müzik olması tercihimdir. Çünkü enstrümantal müzik tüm dünya insanlarını kucaklar. Evrenseldir. Anamur sahilinde bulunan Mamure kalesi beni çok etkilemiştir. Kaleye yukarıdan bakarken yüzyıllar boyunca orada yaşamış insanları, verilen savaşları, hangi taraftan olursa olsun kaybedilen canları, gözyaşları içinde kalmış çocukları ve dul eşlerini hissettim. Bu nedenle Mamure kalesi başlıklı videomda AnnaRF'in "Ağlayan Gözler" adlı eserini kullandım.

V.B:Şu anda Adana’da sizden başka bu havadan video ve fotoğraf çalışmalarını yürütenler var mı?

İ.Arıkan:Havadan video ve fotoğraf çekimleriyle ilgili şu anda Adana'da değişik yaşlardan bir çok insanımız faal durumdadır. Üç gruba ayırabiliriz. Profesyonel (Ticari amaçlı) havadan video ve fotoğraf çekenler, Amatör, yani bir işi sadece zevk aldığı için hobisel olarak yapan ve havadan video ve fotoğraf çekenler ve ufak fakat güçlü İHA'larla akrobatik ve sportif uçuş yapanlar. Bu üçüncü gurup, kullandıkları İHA'lar üzerinde bulunan kameranın görüntüsünü başlarına taktıkları VR (Virtual Reality/Sanal Gerçeklik) gözlükleriyle sanki İHA'nın içindeymiş gibi görerek uçuş yaparlar. Ama İHA'nın sadece önünü görebilirler. İHA'nın sağını, solunu veya arkasını göremezler. Bu şekilde sportif uçuşlar yaparlar. Bu tarzda uçuş yapanların yanında kendisine uçuş alanında kendisin görmediği açıları bildiren bir yardımcısının olması çevre güvenliği açısından gerekir. Saydığım 3 guruba dahil toplam uzaktan kumanda ederek uçurulan İHA pilotu sayısı hakkında bir fikrim yok ne yazık ki.

V.B:Yeni düzenleme amatör ruhla amatör olarak uçuş yapan İHA pilotlarını ne şekilde olumsuz yönde etkilemiştir. Elbette ki ceza evleri, meskun bölgeler, askeri ve önemli yerler İHA çekimlerine elverişli değildir. Ama bunun dışında kalan bölgeler? Bu yönetmelik ve valilik genelgeleri sizin çekimlerinizi zorlaştırıyor mu?

uluslar arası normlardaki kısıtlamalar nasıl?

İ.Arıkan:SHGM'nin çıkardığı 22.02.2016 tarihli yönetmeliği baz alarak Adana Valiliği'nin yaptı açıklamada bir çok yer yasaklı veya izne tabi yerler.

Genel Esaslar

Madde 5- a) 22.02.2016 tarihli İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatının 18.ci Maddesine göre;

i) Aşağıda yer alan bölgelerde risk analizi yapılmadan ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden izin alınmadan herhangi bir sınıftaki İHA ile uçuş yapılması yasaktır:

1) İrtifaya bağlı olmaksızın hava limanlarında, en yakında bulunan pistin kenarından 5 NM (9 km) mesafeden daha yakın sahada,

2) İrtifaya bağlı olmaksızın seyrüsefer yardımcı cihazları, heliport, heliped, hava parkı, SHGM'nin resmi Internet sitesinde yayınlanmış olan denize iniş/kalkış alanları, vb. merkez olmak üzere 5 NM (9 km) yarıçaplı sahada,

3) İrtifaya bağlı olmaksızın çok kalabalık bölgeler ve kalabalık bölgeler üzerinde,

4) Türkiye AIP'si ENR 5.1 bölümünde yer alan "Yasak, Tahditli ve Tehlikeli Sahalar" da,

5) Askeri binalar ve tesisler, cezaevi, akaryakıt depoları, ve istasyonları, silah/fişek fabrika ve depoları gibi kritik yapı, tesis ve varlıkların çevresinde,

6) NOTAM ile ilan edilen sahalarda,

ii) Arama, kurtarma ve afet gibi öngörülmeyen acil durumlarda, SHGM ile gerekli koordinasyonun sağlanması kaydıyla istisnai olarak Uçuş İzni verilebilir.

b) Askeri ve Stratejik Bölgeler:

c) Ekonomik Tesisler

ii) İl Valiliğince toplantı ve yürüyüşüne müsade edilen alan ve güzergahlar ile açık ve kapalı spor müsabakaları yapılan alanlarda, yukarıda belirtilen yasaklı bölgelerin dışında kalan il ve ilçedeki meskun mahallerde, SHGM'nin 22.02.2016 tarihli İnsansız Hava Araçları Talimatında İnsansız Hava Araçlarının (İHA) uçurulmasına ilişkin bölümler saklı kalmak kaydıyla uçuş gerçekleştirilmeden en az 48 saat önce mahallin en büyük mülki idare amirliğinden (Valilik/Kaymakamlık) izin alınıp ilgili bilgiler en yakın kolluk birimine (Jandarma/Emniyet) verildikten sonra Sivil İnsansız Hava Araçları kullanılabilecektir.

d) Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün 22.02.2016 tarihli İHA talimatının 18'nci maddesinde yasaklanan yerlere ek olarak, mülki idare amirliğince de bu emir ile yasaklanan izne tabi tutulan bölgeler dışında kalan bölgelerde, kolluk birimlerine bilgi verilerek sınırlı yer ve zaman diliminde İHA kullanılabilir.

