Yeni duyduklarım

14/01/2022 20:33 98

Kış ayımızın soğuk geçen bu günlerinde fazlaca sokağa çıkamıyorum, dolayısıyla radyoyu çok daha fazla dinler oldum. Buradan öğrendiklerimi bu yazımın konusu yaptım.

Türk müziğinin ustalarından Alaattin Yavaşça’yı 23 Aralık 2021 günü yitirdik. Kendisi 1926 yılında Kilis’te doğmuş, zaman içerisinde özellikle İstanbul’da Tıp tahsili yaparken ve sonrasında müzik alanında büyük ilerleme kaydetmiş ve bugünün en tanınan müzisyeni olmuştur. Gerek okuma tarzı gerkse bilgisi ona bu haklı şöhreti getirmiştir. Profesörlük ünvanı ve de devlet sanatçısı ünvanını elde eden bu değerli insan 96 yaşında hayata veda etti. Ciddiyeti, yardımseverliği ve bilgisi her zaman hatırlanacak olan Alaattin Yavaşça’ya tanrıdan rahmet diliyorum.

Bugünlerde kaybettiğimiz bir başka okuyucu Adana’lı Faruk Tınaz, kendisi Adana’lı ve ailesi ile birlikte çok sevilen bir insan. Şöhrete kavuştuktan sonra İstanbul’a yerleşmişti evdelerinde onlara bakan Türk olmayan bir bakıcı maskeli arkadaşlarıyla evi basmış ve kasayı zorla açtırmış ve kıymetli eşya, paraları almışlar sonrada bu kişiler bulundu ve gerekli cezayı aldılar. Bu olaydan kısa bir süre sonra kendisi Ceyhan’lı Ahmet Cemil’in cenazesine gelmişti ona çocuğunuz yok bu kazandıklarını ne yapacaksın diye sorduğumda akrabalarıma vereceğim demişti. Bende kendisine çok daha insancıl bir teklifte bulunmuştum, bir çocuk al onu büyük ve hayata kazandır bu çok daha hayırlı bir iş olur.

Emlak bankasında çalışan kız kardeşinin de sesi çok güzelmiş ama onun müzik hayatını daha doğrusu sahneye çıkmasına aile razı olmamış, sevgili Faruk’un mekanı cennet olsun. 

3. kayıp bir çok güzel bestesi olduğu halde pek tanınmayan Sarımsak soy adlı besteci, çok güzel şarkıları olduğu halde neden tanınmıyor bir türlü anlayamamışımdır. Ona da Tanrı’dan rahmet dilerim.

Lemi Atlı, eski tip bestekarların son numunelerinden biridir. Sesi çok ggüzel olduğundan ona boğazın bülbülü demişlerdir. Aslen çerkez ve de hakiki bir İstanbul beyefendisi, şarkıcı Mualla’ya aşık ve onun yaş gününde onun için bir şarkı bestelemiş ince ruhlu bir insan. Muallim İsmail Hakkı da aynı dönemin şöhretlerindendir.

Yesari Asım solak olduğu için Yesari soyadını almış, kendini iyi yetiştirmişbir ud sanatçısı aruz veznini iyi kullanan bir güfte yazarı şarkılarının çoğunu kendi seslendirir. Hayatında mutlu olmayan bir udi, sebebi de aşık olduğu Yahudi kızıyla bir türlü evlenememiş ve onun huzurunda 96 yaşında hayata veda etmiş. Sesi çok güzel olduğundan bestelerinin çoğunu kendi okumuş, farklı kaliteli bir besteci ruhu şad olsun.

Yahya Kemal, Türk şiirinin en başta gelen şairlerinden aslında Üsküp doğumlu ailesinin lakabı Şeyhsuvaroğlu Beyatlı kelimesi de soyadı olarak kendisine aldığı aynı anlamdaki bir kelime, şiirlerinin çoğu şarkı yapılmış ve devamlı olarak yurtdışında  elçilik ve yurt içindeyken de milletvekilliği yapmış.

Müzik ve eğlence dünyasını oldukça iyi tanıyorum, bu sözüm iş dünyası için de geçerli tanıdığım kimler; Yaşar Özel, Hilmi Rit, Ferit Sıdal, Yüksel Üzel, Perihan Kutman, Müjdat Gezen, Nebahat Çehre, Asu Maralman, Semiha Yankı.

Usta şairimiz bir kültür bakanı gibi hayat boyu çalışan merhum Feyzi Halıcı’nın bazı şiirleri şarkı yapılmıştır. Benim bunlardan en çok beğendiğim. Çinuçenim nar tanem adlı olanıydı, şimdi son radyo yayınlarında gördüm ki Nilgün beni unutmuştur da şarkıya döndürülmüş hem de çok güzel olarak.

Tanınmış bestekarlarımızdan udi Teoman Alpay’ın Ankara konservatuarı komposizyon bölümü mezunu olduğunu öğrendim. Besteleri hakikaten çok güzel ve kalıcı görünümde, ömrünün son yıllarını doğduğu Çanakkale’de geçiren bestecimiz aynı zamanda iyi bir güfte yazarıydı. Nurlar içinde yatsın.

İstanbul’un semt adları hep ilginç hikayelere dayanır Kartla semtinin adı da öyledir. Bu semtin Kartal adını alması ilk defa Bizans döneminde buraya balık avlamak için gelen ve yerleşen ‘’Kartelli’’ isminde bir balıkçıdan almıştır.