VERGİ BORCUNUZ VAR MI? OKUYUN O ZAMAN

19/06/2017 01:04 6523

 

Vergi borcu olanlara tekrar yapılandırma geldi. Elbette her vatandaşın vergi borcu olma ihtimali yüksek.Vergi borcu denildiğinde sadece bunu vergi mükellefi olan üzerine alınmasın, tüm vatandaşlarımız dikkate alsın.Trafik,nüfus,askerlik,karayolları geçiş ücreti,Trafik cezaları.Üniversite öğrencilerin öğrenim dönemlerinde aldıkları kredinin geri ödenmesi vs vs kapsam alanı geniş bir yapılandırma bu. Öncelkle bunları hatırlatarak her vatandaşımızın vergi borcunu bir sorgulatsın,belki zamanında bir şekilde ceza yemiştir veya başka bir şekilde vergi dairesine borçlanmıştır,ama vatandaşın bundan haberi yoktur o yüzden derim ki her vatandaş vergi dairesinin sitesinden veya vergi dairesine giderek veya e –devlet’ten bir kez de olsa borcum varmı diye sorgulatsın ama bu sorgulamayı 30 hazirandan önce yapsın çünkü 30 haziran başvurunun son günü.

Kanunla ilgilide siz değerli okuyucularıma birazda bilgi vermek gerekirse, 7020 sayılı Yeni Yapılandırma Kanununun 27 Mayıs tarihinde yayımlanarak yürürlüğe girdi, “Kanunla vatandaşların kamuya olan borç yükü azalacak ve borçlar taksitler halinde ödenebilecek”

Vergi Dairelerine ödenmesi gereken vergi ve diğer borçların gecikme zamları, faizleri Yİ-ÜFE oranında, yani üçte iki oranında azalacak. Kanundan yararlanan vatandaşlarımız yıllık yüzde 16.80 oranında gecikme zammı ödemek yerine yıllık yüzde 3-4 gibi düşük oranda bir tutar ödeyecekler. Usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarında da indirim yapılıyor. Yarısını tahsil ediyor, yarısından vazgeçiliyor. Borcun peşin ödenmesi halinde ayrıca indirim yapılıyor ve YI-ÜFE oranında hesaplanan tutarın yarısından vazgeçiliyor.

31 Mart 2017 tarihinden öncesine ilişkin gelir vergisi, kurumlar vergisi, motorlu taşıtlar vergisi, KDV, ÖTV gibi tüm vergilerin bu Kanuna göre ödenebiliyori

Tekrar hatırlatmak istiyorum. Bu kanun, çok sayıda vatandaşımızı ilgilendiriyor, trafik, nüfus, seçim, askerlik para cezaları, karayollarından usulsüz geçişler nedeniyle kesilen cezalar YURT-KUR üzerinden öğrenim kredisi alan öğrencilerin kuruma olan öğrenim ve katkı kredisi borçları,ecrimisil borçları da bu Kanuna göre yapılandırılarak ödenebiliyor.

Yeni Yapılandırma Kanunu olan 7020 sayılı Kanun hükümlerinden yararlanmak isteyen borçluların, 30 Haziran 2017 tarihine kadar ilgili vergi dairesine başvursunlar. “Bu sürenin uzatılmasına ilişkin Kanunda yetki yok, sürenin uzaması söz konusu değil yani .

Evet sevgili Adana’lı ben baktım vergi borcum varmı yokmu diye yapılandırmayı okuyunca neyseki yokmuş çok şükür, bir de siz baktırın kafanız rahat olsun. Hoşçakalın.