(Buradaki "İzne tabi tutulan bölgeler dışında kalan bölgelerde kolluk birimlerine bilgi verilerek sınırlı yer ve zaman diliminde İHA kullanılabilir" cümlesiyle değinilen bölgeler Amatör olarak faaliyet gösteren İHA kullanıcısı pilotlara müsaade edilen alanlar tanımlanmış oluyor.)

Uçuşa izin verilmesi durumunda, İHA Sistemleri talimatının 19'uncu maddesindeki uçuş şartları ve alan gerekliliklerine uyulacaktır. (Bu cümlenin "d" fıkrasında kullanılması kavram kargaşasına sebep olacağını düşünüyorum. Bilgi verilen yerden izin alınmaz. İzin istenen yerden izin alınır. Bu cümlenin "6ii” de bulunan cümlenin sonunda kullanılmış olması gerektiğine inanıyorum. İHA konusunda SHGM’nin tüm yurdu kapsayan standart teşkil eden yönetmeliği her il valiliğince birbirinde içerik olarak değişik genelge yayınlamaları Adana valiliği hariç diğer il valilikleri genelgelerinde hobisel amaçlı İHA uçuranlara değinilmemesi bu konuyu oldukça karmaşık bir duruma sokmaktadır.

Diğer ülkelerdeki amatör İHA pilotları da benzer yönetmeliklere tabi. Meskun mahaller üzerinde, insan kalabalıkları üzerinde uçmaları yasak. Amatör bir ruhla İHA uçuran meraklı İHA pilotları meskun mahallere ve insan kalabalıklarına uzak boş bölgelerde hobilerini icra ediyorlar ve kolluk kuvvetlerine bilgi vermiyorlar. Onlarda da bilgi verme şartı olsa çoğu bu hobiyi terkederdi. Nedenine gelince, İHA uçurmak ve havadan fotoğraf ve video çekmek bizlerin bir hobisidir. Uçuşlar zamansız ve programsız olur hava şartları el verdiğince. Farzedelim ben bir gün veya hergün arabama binip şehir dışına çıkıp gezinti yapıyor ve havadan video çekimine veya İHA ile egzersiz yapacağım uygun bir yer arıyorum. Manzara, ışık durumu, havanın bulutlu veya güneşli olması ve rüzgar durumu uçuş yapma kararıma etken faktörlerdir. Tüm şartlar müsait, güzel ve güvenli bir alan buldum. En yakın kolluk kuvvetini nereden bileceğim? Bilgi vermek için en yakın kolluk birimine gitmem ve dönmem kaç saatimi alır? Bilgi verip geri döndüğümde yukarıda saydığım hava şartları ve diğer etkenler değişmiş olursa ne yapacağım?

Amatör İHA pilotluğu dışında bir diğer hobim Amatör Telsizciliktir. Ulaştırma Bakanlı'ğının ilgili biriminden ulaslararası geçerliliği olan belgem var. Çağrı işaretim TA5A dır. TA ön eki Türkiye'yi ifade eder. 5 rakamı Konya, Mersin, Tarsus, Adana ve tüm Çukurova bölgesini içeren 5.ci bölgeyi ifade eder. Rakamdan sonra gelen ve harf veya harf guruplarından oluşan son ek ise karşılığı olan Amatör Telsiz Operatörünü ifade eder. 5'ten sonra gelen A harfi beni temsil eder. Kısacası 5.ci bölgenin ilk amatör telsiz operatörüyüm. Bizlere tanınmış değişik amatör telsiz frekanslarında belli kurallara uyarak yurt çapında ve uluslararası olarak tüm amatör telsizcilerle müsait atmosferik şartlarda görüşmeler yaparız. Her amatör telsiz operatörü kendi ülkesini temsil eder ve örnek davranışlar gösterir. Ülkesini tanıtır. Görüşmeleri teyit amacıyla birbirlerine kartpostal büyüklüğünde kendi istasyonlarını temsil eden ve çağrı işaretlerini, görüşme tarihini, saatini ve frekansı içeren QSO (Görüşme) kartı gönderirler ve iyi dileklerde bulunurlar. Dünyanın neresinde olursa olsun bir doğal afet durumunda birbirleriyle irtibat kurup kendi Sivil Savunma birimleriyle işbirliği yaparlar. Konu çok geniş ve bu röportaja ayrılan sayfayı çok aşar.

Yıllar önce orta ve lise yıllarında, aynı sıraları paylaştığımı ve her türlü onu takdir ettiğim ve ettiğimiz  sınıf arkadaşımız İlhan Arıkan’ı  tıpkı o yıllardaki gibi, verimli, çalışkan, dürüst, içten ve hatta o içtenliğini  hazırladığı videolarda  ülkemiz insanlarına ve  dünyaya   yararlı olabilme adına harcadığı  çaba ve emeklerini  görmekle, yılların onun dürüst kişiliği ve karakterinden hiçbir şey alamadığını rahatlıkla izlemenin mutluğunu yaşadım ve yaşadık.

İ. Arıkan = Zeka, dürüstlük, sabır, verimlilik, karşılıksız sevgi, paylaşma, merhamet,  destek olma, düzeylilik ve her türlü ayırımcılıktan uzak  bir denklemi oluşturmuş oluyor.İlhan Arıkan, yıllar önceki o pırıl pırıl karakterini koruyabildiğin için sana kucak dolusu teşekkürler ve hep öyle kal dileklerimizle.

Youtube’dakiiki kanalı; ilhan Arıkan ve Historicalsites in Turkey  olup linkleri aşağıdaki gibidir:

İlhan Arıkan:

https://www.youtube.com/channel/UCATZXt9b_onsPpc_HCjnG7Q

HistoricalSitesinTurkey:

https://www.youtube.com/channel/UCyvU8f9lQZw6IEcdTigL0eg