Yetkililer sağlık çalışanlarının sesine kulak vermeli

30/11/2017 21:58 2762

Adana Şehir Hastanesi açılalı yaklaşık 3 ay oldu ama ne olumlu bir haber, ne de sağlıkta bir başarıyla adını duyamadık henüz. Adanalılar hastanenin özel hastane olduğunu sanıp gitmeye de çekiniyor. Vatandaşta böyle bir algı var. Sanılıyor ki; ekstra bir fark ödemesi yapacaklar.

Halbuki böyle bir şey yok. Ama ne hikmetse hastane yetkilileri de bu güne kadar bununla ilgili bir açıklama yapmadı. Ya da yaptılar da ben duymadım. Ben duymadıysam vatandaş ta duymamıştır.

Vatandaşların gitmeye çekindikleri bir diğer durum da patolojik sonuçların, MR ya da Tomografi gibi tüm radyolojik incelemelerin sonuçlarının alınması için vatandaşa en erken bir buçuk iki ay gün atılıyor olması. Hal böyle olunca vatandaş neden gitsin ki Adana Şehir Hastanesi’ne?

Hizmet kalitesi düşük, doktorlar mutsuz, çalışan teknisyenler mutsuz, hemşireler mutsuz, bütün hastane çalışanları, ilgilileri  mutsuzken bu hastaneye giden hasta mutlu olur mu ?

Olmaz..

Sağlık çalışanları mutsuzken de  siz hastaları mutlu edemezsiniz.

 

Peki doktorlar, akademisyenler, hemşireler, teknikerler tüm sağlık çalışanları neden mutsuz?

Hastane bekleneni veremedi gelirleri az. Dolayısıyla döner sermaye neredeyse yok diyebiliriz.  Döner sermaye olmadığı için mutsuzlar. Var olan geliri de hastanenin bilgi yönetimi de SGK’ya zamanında bildirmediği için kaybedebiliyorlar. Az çalışanla çok çalışan arasında fark olmayınca bu kez çok çalışanlar da diğeri gibi az çalışmaya başlıyor. Yani “Değerimi bilen yoksa kendimi neden paralayayım?”

Bu az çalışmaya bir örnek daha vereyim. Doktorların çoğu sekretersiz çalışıyor bu durumda da o doktorların gün içerisinde bakabileceği, muayene edebileceği insan sayısı azalıyor. Buna çözüm önerebilirim; orada gereksiz yere görevlendirilmiş çok sayıda yönlendirme elemanları var bu elemanları doktorlara sekreter olarak verseniz bu sorunun büyük bir kısmı da kendiliğinden çözülecektir.  Dedim ya “bir buçuk ay zaman atılıyor sonuçlar için vatandaş niye gitsin” diye  işte hastanenin rağbet görmemesinin de gelirleri azalttığının bir örneği.

Seyhan Uygulama Merkezi ile Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin sınırlı kadrolarının bir anda 1550 yataklı hastaneye sevk edilerek burada çalıştırılması da apayrı bir konu. Bu çalışanlar ortalama bin yataklı hastaneye bile yetmezken siz üstüne 5 yüz daha eklediğiniz hasta kapasiteli hastaneye veriyorsunuz bu çalışanları oldu mu şimdi? yatak sayısı ortalama 3 yüz 5 yüz  olan hastaneler hem sağlık hizmeti sunumu hem de hizmet alımı açısından daha sağlıklı idi,  şimdi aynı şartlarda (az sayıda personel ve hizmet alımı) yatak sayısı bin 500.. Gel de hizmet kalitesi bekle…!

Burada doktorlar, akademisyenler, hemşireler, teknikerler tüm sağlık çalışanları çok daha fazla çalışmalarına çok daha fazla nöbet tutmalarına ve çok daha fazla yorulmalarına rağmen bu çalışmalarının, emeğinin karşılığını alamıyor. Burada bir süre sonra çok daha büyük sıkıntılar yaşanmadan önce yetkililer sağlık çalışanlarının sesine kulak vermeli ve bu sorunları çözmeli. Aksi halde şehir hastaneleri efsanesi sona erer, benden uyarması…