YA KORONA YA DUMAN

08/12/2020 21:37 1978

Maalesef her kış olduğu gibi bu kışta Güzel Adana’mın üzerinde kara bulutlar dolaşıyor. Özellikle havaların soğumasıyla birlikte, yakılan sobalardan çıkan dumanlar, adeta bir karabulut gibi bu kentin üzerini kaplıyor. Hava kararmaya başladığında yakılmaya başlanılan, sobalardan çıkan dumanla birlikte kentin neredeyse, her yerinde insan adeta nefes almakta bile güçlük çekiyor.

Sebepler malum.

Kalitesiz kömür tüketimi ,kentin coğrafi konumu, bu kentin özellikle kömür tüketimine uygun olmadığını gösteriyor.

Uzmanlar da bu konuda kaygılı.

Adana Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün sitesindeki, Hava Kalitesi İzleme (HKİ) ölçümlerinde kentteki havanın partikül maddeler, karbon monoksit, kükürt dioksit, azot dioksit ve ozon değerlenin ortalama 100 çıktığı ve hava için ‘hassas’ uyarısı verdiği görüldü.

Adana Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Kenan Doğan, Adana’da her sene hava kirliliğinin çok yüksek olduğunu ve partikül madde miktarında geçen seneki verilere göre sınır değerin 160 kez aşıldığını söylüyor.

Bu şu demek; Kısaca zehir soluyoruz.

İnsan sağlığı için temiz havanın önemini söylememe sanırım gerek yok. Geçenlerde bir Doktor arkadaşımızda sohbette böyle giderde kanser vakalarında birkaç yıla kalmaz patlama yaşanır diye konuştu.

Hülasa sıkıntı büyük.

Peki, çözüm ne?

Bir defa senenin sekiz dokuz ayı sıcak olan bu kentin hava sağlığının korunması lazım. Bu konuda kentin yetkilileri üzerine düşeni bir an evvel yapmalılar. Kesinlikle bu kentte kömür yakılmasının önüne geçilmeli dar gelirli vatandaşlara dağıtılan kömür dağıtımından da bir an önce vazgeçilmelidir. Yerine kentin tamamı doğal gaza kavuşana kadar yakıtta daha kaliteli olduğunu düşündüğüm talaş odunu yakıt olarak önerilmelidir diye düşünüyorum. Özellikle salgınla mücadelede, toplum olarak ciddi mücadele verdiğimiz sıkıntı yaşadığımız şu günlerde, Allah korusun salgından kurtulsak bile böyle giderse dumandan kurtulamayacağımız aşikâr. Ve çok değil yakın zamanda zehir solumanın bedelini de çok ağır öderiz.