YETER Kİ ‘’KADIN ELİ DEĞSİN’’

18/09/2017 11:59 5018

Adana Büyükşehir Belediyesi, insan merkezli sosyal belediyecilik çalışmalarında verimliliği arttırmak amacıyla muhtar eşlerinin etkin rol üstleneceği Yeterki‘’Kadın Eli Değsin’’ Projesi’ni hayata geçirdi.

Projenin başında Muhtarlık İşleri Daire Başkanı Teoman Yılmaz ve Şube Müdürü Gökçen Akkaş,var

Proje kapsamında gittiğimiz Saimbeyli’nin Avcılar Mahallesinde muhtar hanımlarıyla sohbet ettim muhtar hanımları bir hayli heyecanlı, ömürlerinde belki ilk defa bir projenin içerisinde oluyorlar.

Yeter ki ‘’Kadın Eli Değsin’’ projesinin amacı, muhtar eşlerini de çözüm ortağı yapmak, Saimbeyli’de yaşayan hasta, yaşlı, bakıma muhtaç kimseleri tespit etmek ve ilçedeki kız çocuklarının eğitimlerine katkı sunmak.

Yeterki ‘’Kadın Eli Değsin ’’projesi toplantısında bir araya gelen kadınlarımız İmece usulü misafirlere,kadın elini değirmişler ve bir birinden güzel yemekler,tatlılar,börekler,çörekler ve yöresel tatlar hazırlamışlar. Kafadan proje kadın eli deydiğinde neler oluyor görmüş olduk.

Kadınlarımız bir araya gelirse ne olur, yer yerinden oynar. Kadınların dayanışması her işin başıdır. İmece geleneğine sahip olan kadınlar, dayanışmanın gücünü de en iyi bilen kesimdir.

Büyükşehir Belediyesinin hayata geçirdiği Yeter ki ‘Kadın Eli Değsin’ projesi’nde emeği geçenlere öncelikle teşekkür etmek istiyorum.

Neden derseniz,Kadınların toplumdaki eşitsizliği, siyaset alanında kadın erkek dengesizliği, emekçi kadınların koşulları, ev kadınlarımızın,dağ köyünde çalışan kadınlarımızın yok sayılan emeklerini ancak bu tür projelerde ortaya çıkarabiliriz.

Saimbeyli’de yapılan toplantıya Başkan,Hüseyin Sözlü’de katıldı. Konuşmasında, ‘’Türkiye huzurlu, demokratik bir ülke olacaksa bunu kadınlarıyla yükseldiği ölçüde başaracaktır’’ dedi. Konuşmasının devamında, benimde dikkatimi çeken ve hoşuma giden konuşması ise şunlar oldu. Sözlü,Hiç bir siyasi ön hedefimiz yok bizim,bu memleketin insanı olarak,toplumun kolektif manada kalkındırmak,refah topluma eklemek ve bunu yaparken de kadının elinin olmadığı hiç bir yer bırakmamak iddiasındayız dedi.

Sözlü, Erkek mi, kadın mı hiç önemli değil, inandığımız mukaddes kitap Kur’ân-ı Kerîm’de eyyyy erkekler diye başlamıyor,eyyy inananlar diye başlıyor, onun için kimse inancımızın arkasında da kadınlarımıza haksızlık yapmak için kendine bir dayanak aramasın dedi. Sözlü, konuşmasının devamında, erkekler erkek gibi olmalı,kadınlarımız kadın gibi olmalı,hepimizin kendine has üstün özellikleri var,erkekler erkek gibi olmalı, kadınlar da kadın gibi zarif,güçlü hanımefendiler olmalılar dedi. Sözlü’nün konuşmasından ise, Projelerde kadınlarımıza değer verdiğini ve tüm projelerinde kadınlarımızında olacağını gösteriyor.