Yayıncılıkta yeni bir nefes

20/09/2021 23:59 1100

Dijital medyada var olmak, artık günümüzde olmazsa olmazlardan. Çünkü dünya, yaşadığımız bu yüzyılda, artık çok daha fazla dijital. Ve insanlar, bu dijital dünyada sürekli çevrimiçi.

                               ***

Geçmişte telgraf ve hatlı telefonlarla başlayan dijitalleşme serüveni, günümüzde görüntülü, canlı canlı görüşmelere kadar geldi. Çağımızda iletişim gerçekten çok hızlı.

                ***

Dünya giderek dijitalleşirken, 4. Kuvvet olan medya da, bu dijitalleşmeden nasibini alıyor. Günümüzde dijital medya o kadar yaygın ki, insanlar artık gazeteleri dahi internetten okuyor. Birçok insan sürekli sosyal medyada ve mobil cihazlardaki medya uygulamalarında vakit geçiriyor.

                ***

Yaşadığımız zaman diliminde, hala birçok insan televizyon izliyor, radyo dinliyor, internet haber sitelerinden, sosyal paylaşım platformlarından anlık haberleri takip ediyor. Ve hala sabahları gazete almayı tercih eden birçok insan var. Yani dijitalleşen dünyada geleneksel medya hala yaşıyor.

                               ***

Bir zamanlar tek medya biçimi olduğu için birinci sırada yer alan geleneksel medya elbette devam ediyor, ama birinciliğini de yeni nesil dijital medyaya kaptırdığını ifade etmek lazım.

                               ***

Dolayısıyla bu dijital çağda yeni medya düzenine uyum sağlamak ve özellikle iş hayatının bir parçası haline getirebilmek, kurumlara gerçekten rekabet üstünlüğü sağlıyor.

                               ***

Tabi bu dijitalleşmede önemli unsurlardan biri de, dijital platformları doğru yönetmek. Eğer dijital medyayı doğru kullanırsanız, marka bilinirliği ve marka değerini artırabilir ve sonuçlara daha çabuk ulaşmanız mümkün olabilir.

                               ***

Bizim de gazete olarak kentteki, hatta ülkedeki marka değerimiz 23 yıldır malumunuz.  Biz bu marka değerini daha da büyüterek, ülkemizin de sınırlarını aşma hedefi koyduk kendimize. Ve bu hedefe doğru, kendimizden emin, gayretli,özgüveni yüksek ama sağlam adımlarla ilerliyoruz.

                               ***

Dijital medyanın kullanımı, kurumların hedef kitlesi ile etkili iletişim kurabilmesine de olanak sağlıyor. Bu bağlamda biz de kurum olarak birçok nedeniyle birlikte, en önemli nedeni olan ‘okurlarımızla daha etkili iletişim kurmak’ adına, yüz yüze olmaya karar verdik. Ve 5 Ocak Youtube TV’yi hayata geçirmek için, kolları sıvadık.

                ***

Yıllar önce, çeşitli sosyal paylaşım mecralarında, gazetemizi ilk paylaşan hep biz olduk. Hala önemli yayın mecralarında ve sosyal hesaplarımızda, gazetemizi sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. 

                ***

 Web TV tabanlı, son sistem gelişmiş cihazlarla, Çukurova’nın dünyaya açılan penceresi olmamıza az kaldı. 5 Ocak Youtube TV çok yakında yayın hayatına başlıyor. Yayıncılıkta yeni bir nefes olmaya geliyoruz.

              ***

Bütün bunlarda emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımı kutluyorum. Çalışma şevkimizi kırmadan, hep daha iyi olmamız için çabalayan, üzerimizden motivasyonunu eksik etmeyen, ağabeyimiz Savaş Çokduygulu’ya yürek dolusu teşekkürler.Tabi en önemlisi de aile olarak gördüğümüz okurlarımıza teşekkürler. Bizi hiç yalnız bırakmadılar, ekranları başında yalnız bırakmayacaklardır.

                ***

Hedefimiz tıpkı gazetemizdeki gibi,Adana’nın ve Adanalıların sesi olabilmek.Adanalıların seslerini dijitalden dünyaya duyurabilmek. Bu hedefimize,  5 Ocak ailesi olarak gördüğümüz siz kıymetli okurlarımızın da yürekten destek olacağı umudunu taşıyorum.

                ***

Çıktığımız bu yolda herkesin kendisini ifade edebileceği, her sesin izleyiciye ulaşabileceği, her insanın kendinden bir şeyler bulabileceği, bağımsız, özgün ve özgür yayın hayatını, sizlerle birlikte paylaşma arzusuyla, daha önce ‘bizi okumaya devam edin’ derken, şimdi ‘bizi okumaya ve izlemeye devam edin’ diyorum.