Virüs yardımlaşmayı arttırdı

20/07/2020 21:54 2243

10 Mart tarihi itibari ile ülkemizde ilk coronvirüs hastanın olduğunun açıklanması ile birlikte toplumun genelinde bir panik havası hakim oldu. İnsanlar korkuyorlardı çünkü Ocak ayından itibaren izlediğimiz bir Çin sonrasında ise ölü sayılarındaki artış ile tüylerimiz diken diken olarak izlediğimiz bir İtayla vardı karşımızda.

Dünyanın tamamına yayılan ve insanların, bilimin karşısında çaresiz kaldığı bu virüs karşısında ilk vakanın ülkemizde çıkmasının ardından paniğe kapılmamız da normaldi. Türkiye’de ilk coronavirüs vakasının açıklamasının ardından oldukça kısa bir süre sonra okullar, alışveriş merkezleri, güzellik salonları, berberler gibi insanların bir arada yakın temas halinde bulunduğu yerler kapatılarak önlemler sıkılaştırılmaya başlandı.

Alınan önlemlerden bir tanesi de 65 yaş üstü ve 20 yaş altı olan kişilerin dışarı çıkmasının yasaklanmasıydı ve sonrasında zaman ilerledikçe de hafta sonlarında belirli meslek grupları istisna tutularak sokağa çıkmak tümden kısıtlandı.

Yaşanan bu virüs döneminde işten çıkanlar, işyerleri kapananlar oldu.

Gözlemlerine dayanarak söyleyebilirim ki virüsün tek bir iyi tarafın oldu o da insanlar arasındaki yardımlaşma duygusunu arttırdı.

Hepimizin özellikle 65 yaş üstü olup da evinden çıkamayanlar için seferber olduk. Ne ihtiyaçları varsa evlatları, torunları, akrabaları olarak gidermeyi kendimize borç bildik. Bu zor zamanlarda aralarında dargınlık olanlar bile birbirlerinin ihtiyaçlarını sordular, birbirlerini aradılar, sordular.

Gerek hükümetin organize ettiği, gerek sivil toplum kuruluşlarının organize ettiği, gerekse de hayırsever kişiler kendi aralarında organize olarak iyilik hareketleri düzenlediler. Gerek maddi olarak gerekse de yiyecek yardımı olarak bu süreçte birçok yardım dağıtıldı ve dağıtılmaya da devam ediyor.

Bu zorlu corona günleri devam ederken mübarek Ramazan-ı Şerif ayı da geldi. Ramazan ayı gelince dar gelirli ailelere yapılan yardımlarda bu yıl sadece dar gelirli ailelere yardım gitmedi. İşinden ayrılan, iş yeri kapanan, işine zorlu şartlarda devam etmek zorunda olan herkese yardımlar yapılmaya devam ediliyor.

 Genelinde tüm dünya ve özelinde ülkemiz virüsle bir sınav veriyor. Hayatın en kısa sürede normalleşmesi adına çalışmalar sürdürülüyor. Elbette bu virüs belası mutlaka bir gün sona erecek ve bu günler de tarihteki yerini alacak. Nasıl ki bizler yıllar hatta yüzyıllar önce yaşanmış salgınları bugün okuyup hayretler içinde kalıyorsak yıllar hatta yüzyıllar sonra da bizden sonra gelenler bizim yaşadığımız bu dönemi hayretle okuyacaklar.

Her şey bir gün düzelecek. O günün de çok yakın olacağını tahmin ediyorum. Geriye ise sadece bu zorlu zamanlarda yapılan dayanışma ve edilen yardımlar kalacak. Virüs çok kişinin hayatına kaybetmesine neden oldu ama insanların genelinde de insanların sağlığında kıymetlerinin bilinmesinin çok önemli olduğu inancı yeniden yeşerdi.

Bu günler geçip yeniden güzel kavuştuğumuzda umarım yakalanan bu bağlılık ve yardımlaşma azmi azalmaz ve insanlar bu günleri her zaman hafızalarında canlı tutarlar…