VEFA-İHANET-NANKÖRLÜK

01/04/2019 03:14 1507

Herkes hata yapabilir. Bu yüzden hatasız kul olmaz. Eğer kişi bilmeden hata yapıyorsa, bu yanlışlıktır. Ama hatayı bilerek, kasten işliyorsa bunun adı ihanettir, nankörlüktür. Hainler, nankörler korkak, güçsüz, kaypak, sinsidir ve sadece çıkarını düşünürler.

         İhanet ihanettir, ihanetin büyüğü, küçüğü olmaz. Yakınlarımızın, yardım ve iyilik ettiklerimizin ihaneti ise, çok üzer, incitir bizleri.

         Gerçek dostlar, kötü günümüzde yanımızda olanlardır. Düşenin dostu olmaz dense de, sadık dostlar bizi bu gibi hallerde yalnız bırakmazlar, yardım ederler, teselli ederler. İyi gün dostları ise, gerçek dostlar değildir ve onlardan bir hayır gelmez.

         Günümüzde vefa duygusu giderek yok oluyor. Vefa; sözünde durma, doğruluktan ayrılmama, güven verme, sevgide-dostlukta sebat, sevenleri-yardım ve iyilik edenleri unutmama, dost ve arkadaşlarıyla bağı koparmama gibi değerli özelliklerdir.

         Vefa için şunları demişim

Gücü olamayanların

Zordur, dürüst olması

Soysuzlardan beklenmez

Vefalı davranması

         Yapılamayacak işler için söz vermemeli. Verilen sözlerde mutlaka tutulmalı. Yani kişi, sözünün eri olmalı.Böyle insanlar toplum içinde sevilir, sayılır. Sözünün eri olmayanlar ise sevilmez, tutulmaz, mert biri olarak bilinmez. Bu nedenle, düşünmeden konuşulmamalı. Demişim ki!

         Ağızdan çıkan sözler

         Geri dönmeyen oktur

         Uğraşsan da ne kadar

         Telafisi pek yoktur.              

         Az konuşur akıllılar

         Bilir hepsi susmayı

         Aptallar çok konuşur

         Bilemezler susmayı

         Gerçek dostlarla yaşama imkanını yüce tanrım hepimize bahşetsin.