Yerli otomobil Adana’da üretilsin

28/05/2019 03:35 3546

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yapılan bu sunumun ardından, 5 Ocak Gazetesi  bir kez daha  “Yerli otomobil Adana’da üretilsin” çağrısı yaptı.

5 Ocak gazetesi, yerli otomobilin Adana’da üretilmesi için alt ve üst yapıyla birlikte, sanayi kenti olması dolayısıyla, bu yatırıma en uygun kent olduğunu ve kentin bu yatırımı istediğini belirten birçok habere imza atmıştı.

Bu konu ülke gündemine yeniden gelince, Adanalılık ruhu ve bilinci ile bu kente katkı koymak adına bir kez daha çağrı yaptık. 

 

Bu çağrımız Adana’da geniş yankı buldu.

 

İlk destek ADASO Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Kıvanç’tan geldi.

Daha sonra Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü,

ATO Başkanı Atila Menevşe,

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkan Yardımcısı, Çukurova İş Dünyası Federasyonu (ÇUKUROVA SİFED) ve Adana Sanayici ve İşadamları Derneği (ADSİAD) Başkanı Süleyman Sönmez,

Platform Adana Başkanı Ramazan Saygılı,

Çukurova GİAD Başkanı Ömer Faruk Sakarya,

Adana GİAD Başkanı Halid Milli var güçleriyle destek verdiler

‘Adana bu işi yapar’ dediler.

 

TBMM 26. Dönem Adana Milletvekilimiz Elif Doğan Türkmen de, konuyla ilgili görüşlerini arayıp paylaştı uzun uzun konuştuk.

 

AKAMDER Başkanı Mustafa Karslıoğlu da 'biz de varız' diyerek taşın altına elini koydu 'inşaat noktasında bize düşen ne varsa hazırız' dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda uzman ve iyi bir Adanalı olan İrfan Buhur ile de bu konuyu uzun uzadıya konuştuk artılarını eksilerini kendimizce değerlendirdik.

Konunun uzmanı olanlar bu işle ilgili mutlaka fizibilite çalışması yapacaklardır Adana’nın uygun bir kent olup olmadığı ile ilgili ama, bizim gördüğümüz kadarıyla bölgede bu sektör için yassı sac ürünlerinden tutun da kalifiye iş gücüne varana kadar her şey var.

İklim şartları ve sanayi altyapısı da mevcut.

Neden bu sektör sadece İzmit Körfezi’ne sıkıştırılsın ki!

Hem Adana’da 1 milyon metrekare genişleme alanı olan bir OSB var. İzmit Körfezi’nde tek parça olmasını bırakın bu kadar araziyi bulmak bile mümkün değil. Yanı başımızda Mersin İskenderun limanları var, sadece Adana olarak düşünmüyoruz bölge ekonomisini düşünerek bu çağrıyı yaptık.

İşsizlikte 01 numara olan Adana bu yatırımı alırsa, hem işsizlik oranı azalacak hem de artık kalifiye göç vermeyecek.

Bu konuda araştırma raporları da mevcut.

İstanbul’a ve körfez illerine alternatif sanayi kenti Adana’dır. Otomotiv sektörünü destekleyecek nitelikli tedarikçiler, nitelikli iş gücü mevcut, karayolu ve demiryolunun yanı sıra bölgemizdeki limanlarla ve enerji imkanlarıyla Adana yatırımcıları bekliyor. Yani lojistik olarak da herşeyimiz var. Bu yatırımı bir sanayi kenti olan Adana bence çok hak ediyor.

Şimdi sıra Sayın Valimizde.   

Bu sektör yatırımına Adana talip. Yerli otomobilin yatırımının Adana’ya getirilmesi için Valimiz Sayın Mahmut Demirtaş’ın öncülüğünde, tüm milletvekilleri, belediye başkanları, siyasi parti il temsilcileri, iş dünyası temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, Adanalı iş adamı ve sanayicileri birlikte hareket etmeli ve Sayın Cumhurbaşkanına bir heyetle gidip bunları anlatmalı.