WOLKSWAGEN YATIRIMI

09/12/2020 03:10 384

 

Çok yakın bir zaman diliminde, Alman otomobil devi, Wolkswagen yatırım için Türkiye’ye geldi. Bunun için devlet her türlü yatırım kolaylığı sağlamaya çalıştı. Manisa yöresine yapılacak yatırım için, 2 Ekim 2019’da 943 milyon, 500 bin sermayeli ‘Wolkswagen Türkiye Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ unvanlı şirket kuruldu. Manisa’da kurulması planlanan fabrikanın yıllık 300 bin araç üretim kapasitesine sahip olması ve yaklaşık dört bin kişilik istihdam yaratması öngörülüyordu. 2020 yılı sonunda yapımına başlanması planlanan fabrikanın, 2022’de de üretime geçmesi bekleniyordu…

Ne yazık ki, işler planlandığı gibi gitmedi. Vee sonunda Wolkswagen, Türkiye’ye yatırım yapmaktan vazgeçti. Tabii ki bu noktada sorulması gereken soru şu: Bu yatırımdan niçin vazgeçildi? Biz mi yeterince çaba sarf etmedik? Yoksa Alman şirketi, uluslararası konjonktüre göre mi hareket etti? Her şey tamam derken, son anda neden vazgeçildi? Asıl üzerinde durulması gereken hususta bu. Bunun nedenlerini iyi etüt edip, doğru sonuçlara varamaz isek, yabancı sermaye getirmekte güçlük çekebiliriz. Şimdi gelin hep birlikte bakalım; Alman şirketi bu yatırımdan niçin vazgeçmiş…!!! Haberler ne diyor bu konuda?

Dev yatırım Siyasi İstikrarsızlık nedeni ile kaçtı…

Volkswagen CEO’su Herbert Diess, Türkiye’de kurulması planlanan fabrika projesinden vazgeçme nedenlerinden birisinin, ülkedeki siyasi durum olduğunu söyledi.

Alman ekonomi dergisi Wirtschafts Woche’e konuşan Diess, şirketin iş konseyinin siyasi nedenlerden dolayı Türkiye’de fabrika kurulmasına karşı olduğunu itiraf etti. Diess, şirket hissedarlarının da Türkiye’deki siyasi durumdan edişe duyduğunu aktardı.

İş konseyinin desteği olmadan fabrika kurma projesini, yönetim kurulunda kabul ettiremeyeceklerini ifade eden ve bu karardan üzüntü duyduğu kaydeden Diess, “Ben orada fabrika açılması taraftarıydım ve hala da öyleyim, Türkiye’de yeni fabrikayı açabilirdik ve orada koşulların düzelmesine katkımız olabilirdi. Türkiye jeo-stratejik açıdan Avrupa’nın vazgeçebileceği bir ülke değil” ifadesini kullandı.

“DAHA İYİSİNİ YAPABİLİRDİK.”

Alman yönetici, “Ben AB ve Alman hükümeti ile Türkiye konusunda farklı düşünüyorum. Biz Türkiye’yi AB’ye entegre edip, bu ülkedeki gücümüzü artırma konusunda daha iyisini yapabilirdik.” ifadesini kullandı.

TEMMUZ AYINDA FABRİKADAN VAZGEÇMİŞLERDİ

Euronews’ta yer alan habere göre Volkswagen, Temmuz ayında Manisa’ya kurulması planlanan fabrika projesinden vazgeçtiğini açıklamıştı. Şirket açıklamasında 1 milyar euro yatırım ile kurulması planlanan projenin iptal edilmesine “corona virüsü salgını nedeniyle yaşanan talep düşüklüğünü” gerekçe göstermişti.

Markanın Passat ve platform kardeşi Skoda Superb modellerinin üretilmesini de planladığı Manisa fabrikası, daha çok lojistik ve ucuz işgücü nedenleri ile ön plana çıkmıştı.

Manisa’da kurulması planlanan fabrikanın yıllık 300 bin araç üretim kapasitesine sahip olması ve yaklaşık 4 bin kişilik istihdam yaratması öngörülüyordu. 2020 yılı sonunda yapımına başlanması planlanan fabrikanın 2022’de üretime geçmesi bekleniyordu….

Evet, yetkililerin demeçleri, ve basında çıkan diğer haberler böyle…

Bir ülkeye, doğrudan yabancı sermaye getirmek kolay mı? Şimdi de bu yönden bakalım konuya…

Doğrudan yabancı yatırım, bir ülkedeki firma veya bireyin başka bir ülkede ticari amaçla yaptığı yatırımdır. Peki doğrudan yabancı yatırım nasıl gerçekleşir? Genel olarak bir yatırımcı yabancı iş operasyonları kurduğunda, yabancı bir şirkette hisse sahibi olduğunda veya kendi çıkarları doğrultusunda yabancı iş varlıkları satın aldığında gerçekleşir. Fakat burada önemli bir ayrım bulunuyor. Doğrudan yabancı yatırımlar, bir yatırımcının sadece yabancı sermayeli şirketlerin hisse senetlerini satın aldığı portföy yatırımlarından ayrılır.

Doğrudan yabancı yatırımlar genellikle bir sermaye yatırımından daha fazlasını içerir. Doğrudan yabancı yatırımın en önemli özelliği, yabancı bir işletmenin karar alma sürecini etkin bir şekilde kontrol etmesi veya en azından onu önemli ölçüde etkilemesidir…

Yarın devam edeceğiz…