Yeni salgınlara dikkat

01/02/2020 13:51 2941

 

Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte kış hastalıkları da etkisini göstermeye başladı. Özel hastane, kamu hastanesi fark etmeksizin hangi hastanenin acil servisine giderseniz gidin acil servisler hasta kaynıyor.

Bu sene herkesi etkisi altına alan grip salgını diğer yıllara göre daha da artmış gibi görünüyor. Salgınlar sürekli tekrarlanıyor. Bu nedenle insanların kendilerine ve çocuklarına çok iyi bakmaları ve salgınların yayılmasına önlem almaları büyük önem taşıyor.

Grip, nezle gibi kış hastalıkları ilk başta basit gibi algılansa da zamanında ve gerekli olan tüm müdahaleler yapılmadığı takdirde çok daha ciddi hastalıklara yönünü çevirebiliyor. Bu dönemde yani salgınların yoğun olduğu ve sürekli kendini tekrarladığı bu dönemde hastalıklar en fazla yaşlıları ve çocukları etkiliyor. Bağışıklık sisteminin çökmesi hastalıklara karşı vücudun mücadele etmesini de engelliyor.

Doktorlar, sağlık görevlileri ellerinden geldiği kadar hastalara doğru teşhis ve tedavi uygulamaya çalışıyorlar. Ancak kişilerin en önce kendilerine ve diğer aile fertlerine karşı önlemler almaları büyük bir önem taşıyor. Şöyle ki evde yapılabilecek basit ve doğal uygulamalar sayesinde bağışıklık sisteminin çökmesi veya çöken bağışıklık sisteminin yeniden kendini toparlaması mümkün hale gelebiliyor.

Mutlaka hasta olan herkes hastanelere gitmeli, serumlarla, ilaçlarla hastalıklarla mücadele etmeliler. Bu süreçte doğanın armağanı olan sayısız şifalı bitkiler, hastalıklarla mücadelede gerçekten çok önemli bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Şifalı bitkiler derken öyle reklamlarla da çıkan ne olduğu belirsiz hazır gıdalardan bahsetmiyorum elbette. Benim bahsettiğim, bitkinin herhangi bir işleme maruz kalmadan doğadan alındığı hali ile saf olarak tüketilmesinden bahsediyorum.

Ihlamur, adaçayı, bal, zencefil, taze çekilmiş çörek otu yağı gibi bitkiler kış hastalıkları ile mücadelede gerçekten büyük bir önem taşıyor. Bu şifalı bitkilerin yanı sıra kış mevsiminin olmazsa olmazı nane limon çayını evinizden eksik etmeyin. Hazır poşet çay olarak değil de doğal nane ve limonu kaynatarak yapılan nane limon çayı büyük bir şifa kaynağı oluyor. Hasta olsak da olmasak da bu şifalı bitkileri kış mevsimi boyunca evimizden eksik etmeyelim. Hastalıkların çok yoğun olduğu bu dönemde gerekirse çay, kahve tüketimimizi azaltalım bu şifalı bitkileri tüketmeye gayret gösterelim.

Uzmanların açıklamalarına göre hatmi çiçeği kış hastalıkları ile mücadelede faydaları saymakla bitmeyen bir bitkidir. Özellikle soğuk algınlığından kaynaklı göğüs ağrısına ve öksürük için hatmi çiçeğinin sütle karışımını öneriliyor. Bilhassa çocuklarda öksürük çok olduğundan, diğer bitkilerin de ağır gelebilmesi ihtimalinden dolayı hatmi çiçeğinin kaynatılarak sütle, bal ile ve bir dilim muz eklenerek karıştırılması çocuklar açısından faydalı olduğu aktarların ve hekimlerin tavsiyeleri arasında yer alıyor.

Şuanda insanları adeta kırıp geçen grip salgının yeni salgınlarla etkisinin süreceği ifade ediliyor. Bu nedenle kış mevsiminin kabusu olan bu hastalıktan korunmak için şifalı bitkileri evinizden eksik etmeyin. Önceliğiniz elbette uzman doktorlar olsun ancak şifalı bitkilerin şifasından fayda bulmak için kış mevsimi süresince evinizden eksik etmeyin.

Herkesin kış mevsimin gripsiz ve sağlıklı bir şekilde atlatmasını dileğiyle…