Vicdansızlar yakalandı ama!

15/01/2018 22:32 5305

O’na vurdular da vurdular.

İşitme engelli çocuk da, neye uğradığını şaşırdı. Adını vermemem daha fazla hırpalanmasını istememeden kaynaklanıyor. Şimdi bir de olayı sündüre, sündüre daha çok hırpalayacaklar çocuğu.. Neden dayak yediğini de bilemiyor.

Büyük ihtimalle arkadaki çocuklar ‘şu parayı uzat’ dediler işitme engelli kardeşimize. O anlamayınca da giriştiler. Neyse ki, her toplumsal olaya hassas davranan Emniyet Müdürümüz Selami Yıldız’ın talimatlarıyla o şiddet meraklısı cahiller de yakalandı.

Mesele onların yakalanması değil aslında, onlar gibi insanların yetişmelerini engellemek, her şeyin şiddetle çözülmeyeceğini öğrenen, anlayan, bilen bireyler yetiştirmek.

İşte diyoruz ya hep eğitim şart diye, aile içinde başlamalı eğitim başka türlü şiddete meyilli insanları yok edemezsiniz. Anne babalara vermek lazım önce eğitimi sonra onlar da çocuklarına bu süreç böyle işler böylelikle şiddet azalır. Devletler devletlere, toplumlar gruplara, ailelere, aileler de bireylere uzadıkça uzuyor işte.

Yahu bu nasıl bir mantıktır. Bu nasıl bir vicdandır. Hadi işitme engelli olduğunu bilmiyorsunuz diyelim normal bir vatandaş ta olsa yine şiddete başvuracaksınız. Daha vahimi de oradaki herkes sadece seyredecek!

Seyreden bir toplum olduk ne yazık ki.

Bize ne oldu böyle?

Bir deney yapılıyor. Bir kadına şiddet uyguluyor adamın biri asansörde, deney bu ya, beş on defa inip çıkıyor asansör ve onlarca insan girip çıkıyor asansöre, ama bir Allah’ın kulu, dönüp de; ‘sen ne yapıyorsun be arkadaş’ demiyor!

Kadın korku içinde titriyor ağlıyor ama nafile.

Olay tam tersi olsa adam kadına şiddet yerine sevgi gösterse ‘ayıp kardeşim aile var’ dan başlar onlarca cümleye kadar varır. Hatta işin sonunda şiddet dahi ortaya çıkabilir.

Toplum olarak neye şiddet gösterilmesi gerektiğini neye gösterilmemesi gerektiğini dahi tespit edecek akıl sağlığına sahip değiliz ne acı!

Şiddeti biz hep seyre durduk son çeyrek asırda.

Özgecan’a kıyanları seyrettik.

'Özgecan'ı seyrettiğimiz gibi 'Türkan'ı da, Ayşe'yi de, Melahat'i' de küçük Gizem'i de seyrettik.

Onlar gibi canice katledilen onlarca insanı da katillerini de seyrettik.

Yeryüzünde öyle insanlar var ki şeytan bile onları gördüğünde korkudan titrer.

Biz toplum olarak onları da seyrediyoruz.

Artık bir şeyler yapmalı.