Yeni Başsavcımızın anlattıkları

03/12/2018 03:36 875

 

5 Ocak gazetesinin geleneksel sabah kahvaltıları aralıksız sürüyor. Bu seferki konuğumuz, 3 ay önce Adana’ya atanan Başsavcımız Ömer Faruk Yurdagül’dü. 28 Kasım Çarşamba günü, Divan Oteli’nde, kahvaltıdan sonra kendisine çeşitli sorular soruldu, ayrıca temennilerde bulunuldu.

Kendisi genç,yakışıklı,zeki,dinamik ve neşeli. Görevine de aşırı düşkün olduğu her halinden beli. Kökeni Sarıkamış.Ailesi Sarıkamış’ta 20 yıl yerel bir gazete çıkarmış, kendisi de bu işlerde bilfiil çalışmış.

1993’de İzmir 9 Eylül Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra, çeşitli yerlerde görev yapmış. Son 5 yerdeki görevi de, Başsavcılık. Adana’ya geldiği ilimiz de Çorum.

5 yıl kadar Adana’da kalan, başarılı hizmetleri ile olumlu iz bırakan, bir önceki Başsavcımız Sayın Ali Yeldan’ı överek söze başlaması, takdir gördü.

3 aydır Adana’da olmasına karşın, konularına ve sorunlara hakim.Yargıya güveni artıracak ve vatandaşlara, mahkumlara yardımcı olacak, kolaylık getirecek bir çok projesi varmış.

Yeni yapılmakta olan Adliye binasının 2019 yılında hizmete gireceğini, eski binaların da bazı önemli işlerde kullanacaklarını ifade ettiler.

FETÖ konusunda çok kararlı ‘Fetö,Atipik bir terör örgütüdür. Uzun süre amaçlarını gizlemişler, özellikle dış ülkelerden destek almışlar, böylece fazla taraftar bulmuşlar, devlette de önemli yerleri ele geçirmişler. Yargıtay’ın Fetö’yü bir terör örgütü olarak kabulü, bizim açımızdan iyi oldu. Fetö taraftarlarının suça iştirak edip etmediklerini saptamak, çok zamanımızı alıyor. Yargıdan fetöcüler temizlendi ama, hala polis ve asker arasında varlar.Her ne pahasına olursa olsun, biz bu Fetö artıklarını temizleyeceğiz”

“Adana’da adli olaylar bir hayli fazla.Hakim açığımız yok, yeni gelen 12 savcı ile savcı adedimiz 100’ü geçti. Kürkçüler’deki cezaevimiz yetersiz olduğundan, orada yeni binalar yapılıyor. Bu yeni binalarda sosyal aktiviteler için, yeterli alanlar bulunacak. Buraları 2019’da açacağımızı umuyorum”

“Adana’nın adli vakalarda hak etmediği olumsuz bir imajı var. Ne yazık ki, bu bir türlü silinemiyor.”

“Adliyemizin basın açıklamaları,doğru haber verme,bilgilendirme,bilgi kirliliği önlemede çok yararlı oldu.”

“Uyuşturucu ile mücadele bir devlet politikası. Gümrükle, polisle, jandarma ile koordine bir şekilde bu işi yürütüyoruz.Ama uyuşturucu sorunu, hala ciddi boyutlarda devam ediyor. Geçen yıl sadece torbacılardan ele geçirilen uyuşturucu hap sayısı, 15 milyondu. Uyuşturucu bağımlılarının tedavisinde, onları topluma yeniden kazandırmakta başarılı olduğumuzu söyleyemeyeceğim.”

“Uzun yıllardır bir türlü çözülemeyen bir derdimiz de, davaların çok uzun sürmesi. Davaların bitirilme süreleri ile ilgili kurallar belirtildi. Şimdi test çalışmaları yapıyoruz, inşallah verimli olur.”

“Hukuk davalarında arabuluculuk, ceza davalarında uzlaştırmanın yararlarını görmeye başladık.”

“Adana’da çok sayıda Suriyeli göçmen var, bunların, suça iştirak oranları sanıldığı gibi yüksek değil tersine oldukça düşük.””

“Kısa bir süre geçmesine rağmen, Adana’ya alıştım, beğendim ve sevdim. Çünkü, rahat yaşanacak güzel bir kent, sağlık konusunda da çok ileri düzeyde.”

“Çorum’da iken cezaevlerinde değişik sosyal aktivite ‘konferans,temsil,konser gibi’ yapma imkanı bulmuştum. Bunu, Adana’da da yapmayı arzuluyorum. Tabi sivil toplum örgütlerinin yardımı ve desteği ile.”

“Yerel basın, kentin sorunlarını dile getirir ve kamuoyu oluşturur. 5 Ocak gazeteniz, bu konuda başarılı, ayrıca ilkelerinden taviz vermiyor ve tarafsız bir gazete.Her sabah okuyorum gazetenizi”

Toplantı Başsavcımızın bu sözleri ile sonlandı. Kendisine görevinde başarılar diliyorum.