VEHBİ KOÇ ve AİLESİ

23/06/2021 20:49 212

 

Geçenlerde, Fenerbahçe Kulübü Başkanı ve Koç Holding’in, Holding Başkanı; Ömer Koç’tan sonra iki numaralı adamı olan, Ali Koç’un, Diyanet İşleri Başkanımıza gönderdiği mektubu okuyunca, gerçek nedir? Söylentiler nedir? Diye bir araştırma yaptım. Öyle ya, Ülkemizin en büyük Holdingi olmanın yanı sıra, 100 binden fazla çalışanı ile her geçen gün Global bir Marka olma yolunda, başarıyla ilerleyen, ülkemizin gururu Koç Holding için, gerçeği yazmak şart oldu. Koç’lar hakkında yazılan pek çok kitap ve makale var. Bunların arasında, derleme yaparak, siz değerli okurlarıma, özet halinde doğru bilgileri sunmak istedim.

Mustafa Koç’un 20. göbekten ceddi kimdir bilir misiniz?

Rahmetli Vehbi Bey, 1352 ile 1429 arasında yaşayan ve İkinci Murad zamanında çok daha etkili Hacı Bayram-ı Velî'nin 18., Rahmi Bey 19., dün defnedilen Mustafa Koç da 20. göbekten torunlarıdır…

Mustafa Koç’un apansız gidivermesinin ardından, hakkında o kadar güzel şeyler söylendi ve birbirinden farklı hemen her çevre üzüntülerini öylesine derinden ifade ettiler ki, bunları okuyup dinlediğimiz de yazacak pek bir şey kalmadığı kanaatine varıyorum.

Ama tek bir konunun, daha doğrusu Mustafa Koç’un vefatı öğrenilir öğrenilmez, bazı telefonlara gönderilen ahlâk ve terbiye kavramları ile hiçbir alâkası olmayan bir mesajın üzerinde pek durulmadı...

Cenaze henüz soğumamışken, etrafa gönderilen çirkefliklerle, iftiralarla, kin ve nefret ile dolu haysiyetsizliklerle dolu ifadelere cevap vermek bile vakit kaybıdır, ama aslında seneler önce ortaya atılan bu iddianın nasıl bir yalan olduğunun bilinmesi için doğruları yazmak şart oluyor...

Ortaya atılan palavra, şöyle: Vehbi Koç ile ortağı BernarNahum’un babaları Osmanlı İmparatorluğu’nun 1909 ile 1920 seneleri arasında Hahambaşısı olan HaimNahum imiş; HaimNahum 19. asrın sonlarında ortaya çıkan siyonist hareketin liderlerindenmiş, Lozan görüşmelerinde İsmet Paşa’nın danışmanlarından olmasının sebebi de siyonistliği imiş ve Koç ailesinin sermayesi Vehbi Bey’in “babası” HaimNahum’un Osmanlı Bankası’dan çaldığı altınlarmış!

https://im.haberturk.com/2016/01/25/ver1453683260/1185908_22172cde0475b20bee45c1c8b1ac9fe3.jpg

İŞTE, İŞİN DOĞRUSU;

HaimNahum, BernarNahum ve Koç ailesi hakkındaki karalamalardaki yalanların doğrusunu aşağıda maddeler halinde sıralıyorum:

1.Hahambaşı HaimNahum siyonist değil, aksine, antisiyonisttir ve bunu Türkiye’nin son dönem tarihi ile ciddî şekilde uğraşan hemen herkes bilir! Nahum Efendi Filistin’de bir Yahudi devleti kurulması çabalarına karşı çıkanların başında geldiği için siyonistler tarafından düşman görülmüş ve ayağının kaydırılması için, elden gelen herşey yapılmıştır. Hahambaşı’nınsiyonizm ile mücadele maksadıyla kurduğu cemiyetlerin yayınları ve yazdığı dünya kadar yazı, ortadadır ama kendi yalanlarına önce kendileri inanan ve etrafa düşmanlık tohumları ekmekten başka bir işe yaramayan zavallılar, desteksiz atıp “üstad” diye ortalarda dolaşmak dururken neden okusunlar ki? Neden gerçeği öğrenmek için araştırsınlar ki?

2.Antisiyonizmin önde gelen isimlerinden olan Nahum Efendi’nin Lozan’da “gayrıresmî” danışman olarak bulunmasının sebebi de, iddia edilen ama vârolmayan siyonistliği falan değil Millî Mücadele’ye verdiği destek, Avrupa’daki geniş çevresi ve engin Fransızcasıdır.

3.Vehbi Koç ile ortağı BernarNahum’un Hahambaşı HaimNahum ile hiçbir alâkaları yoktur. Vehbi Bey’in kimin oğlu olduğu zaten belli: Ankaralı Koçzade Hacı Mustafa Efendi’nin oğlu, BernarNahum ise Haliç taraflarının sâkinlerinden ve İstanbul’un Musevî cemaatinden orta halli bir esnafın çocuğudur ve ailesi AdrianStreather’in yayınladığı “MonsieurBernarNahum” isimli biyografide, detayları ile anlatılmıştır. Ama dedim ya, soyadı benzerliğinden bile bu kadar palavra atıp ortalıkta “üstad” diye dolaşmak varken işin doğrusunu öğrenmek için araştırmaya ne gerek var? İşte bu noktada, tarihi araştırmaları ile meşhur bir yazarımız, bakın ne diyor?

Yarın devam edeceğiz…