YATAY MI,DİKEY Mİ (DİKİNTİ)

24/12/2017 22:01 6795

Yatay’mı,  Dikey’mi  Tartışmasının  çok yanlış bir zeminde yapıldığını bildiğim halde sordum ,5 Ocak Gazetesinin Geleneksel Kahvaltı Sofrasının konuğu olan Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’ye Yatay Mimarimi, Dikey Mimarimi? Sayın Sözlü, Yatay Mimari,Dikey Mimari diye bir şey yok, toprağın üzerine ne yaparsan Azarbeycan türkçesindeki adı ‘Dikinti’ dikintidir,Azarbeycana 2004 yılında gittiğimde yazıyor,’Dikinti’ materyallar,sonra baktımki,hakkatten inşaat dikmektir,diktiğiniz andan itibaren dik durursadece az yüksek,çok yüksek olarak söyleyebiliriz. Toprağın üzerinden inşaatlar hep havaya kalkıyor onun için yatay, dikey  kavramı doğru değildir. Söylenmek  istenen şu, fazla yüksek binaların şehre yük olduğunu,şehrin fiziki görüntüsünü bozduğunu,kirlettiğini ve fazla yoğunlukla alakalı bir konudur diyerek konuyu Şambayata getirdi.

Aslında soruyu sorarken konunun Şabayata geleceğini biliyordum ve soruyu birazda onun için sordum, Hedefime de  ulaştım, Şambayat konusu Adana’nın merakla beklediği bir konu.

Sayın Sözlü Şambayatla ilğili, 1.2 yoğunluklu  olan yerleri 1 ile,1.10 la alınan yerleri  1.2 ile sınırlıyorum.Şehrin her tarafına baktığımızda  eskiden kentsel dönüşüm alanları konulmuş oralarda bile 2.4 le sınırlıyoruz dedi.

Şambayat’la ilgili ise çok titiz bir çalışma yaptıklarını belirterek ,Belediye Başkanlığı  hayatımım zirvesi bir uyğulama yaptım,Allah nasip ederse o da bizim şeref madalyamız olacak diyerek sorumu cevaplamış oldu.

MUHTARLARLA İLİŞKİLERİNİZ NASIL?

Muhtarlarla ilgili öncelikle ben kendi düşüncelerimi yazmak istiyorum. Muhtarlarla ben yıllardır ilişkilerimi iyi tutmuşumdur.’’Sokağın Sesi’’Programımda , Halkın ve Muhtarın tarafında olmuşumdur,bu manada halk beni kendi tarafında görür ve benim onların çıkarları dogrultusunda haber,yorum ve köşe yazılarımı yazdığımı çok iyi bilirler. Bu manada halkımızın güvenini kazandığım için çok mutluyum. Son dönemlerde Muhtarlarla tüm Belediye Başkanlarımız, özellikle Merkez İlçe Belediye Başkanlarımız ve ya Siyasi Partilerin başlarındaki isimler muhtarlar toplantısı yapıyorlar ve dinliyorlar.Dinlemeleri güzel ama ben bu toplantıları şeçim yatırımı olarak görüyorum bir İlçe Belediye Başkanı kırsaldaki Muhtarlarla toplantı yapıyorsa bu nedir? Büyükşehir Belediye Başkanlığını düşünüyor ve bu na yatırım yapıyor demektir. Bu anlamda muhtarlar da, tamamı için konuşmasamda bir çoğu için konuşabilirim çıkar ilişkilerine giriyorlar ve iş hizmetin dışına çıkıyor bireysel ilişkilere dayanıyor bu anlamda dikkatli olunması gerektiğini düşünüyorum.Sayın Hüseyin Süzlü’yü bu konunun dışında bırakıyorum .Tüm Şehir Yasasıyla hizmet alanı genişledi, Tüm muhtarlarla toplantı yapabilir, çünkü Büyükşehir Belediye Başkanı olarak tamamına hizmet götürüyor.,Muhtarlarla ilgili de Sayın Sözlü’nün cevabı kısa oldu ,iyi bir münasebetimizvar. İyi ilişkiler içindeyiz,seviyeli,samimi bir şekilde problemleri çözüyoruz dedi.

ARTIK ANANA’LI GÖLÜN KARŞISINDA MANGAL YAKACAK

Adnan Menderes Bulvarını çok yazdık çizdik sonunda Adana’ya yakışır bir şekilde düzenleme yapıldı ve devam ediyor.Bunun dışında bildiğiniz üzere Adana’lı mangalı sever mangal denilincede akla  Adnan Menderes  mesire alanı gelir, şu ana kadar böyleydi,ama bundan sonra mangallar Adnan Menderes Bulvarının yani gölün karşısında yanacak. Sayın Sözlü,Adnan Menderes ,Adana’nın taşra algısını bitirecek  diyerek,Adnan Mendereste bundan sonra piknik yapmak yok dedi.Piknik için nehrin karşısına gelecek baharla birlikte Adanalıların yeni piknik alanı hazır olacak diyerek,gölün karşı tarafında oturma masaları,ocaklar,kasaplar,çöp toplama alanları yaparak ,Adana halkının piknik yapabileceği  güzel bir alan oluşturacağız dedi. Adanalı olarak bizlerde sabırsızlıkla gelecek baharı bekliyoruz.Hoşçakalın.