Yaşama Dair

13/10/2021 04:04 87

 

Yaşam devamlı acımasız bir mücadele ve de güç sınavlarla dolu, bununla baş edenler ilerliyor, baş edemeyenler ise elemine oluyor.

Yani başarmak zorunda olduğumuz bir ömür var önümüzde

Bence başarmak dürüstlükle, çalışmakla, sebatla olmalı çünkü dürüstlükle olmayan başarıların ömrü çok kısa oluyor.Ayrıca önemli bir etken de çevremiz ve dostlarımız. Dost denilen kişi iyi günde de, kötü günde de yanımızdadır. Kusurlarımızı söyler ama sadece bize söyler, başkalarına değil.

Mahatma Gandi demişki ;

Söylediklerinize dikkat edin ; düşüncelere dönüşür

Düşüncelerinize dikkat edin; duygularınıza dönüşür

Duygularınıza dikkat edin; davranışlarınıza dönüşür

Davranışlarınıza dikkat edin; alışkanlıklarınıza dönüşür

Alışkanlıklarınıza dikkat edin; değerlerinize dönüşür

Değerlerinize dikkat edin; karakterinize dönüşür

Karakterinize dikkat edin; kaderinize dönüşür.

Söylediklerimize ve de davranışlarımıza dikkat etmemizin kaderimizi etkilediğini ifade ediyor Gandi, zira bizi değerlendirenler sözlerimize değil, davranışlarımıza göre not atarlar.

Canlılar dünyasında hala çözemediğim bir çok olay var, örneğin Erkek baykuşlar, eşleri uyurken dengesini kaybedip düşmesin diye onlara yastık olurlar. Oysa ki erkek aslanlar avlanmaz, yavrularıyla ilgilenmez ve avı önce onlar yer yani dişilerine çok fazla değer vermezler.

Hamam Böcekleri 250 milyon yıldan beri hiç değişmeden yaşamlarını sürdürmektedirler. Oysa ki evrim yasası var bu nasıl oluyor bilemiyorum.

Kangurular geri geri gidemez, Filler zıplayamaz, Ayılar çok hızlı koşar tıpkı At gibi, Timsahlar dilini çıkaramaz oysa timsaha benzeyen kertenkeleler dilini çok çıkarabilirler. Demek ki onlarda kas ve sinir yapısı farklı, Kedilerin bıyıkları kesilince radarları bozulmuzcasına bir yer bulamazlarmış. Göçmen kuşların göç zamanını tayin eden kimdir, bir türlübilmiyorum, ayrıca Leylekler ve Kırlangıçlar aynı yere dönerler ve yuvalarını yaparlar. Leyleğin yuvası derme çatmadır, Kırlangıçların ise gayet güzel ve sağlam. Başka tip yuva yaptıkları görülmemiştir. Bunları öğreten kim bu bir icgüdü mü ?

Suudi Arabistan’da hiç ırmak yokmuş, onlar bu suyu nereden temin ediyorlar ? Heralde bir yolu ve metodu vardır.

İnsanlar günümüzde kalabalıklar içerisinde yanlızlık çekiyor ve de mutsuz, bunun içinde ilaçlara büyük paralar ödüyor, oysaki bize mutluluk veren Seratonini arttıran birçok besin vardır. Muz, Kabak Çekirdeği, Kuşkonmaz, Siyah Çikolata, domates, Hindistan cevizi gibi, ama çoğumuz bu nimetlerin farkında bile değiliz, benden hatırlatması.