YAZIK OLDU

18/02/2020 20:41 3482

Gerçekten yazık oldu. Adana Demirspor için Bursa deplasmanı şampiyonluk yolunda son haftalardaki seri puanların devamı açısından çok önemliydi. Puanlar yada puan çok değerliydi ama olmadı. Peki neden olmadı. Aslında 90 dakikalık oyuna baktığımızda bu mağlubiyetin birden fazla nedeni var diyebiliriz.

Öncelikle Bursaspor oyuna çok sert başladı. Adana Demirspor’un etkili oyuncularının top ayağına geldiğinde sürekli 3 futbolcuyla baskı yaptılar hatta bu baskıyı aşırı sert faullerle abarttılar. İşte tamda bu noktada devreye mağlubiyetin başrol isimlerinden biri olan hakem Koray Gencerler girdi. Ev sahibi takıma sert oyun konusunda o kadar sabretti ki özellikle Bursalı oyuncular Adana Demirsporlu oyunculara sürekli sakatlama pahasına sarı ve kırmızı kartlık müdahaleler de bulundu. Hatta onlardan birinde Selezlov yerdeki Adil’in ayağına henüz 22. Dakikada bilerek ve isteyerek direk bastı. Pozisyonu hem Koray Gencerler hem de yardımcısı çok net bir şekilde gördü. Zaten pozisyonun görüntülerde de net bir şekilde görülüyor. Hakem Koray Gencerler kartını kulandı ancak direk kırmızı olması gereken kart sarı çıktı. Ve kırmızıdan atılmayan o Selezlov döndü ceza sahası içinde dizini ayağını sabit olarak basan Adil’in dizine değdirerek penaltı aldı. Koray Gencerler de böylece maçın kaderiyle henüz ilk yarı bitmeden oynamış oldu. Takdir haklarını yine ev sahibinden yana kullanmasını saymıyorum bile.

Gelelim Uğur Hocam’ın bu önemli deplasman da verdiği sınava. Uğur Hocam maalesef Bursa deplasmanın da formsuz bir görüntü sergiledi. Kötü geçen ilk yarının ardından ikinci yarıda Mehmet Akyüz hamlesi doğruydu ama Dipba’nın çıkması da bir o kadar yanlış oldu. Hamidu nun yokluğunda da orta saha maalesef etkisiz kaldı. Ayrıca yine oyuna daha önce hiç süre almamış Kone’nin böylesine tansiyonu yüksek bir maçta girmesi de bir başka düşündürücü noktaydı. Maçın ikinci yarısında Volkan Şen’in hareketlenmesi, Mehmet Akyüz’ün istekli oyunu ki Akyüz kaç haftadır bu istekli oyununu sürdürüyor ve gol atıyor ayrıca bence ilk 11 bile hak ediyor, farkı bire indirse de Adana Demirspor’a puanı getirmeye yetmedi. Üstelik daha ilk yarıdan kırmızı kart görmesi gereken bir başka Bursa’lı oyuncu Özer Hurmacı ikinci sarıdan kırmızı görmüşken. Ayrıca Uğur Hoca’nın maç sonu açıklamalarının bir kısmını da sosyal medyada gündeme gelmesiyle okudum. Sadece şunu diyorum Uğur Hocam’ın bu açıklamaları nedeniyle de eleştirileceğini düşünüyorum.

Sonuç olarak zirve ve şampiyonluk yolunda kaybedilen sadece bir üç puan var. Ama daha fazlası yok Adana Demirspor bu maçı hemen unutup yoluna devam etmeli. Bu takımın ligde yenemeyeceği takım yok zaten yukarıda ki takımlarda sürekli kazanmıyor. O yüzden hatalardan ders çıkarıp en yakın maç olan Altınordu maçına odaklanmak şart. Son olarak ta Adana Demirspor’un büyük taraftarına yine ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Maçı izlerken gerçekten tüylerim diken diken oldu. Dünyanın yolunu gitmişsiniz 2 bin 200 kişi kar kış demeden 20 bin kişilik ev sahibi takımın tribünlerine galip gelmişsiniz helal olsun diyorum.