(Y) harfi çok önemli

09/12/2022 11:18 373

Siyasetimiz şükürler olsun, artık gelecekte yapacaklarını belge ve bilgeler araçlığı ile halka iletme başladılar.

Artık onlarında ‘vizyon’ ları alenileşti.

CHP’li Öztrak, ‘ Bize kral değil kural gerekli’ derken vizyonuna yaraşır bir cümle kurdu.

Peki, ‘Vizyon’ ne demek ?

Vizyon kelimesi günlük hayatta sıkça farklı yerlerde karşımıza çıkar. Özellikle konuşma dilinde kullanımı daha da artmıştır. Vizyon kelimesinin ne anlama geldiğini öğrenerek, günlük hayatınızda konuşurken ya da yazarken rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Vizyon kelimesi aslında birden fazla anlam taşımaktadır. Vizyon kelimesinden genellikle kişilerin ya da kurumların sahip olduğu bir nitelik gibi bahsedildiğini duymuşsunuzdur. Kurumumuzun vizyonu budur ya da bu kişi çok vizyonlu ya da vizyonsuz gibi ifadelerin kullanıldığına çoğu zaman tanık olmuşsunuzdur. Kelimenin orijinali “vision” ve kelime Fransızca kökenlidir. Türkçeye vizyon olarak çevrilmiştir.
TDK'ya göre de vizyon kelimesi, görünüm, ülkü, sağgörü, sinema ve TV gösterim ve mecazi anlam taşıyan ileri görüştür. Bu kişi çok vizyonlu derken aslında mecazi anlamda o kişinin ileri görüşlü olduğu vurgulanmaktadır.

***

Bendeniz, cahil olduğumdan ‘vizyon’ ile ‘vizon’ kelimesini hep karıştırırım.

(Y) harfi çok değişiklik gösterir iki kelime arasında.

Vizon, koyu renkli etobur memeliler arasında yer almaktadır. Pek çok çeşidi bulunan vizon, Amerika ve Avrupa olmak üzere temelde ikiye ayrılmaktadır. Amerikan vizonu, Avrupa vizonundan daha büyük ve daha uyumludur, ancak boyutlarındaki farklılıklar nedeniyle, tek bir vizon genellikle iskelete bakmadan Avrupalı ​​veya Amerikalı olarak kesin olarak belirlenemez.

Tüm Avrupa vizonlarının üst dudaklarında büyük beyaz bir leke vardır, oysa sadece bazı Amerikan vizonları bu işarete sahiptir: bu nedenle, yama olmayan herhangi bir vizon kesinlikle Amerikan türüne aittir.

Vizyon kişinin gelişmişliğini, vizon ise kürk imiş.

***

CHP Genel Başkanı Kemal “İkinci Yüzyıla Çağrı” başlıklı toplantı 3 Aralık’ta İstanbul Lütfü Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirildi.

Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Parti Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, ABD’li yazar, ekonomi ve toplum kuramcısı, aktivist, danışman Jeremy Rifkin, Prof. Daron Acemoğlu, Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü öğretim üyesi Prof. Refet Gürkaynak, Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi ve eski TCMB Başekonomisti Hakan Kara ve CHP Yoksulluk Dayanışma Ofisi Koordinatörü Hacer Foggo toplantıda konuşma yaptı.

Kimilerine göre bu ‘vizyon’ açıklamasıydı.

Bazılarına göre ise ‘Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı’lığı açıklaması yapıyordu.

Bunlar beni aşan konular.

Bunun yapıldığı saatte, bir başka yerde de ‘vizyon’ açıklaması vardı.

İstanbul’a karşılık, Şanlıurfa..

Başında söyledim ya. (Y) harfi kafamı karıştırıyor.

Tayyip bey ‘İşte vizyon burada’ dedi.

Peki, kim vardı, dediği yerde ;

Sanatçı İbrahim Tatlıses..

Sayın Tatlıses, kendine has bir açıklamada bulundu. Yeniçağ Gazetesi’nden alalım haberi;

-Mikrofonu alarak hemşerilerine seslenen Tatlıses, "Bize Cumhurbaşkanımız yeter gerisi -te go ti çı goti- Az önce de şarkı sözlerimi söyledi çok mutlu oldum. Sizleri çok seviyorum. Cumhurbaşkanım için buradayım. O beni davet etti. Son nefesime kadar da Cumhurbaşkanımızın yanındayım. Allah hepinizden razı olsun" dedi.

TE GO Tİ Çİ GO Tİ NE DEMEK?

İbrahim Tatlıses'in sahnede kullandığı Te Go Ti Çi Go Ti sözleri bir anda herkesin merakını uyandırdı. Herkes bu sözlerin anlamını bulmak için çeşitli kaynaklara başvurdu ancak sağlıklı bir sonuç elde edilemedi.

***

Tekrar edeyim. Vizyon ile vizon arasında sadece bir (Y) harfi fazla..

Ama anlamları arasında Ağrı dağı var.

Bana ne, sana ne..

Ye kürküm ye !