Yapılanları kınıyorum

28/05/2019 03:16 4276

 

Adana Demirspor Hatay deplasmanına büyük umutlarla gitti. Nasıl bir atmosferle karşılaşılacağı aslında belliydi rakip ilk maçta 0-0 beraberliğin verdiği stresle dolu tribünler önünde kendi seyircisinin karşısına çıkıyordu. Adana Demirspor ise Hatay’a göre rahattı bu rahatlık ilk yarıda Adana Demirspor’a golü de getirdi. Ümit Hoca’nın maça tek forvetle başlamasını bekliyorduk öylede oldu. Doğrusu da buydu, ancak ilk yarının ardından sahada biraz daha kalması gereken Ukraynalı forvetin yerine ikinci yarının başında Pote ile başlamak biraz şaşırtıcı oldu çünkü ikinci yarıda işler tersine dönerse hamle şansınız kalmayabilirdi. Ve nitekim öylede oldu.

Henüz ikinci yarının başlarında oyuna baskılı başlayan Hatay takımı beraberlik golünü buldu. Daha sonra Adana Demirspor defansının basit hatalarıyla Hatay’ın ikinci golü geldi. Adana Demirspor bu golün ardından da istediği oyunu yine sahaya yansıtamadı. Ancak oyunun uzatma dakikalarında Adil’in yaptığı ortayı Hatay kalecisi içeriye alınca bir kez daha kötü oyuna rağmen Adana Demirspor’un için süper lig umutları doğdu. Oyunun bitimine iki dakika kala ise bu kez Hataylı oyuncu Mirkan yapılan ortada tam dört tane Adana Demirspor’lu oyuncunun arasından kafayı vurarak zaten iyi gününde olmayan kaleci Çağlar’ı üçüncü kez mağlup etti ve süper lige çıkmak adına final biletini aldı.

Adana Demirspor için artık bu sezon iyisi ve kötüsüyle dramatik bir şekilde son buldu. Üzüntünün atlatılmasının ardından elbette sezon başından başlamak üzere daha geniş bir değerlendirme yapılır ancak bu sezon ne olursa olsun lig başlamadan ortadaki tabloya da bakacak olursak başarıdır. Bu yüzden camianın başını yukarıya kaldırarak belki de bu sezondan daha zorlu geçecek önümüzdeki sezona bir an önce hazırlık yönünde çalışmaya başlanmalıdır. Özellikle transferde yapılacak nokta atışlarla başarı kaçınılmaz olacaktır.

Buraya kadar yazdıklarımızın dışında dün tüm camiayı yaralayan olaylar yaşandı Hatay’da maçın bitimiyle birlikte Hataylı bir taraftarın Adana Demirsporlu taraftarların bulunduğu tribüne koşarak tahrik etmesi sonucu bu duruma tepki veren Adana Demirsporlu taraftarlara kadın çocuk genç yaşlı demeden kullanılan orantısız güç zaten maçın önüne çoktan geçti. Orantısız gücün dozu o kadar yüksekti ki kolluk kuvvetlerince biber gazı, plastik mermi ve maalesef gerçek mermi kullanıldı. Birçok taraftar yaralanarak hastaneye kaldırıldı. Adana Demirspor tribünlerinin liderlerinden ADSDER Başkanı ve yakınen dostum olan Telat Şahin ters kelepçelenerek ve yüzü çamurlu suya bastırılarak insanlık dışı bir şekilde gözaltına alındı yine tribün liderlerinden Adem Tel başına aldığı darbe nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Görüntüleri ve fotoğrafları tekrar gördüğümde açıkçası ben bu muameleyi yapanlar adına utandım. Uzun yıllardır gerek kendi evinde gerekse deplasman da arasının iyi olmadığı taraftar gurupları tarafından bile saygı ile karşılanan Adana Demirspor taraftarına yapılanları kimsenin unutması beklenmesin ben kendi adıma en yüksek sesle kınıyorum.

Bu arada ayrı bir parantezde Adana Demirspor kulüp Başkanı Murat Sancak’a açmak gerekiyor Başkan Murat Sancak Adana Demirspor taraftarının uğradığı haksız muameleye sesiz kalmadı ve kolluk kuvvetlerinin önüne adeta kendisini siper etti. Son yıllarda benim kendi şahsım adına izlediğim ender Başkan profillerinden bir tanesi. Bu durumu görünce açıkçası Adana Demirspor camiasının Başkan Murat Sancak’a sahip çıkma refleksinin beş kat arttığını ve böyle bir Başkana sahip olmanın her kulübe kolay kolay nasip olamayacağını düşünüyorum.

Artık Adana Demirspor için sezon geride kaldı yeni sezona daha güçlü başlayabilmek adına şimdi zihinleri boşaltma zamanı bir sonraki sezon umut edelim ki Adana Demirspor doğrudan süper lige merhaba desin.