YAŞAM HAKKI

25/10/2019 21:52 1935

 

İnsanların doğuştan sahip olduğu , vazgeçilmez ve devredilemez hakları vardır. Varlığını sürdürmek olan yaşamak hakkı ve özgürlük hakkı gibi.

Onur ve haklar yönünden eşit ve özgür doğar insanlar. İnsanların bu önemli haklarını korumak ta, siyasi kurumların görevidir. Devletin elinde bunun için büyük imkan ve güçler var.

Vicdan, düşünce, inanç özgürlüğü , hiçbir şekilde ve şartta kısılmamalı ve askıya alınmamalı.

Yaşam , bebeğin ana rahmine düşmesiyle başlar. Dinimiz yaşam hakkını çok önemser ve kutsal sayar. Bu yüzden, hayati bir zorunluluk olmadığı hallerde yapılan kürtajı günah, hatta cinayet sayar. Haksız yere ve yasalara uymayan şekilde insan canına kıymak ta, dinimizce bütün insanları öldürmekle eş değerde sayılır. Ama , ne kürtaj önlenebiliyor,  ne de cinayetler. Hatta gün geçtikçe daha da artıyor.

Hayat; Allah’ın biz kullarına lütfettiği büyük bir armağan. Hayatı , canı korumak – gözetmek – devam ettirmekse, bize düşen bir görev , bir borç. Bu nedenle İslam dini intiharı hoş görmez ve yasaklar. İntihar edenlerin de, cenaze namazları kılınmaz.

Kendimizin de, başkalarının da hayatını tehlikeye atamayız ve atmamalıyız. Ama bazı kişiler , inançları , hukuku ve ahlaki kuralları hiçe sayarak , tehlikeye atıyorlar hayatımızı. Oysa ki, kimsenin böyle bir hakkı yoktur , olamaz da.

Yaşamak , uzun ve sağlıklı yaşamak için , dikkatli ve bilinçli davranmalıyız. Yediğimize , içtiğimize dikkat edeceğiz. Sağlık açısından ne gerekiyorsa uyacağız. Sigara , nargile , aşırı içki , uyuşturucu ve her türlü sağlığa zararlı işlerden ve yiyeceklerden uzak duracağız. Hareketli ve sporu ihmal etmeyeceğiz. Stresten , öfkeden , kinden arınmış , mutlu bir yaşamı hedef belleyeceğiz ve bunun için de gerekenleri yapacağız.

Hepinize sağlıklı ve mutlu ömürler dilerim.