YARINA BAK!

26/11/2018 21:04 2401

 

Derbi Adana Demirspor için artık geride kalmalı. Yıllar süren rekabette iki takım çıkıp mücadele ettiler ve maç üç ihtimalden biri olan beraberlikle sonuçlandı. En başta stadı dolduran tüm taraftarların yüreğine sağlık diyelim. Adana Demirspor’un tam 85 dakika önde götürdüğü belki de ikiyi hatta üçü bulabileceği ortamda Adanaspor maç boyu nadir girdiği ceza sahası içinde beraberlik golünü buldu. Derbi işte böyle bir şey favorisi hiçbir zaman yok. Kimin kadro olarak üstün olduğuna bakmaz zaten böyle olsaydı Türkiye’nin sayılı derbilerinden birisi demezdik.

Hal böyle olunca Adana Demirspor belki de farklı yeneceği maçta son dakikada yenilen gole üzüldü Adanaspor ise yine sayılı pozisyon bulduğu maçta son dakikada atılan gole sevindi. İşin özeti de aslında bu.

Gelelim Adana Demirspor cephesine. Milli maç arasından önce teknik direktör değişikliğine gidilerek Yılmaz Hoca’ya takımın teslim edilmesi sonrası hocanın Adanaspor maçına kadar olan zaman diliminde mental olarak hiç iyi durumda olmayan oyuncu gurubuna bir dokunuş yapması gerekiyordu. Benim kendi adıma Adanaspor maçında bu dokunuşun olup olmayacağı idi. Şunu açıkça söylemeliyim ki Yılmaz hoca nın dokunuşları ve uygulamak istediklerini bazı eksiklerin olduğunu da söyleyerek futbolcuların uygulamaya başladığını söyleyebiliriz. Bir kere mücadele gücünü yükselten ve gol pozisyonlarına girmeye başlayan bir Adana Demirspor seyrettik. Belki de takım sezon başından bu yana hiç bulamadığı kadar pozisyon bulmuştur. Örneğin Pote eline geçen iki fırsattan birini gol yapsa bugün Adana Demirspor açısından galibiyeti bile konuşuyor olurduk. Daha hareketli savaşmak isteyen bir takım çıktı karşımıza evet ama tabiki geçmişin alışkanlıkları öyle kolay silinmeyecek belki de. Mesela maçın ilk 20o dakikasında yine topu rakibin fazla kullanmasına izin veren bir oyuncu gurubu izledik. Orta saha her ne kadar diğer maçlara göre hareketli olsa da dakikalar arttıkça zaaflarına devam etti. Ancak nereden bakarsak bakalım Adana Demirspor Yılmaz Vural ile birlikte bir değişimin içerisine girmiş durumda. Özellikle maçın ikinci yarısı bunu net bir şekilde gördük. Eleştirilen oyuncuların isterlerse neler yapabildikleri sahaya yansıdı. Bu durum bana göre skorunda önünde en azından futbolcular potansiyellerini biraz olsun gördü.

Yılma Vural bana göre Elazığ maçı yada Osmanlı maçı öncesinde takımın başına gelmeliydi. Dün bu durumu bir kez daha gördük. Şimdi hocanın önünde zorlu bir dönem var. Ligde hedefi olan takımlarla oynamaya başlıyor Adana Demirspor. Bu maç periyodundan ne kadar fazla puanla çıkarsa devreyede o denli hedefleri belirleyerek girecek. Adanaspor maçına kadar çok kolay alabileceği puanları maalesef kaybetti takım artık bundan sonrası zararın neresinden dönülürse kar hesabı olmalı. Bence bu saatten sonra derbi stresi de geride kaldığına göre Bolu deplasmanıyla yeni bir dönem başlıyor. Burada önemli olan futbolcuların vermeye başladıkları mesajları hızlı ve istikrarlı bir şekilde sahaya yansıtmaya devam etmeleri.