Yerli Otomobil gündemden düşmemeli

17/06/2019 20:11 3230

5 Ocak Haber Merkezimiz geçtiğimiz hafta çok güzel bir dosya işledi. Valla ne yalan söyleyeyim imrendim doğrusu. Yerle Otomobil Adana'da üretilsin diye çağrı yapan gazetemiz kamuoyunda geniş yankı uyandırdı. Başta Vali sayın Mahmut Demirtaş olmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanı, Oda Başkanları, STK Başkanları, bu çağrıya destek verdi hatta CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin TBMM'ne taşıdı. Bu konuda ADASO Başkanı Zeki Kıvanç'a büyük iş düşüyor. Kendisinin bu konuda ki girişimlerini ve çabalarını yakinen biliyor takdir ediyoruz. Bu yatırım Adana'da gerçekleşirse kentte işsizlik sorunu diye bir şey kalmaz. Herkese büyük iş düşüyor, özellikle Adana'nın siyasi iradesine. Valimiz Mahmut Demirtaş öncülüğünde, ADASO Başkanı Zeki Kıvanç'ın çabalarıyla ve milletvekillerinin desteği artarak devam ederse bu yatırım Adana'ya gelir.

Liyakat önemli

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, göreve geldiği günden itibaren 49 Daire Başkanlığından sadece 9'unda değişikliğe gittiğini söyledi, Haziran ayı son meclis oturumunda. hangi isim olursa olsun, kim göreve gelirse gelsin kendi çalışma arkadaşlarını, yani A takımını kurma hakkı vardır. Başkan Karalar, bu açıklamayı yaparken kelime arasında bir şey daha söyledi ki gerçekten de önemli bir cümle idi "Kimsenin siyasi görüşüne bakmadan bu değişiklikler gerçekleşti, atadığım kişilerin yüzde 60'ı sağ tandanslı"

Demek ki neymiş önemli olan siyasi görüş değil, işinin ehli olmakmış.

Sözlü, sahadan çıkmıyor

Büyükşehir önceki dönem Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, herkesin düşündüğünün aksine sahadan çekilmiyor, ne yapıyor Sözlü, Adanalının acı gününde, sevinçli günlerinde yanlarında oluyor. Cenazelere katılıyor, düğünlere katılıyor, bu aralar siyasi kulislerde Genel Merkezde önemli bir göreve getirileceği dillendiriliyor. Bugün, yarın netleşir, hep birlikte göreceğiz.

 

Önlemler arttırılmalı

Adana'nın sarı sıcakları yavaş, yavaş kendini göstermeye başladı. Yaz tatili de başladı. Adana yavaş, yavaş boşalmaya başlar, kim yaylaya, kimi ise denize gidecektir. Gidemeyenlere ise, sarı sıcakları çekmek düşecektir. Özellikle çocuklar kanallara akın edecektir, kanalın serin sularında biraz olsun serinlemek isteyeceklerdir, DSİ'nin istatistiklerine göre Adana'da ortalama yılda yaklaşık 30 kişi hayatını kaybediyor. Türkiye genelinde de bu rakam 900 ile bin arasında değişirken en fazla boğulma vakası Adana'da görülüyor. Bunun en büyük nedeni ise, Adana'da DSİ'ye ait sulama kanallarının Adana'da şehir merkezinde birçok noktadan geçmesi. DSİ kanala girilmemesi için birçok tedbir aldı ancak buna rağmen özellikle çocuklar kanala serinlemek için girmeye devam ediyor. Bu nedenle Adana polisine ve kırsal kesimlerde görev yapan jandarma teşkilatına büyük görevler düşüyor.
 

Günün Sözü

Başkasından üstün olmanın, onurlu bir yanı yoktur asıl onur kişinin kendi halinden üstün olmasından gelir Ernest HEMİNGWAY

Günün İsmi

Adam gibi adam bütün Babalar

Günün Kitabı

Baba ve Piç  Elif ŞAFAK

Çimdik

Orda burada ahkam kesip mevzu kendini Allame-i Cihan zanneden kişiler sizi bir çimdikliyeyim de aklınızı başınıza devşirin

Haşarı soruyor

CHP Adana Milletvekillerinin İstanbul'a çıkarma yaptığını biliyor musunuz?

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer'in Sözcü Gazetesi'nin İstanbul adliyesindeki davasını yakından takip ettiğini biliyor musunuz?

MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin, İstanbul'daki seçim çalışmalarına MHP Adana Milletvekili Muharrem Varlı'nın da katıldığını biliyor musunuz?

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar'ın 9 Daire Başkanlığını yeni atama yaptığını biliyor musunuz?

Büyükşehir Belediye Meclisi'nin uyum içinde karar almasının kamuoyu tarafından yakından takip edildiğini biliyor musunuz?

Sarıçam  Belediye Başkanı Bilal Uludağ'ın İstanbul'da seçim çalışmalarına destek vermek için gittiğini bu yüzden Meclis oturumlarına katılmadığını biliyor musunuz?

Seyhan Belediyesi'nde 5 olan Başkan Yardımcılıklarına 2 yeni ismin daha getirileceğini kimlerin iddia ettiğini biliyor musunuz?

Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Kocaispir'in meclis kararı ile birinci derece şehit yakınlarına kına Konakları ve salonların ücretsiz tahsis etmesinin takdirle karşılandığını biliyor musunuz?

DSİ istatistiklerine göre yaz aylarında özellikle Adana'da ay da 30 kişinin sulama kanallarında boğulduğunu biliyor musunuz?