YEREL SEÇİMLERE DOĞRU ADANA

12/03/2019 23:00 2923

İki gündür o gizemli havasını soluduğum, kebabına doyamadığım, portakal çiçeklerinin kokusuyla sizi kendisine tutsak eden Çukurova’nın kadim kenti Adana’da bir yandan geçmişimi ararken, bir yandan da geleceğin izlerini sürmeye çalıştım.

Gittiğim her yerde, karşılaştığım her insanla, taksi şoförü, garson, esnaf; kimle konuştuysam, biraz buruk, biraz tedirgin seçim sonuçlarını merakla beklediklerini görebiliyorsunuz.

Çok önemli bir tarım ve sanayi kenti iken, bugün artık kimliğini arayan bir kent haline gelen Adana’da seçim heyecanı, diğer illere göre biraz daha yüksek.

Bursa, Kocaeli, Gaziantep, Denizli ve hatta Kahramanmaraş bile sanayide önemli mesafe kat etmişken, Adana ne yazık ki Çukurova’nın efsane sanayi kuruluşlarını kaybetti.

Bir zamanlar on binlerce işçinin çalıştığı Çukobirlik, Milli Mensucat, Bossa ve diğer Sabancı kuruluşlarının yanında Sümerbank, Et-Balık gibi efsane sanayi kuruluşları bir bir yok oldu. Ne yazık siyasette de yeterince ağırlığını koruyamayan, sahip çıkılamayan Adana, pamuk, buğday ve hatta narenciye üretiminde de gerilediği gibi, en verimli tarım alanları giderek betona teslim oldu.

Çukurova’nın simgesi haline gelmiş kozasını bile festivalin adından soyutlayan Adana artık ne bir tarım, ne sanayi kenti olmadığı gibi, ticari yaşam da cazibesini yitirdi.

Turizm konusunda, son dönemde fazlaca açılan otellerin dışında hiçbir yatırımın yapılmadığı Adana, siyaseten de istediğini tam olarak alamadığı için iktidar partisince ve hükümet tarafından ihmal edildi.

Son dönemde yapılan kimi festivallerin dışında da ileriye dönük kalıcı bir kültür-sanat politikasının olduğunu söyleyebilmek ne yazık, mümkün değil.

İşte bu yüzden 31 Mart yerel seçimleri Adana için çok önemli.

İşte bu nedenledir ki, bu yerel seçimlerin sonucunda Adana kendi kaderini belirleyecek.

Ya! Yerel yönetimlerin izleyeceği gerçekçi politikalarla Adana, bir kültür sanat ağırlıklı, tercih edilen bir kültür ve turizm kenti olacak, ya da sanayisi bitmiş, tarımı ihmal edilmiş, var olan kültürel, tarihi ve doğal varlıklarını değerlendiremeyen kimliksiz bir kent olmaya devam edecek.

İktidar partisinin yerel yönetimleri almasıyla hizmet geleceği şeklindeki şehir efsanesi tamamen yanıltıcı ve popülist bir yaklaşımdır.

Çukurova; iklimi kadar insanının sıcaklığıyla da bilinen ama mücadeleci, muhalif yanı ağır basan bir kenttir. Geçmişte bunun çok örnekleri vardır.

Adana’lı kolay biat etmez, inanmadığı hiçbir şeyi zorla yaptıramazsınız.

Adana insanı, samimidir, ikiyüzlülüğe gelemez.

Özellikle de Büyükşehir belediyesi uzun yıllardır hep iktidar yanlısı partilerce yönetildi.

Daha doğrusu yönetilemedi ya da yanlış yönetildi.

Şimdi Adana’da bir Zeydan rüzgarı esiyor.

CHP’li Millet ittifakı adayı Zeydan Karalar, bir dönem Seyhan Belediye Başkanlığında yaptığı hizmetlerle gönüllerde yerini almış.

Seyhan’a  CHP emektarı, düzgün kişiliği, yıpranmamış temiz siyasi geçmişiyle Akif Akay’ın atanması, Yüreğir de demokrat öğretmen hareketinin  içinden çıkmış, devrimci, demokrat  kimliğiyle sevilen, çalışkan bir eğitimci, Kamuran Karaca’nın aday gösterilmesi bu kez Büyükşehir’in alınabileceğinin işaretlerini veriyor.

Kaldı ki; mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, her ne kadar Cumhur ittifakının adayı olsa da, AK Parti çevrelerinde tepki alan bir isim. Yani tavanda sağlanan ittifakın tabanda aynı oranda ilgi ve destek gördüğünü söylemek zor görünüyor.

Görünen o ki; an itibariyle Büyükşehirde önde görünen Zeydan Karalar’ın  önemli bir hata yapmaması ya da CHP nin gerek Genel Merkez, gerekse yerel örgütlerce son ana kadar adayına desteğini sürdürmesi zorunlu.

İl ve ilçe örgütleri için bir şey söylemeyeceğim ama Genel Merkez için şu uyarıyı yapmak öyle sanıyorum pek yanlış olmaz.”Gölge etmeyin, başka ihsan istemez”

Çukurova İlçesinin seçmen profili zaten CHP ye seçim kazandıracak potansiyeli barındırıyor.

Belki de ilk kez Büyükşehir ve ilçelerinde genel bir konsensüs sağlandığını söyleyebiliriz.

Yerel örgütlerin performansına ilişkin pek bir şey söyleyebilecek durumda değilim.

Ama sokaktan gelen ses çok net ve umutlu görünüyor.

Bu umut, bu heyecan ve inanç Adana’da Zeydan Karalar’ı yerel iktidara taşır.

Umarım CHP Genel Merkezi Adana adaylarını kendi haline bırakır.

Geçmişte gereksiz müdahale ve anlamsız siyasi atraksiyonlarla Adana’da seçim kaybettiren milletvekilleri ve merkez yöneticilerini unutmadık.

Burada  Yıldıray Arıkan ve Yalçın Akyol için de bir parantez açmak gerekir.

Geçmişte pek de hak etmediğiniz halde bu parti size siyasette çok önemli fırsatlar sundu.

Siyasette “had bilmek bir erdemdir.” Kendinizi bulunmaz Hint kumaşı mı sanıyorsunuz?

Mezata çıkmış antika eşya gibi,seçimler öncesi ortaya çıkıp, alıcı beklemek ve sonuçta kazanamayacağınızı bildiğiniz halde salt CHP ye seçim kaybettirmek adına yaptığınız bu hatayı Adana halkı asla unutmayacaktır.

Üç günlük Adana seyahatimden şahsen ben umutlu dönüyorum.

Hepsi de arkadaşım, dostum olan başkan adaylarına başarılar diliyorum.