Yaşanmış en garip olaylar-1

16/01/2023 04:40 325

 

Son zamanlarda inanması güç tesadüflere ve ilginç bilgilere merak saldım. Maksadım; alışıla gelmişin dışında yani ekonomiden, siyasetten ve özellikle son zamanlarda insanı ağır bunalımlara sokan gündemden uzak durmak. Biraz da siz değerli okurlarımıza merak edilen bilgiler vererek az da olsa sıkıcı gündemden uzaklaştırma niyetindeyim.  

Bu hafta ise dünyada yaşanmış en garip olaylar var. Tıpkı ‘Yaşanmış en ilginç tesadüfler’ yazımdaki gibi dikkatinizi çekeceğini, merak uyandıracağını umuyorum. Daha fazla vakit kaybetmeden başlayalım.

***

İşte kayıtlara geçmiş, bugüne kadar yaşanmış en garip olaylar 

Jake Fen isimli Macar adam, eşini korkutmak için kendini asmış pozu verdi. Eve gelen eş, kocasını o halde görünce bayıldı. Kapıyı açık gören komşu kadın içeri girince iki cesetle karsılaştığını sanıp evi soydu. Topladıkları ile çıkarken Jake kadına bir tekme attı. Cesedin canlandığını sanan kadın korkudan öldü. Jake beraat etti.

Komboçya'da 2 asker, patlamamış mayınla futbol oynamaya kalkınca hayatlarını kaybetti. Olayı ilginç kılan bir başka nokta, parçalanarak can veren 2 askerin, Kamboçya ordusunun en iyi mayın uzmanları arasında yer almasıydı.

ABD'nin Alabama eyaletinde 25 yaşındaki bir asker, tükürme alışkanlığının kurbanı oldu. Pencerenin kenarına oturarak tükürüğünü, büyük bir tencere şeklindeki sokak lambasına isabet ettirmeye çalışan asker, dengesini kaybedip 11. kattan düştü.

Güney Afrika Johannesbur'da iki adam birbirlerinin kafası üzerine koydukları bira kutularına ateş ederlerken birisi arkadaşının yüzüne ateş etti. Adam ağır yaralandı.

1932 yılında Los Angeles Olimpiyatları’nda Fransız atlet Jules Noel'in disk atmada kırdığı olimpiyat rekoru sayılmadı. Çünkü atışı izlemesi gereken bütün hakemler, sırıkla yüksek atlama yarışmasını izlemek için arkalarını dönmüşlerdi.

Amerikalı bir genç, bunalıma girerek 10. kattan aşağıya atladı. Aynı binanın 9. katında, başka bir gencin birbirleriyle sürekli kavga eden anne ve babası oturuyordu. 8. katta ise intihar eden gencin hayatını kurtarabilecek çelik bir ağ vardı. Gencin intihara kalkıştığı sırada, 9. katta anne ve babası yine kavga ediyordu. Eşine iyice sinirlenen baba, elindeki av tüfeğinin tetiğine bastı. Anne kendini yere atarak hayatını kurtardı, ancak tüfekten çıkan saçmalar, o sırada 9. katın hizasında bulunan gencin başına isabet etti.

***

Marko ve Roberto de Solisa adlı iki kardeş, birbirleriyle çok da iyi geçinemiyorlardı. Roberto'nun sık sık kendisiyle dalga geçmesine dayanamayan Marko, kardeşini kafasına sıktığı tek kurşunla öldürdü. Bu basit bir cinayet gibi görünebilir. Ancak gerçek öyle değil. Çünkü Marko ile Roberto aynı dolaşım sistemini paylaşan yapışık ikizlerdi. Roberto’nun ölümünden 5 dakika sonra, kan dolaşımı duran Marko da öldü.

Bayan Carson, Amerika'nın New York kentinde yaşıyordu. Bir gün eğlenmek için cenaze işleri yapan bir şirketle anlaştı. Şirket eve telefon etti ve Bayan Carson'un kalp krizi geçirip öldüğünü söyledi. Aile hemen koştu. Bu sırada tabutun içinde yatan Bayan Carson birden doğruluverdi. Ama kızı o anda kalp krizi geçirip öldü.

New Hempshere eyaletinde 10 yaşında bir çocuk, kolasını çiviyle açmaya çalışırken hayatını kaybetti. Kolanın içindeki gaz basıncıyla fırlayan çivi, çocuğun boğazına saplandı ve çocuk oracıkta yaşamını yitirdi.

Michigan Lonia'da sarhoş bir hırsız, iki hizmetçi kızdan nakit para istedi, kızlar parayı vermeyi reddedince adam polis çağıracağını söyleyerek onları korkutmaya çalıştı. Kızlar aldırmayınca adam gerçekten polis çağırdı ve tutuklandı.

Bir şirket, çalışanlarının iş başında güvenlik gözlüğü kullanmalarını teşvik etmek için özel bir film izletti. Kanlı iş kazalarını gösteren film o kadar canlıydı ki 25 kişi odadan kaçtı. 13 işçi bayıldı ve işçilerden biri sandalyeden düşerek kafasını yardı.

Gillette şirketi 1902 yılında güvenli jilet satmaya başladığında yüzlerce erkek satın aldı. Sonra da bu jiletlerin sakallarını kesmediğini söyleyerek onları çöpe attılar. Gillette yetkilileri, mutsuz müşterilerin tıraş olmadan önce jiletin sarıldığı kâğıdı çıkarmadıklarını fark ettiler. (Devam Edecek…)