Ve ‘Altın Koza’ bugün başlıyor

23/09/2019 22:32 5219

 

 

Yıllardır yakından takip ettiğim son 16 yılında bir çok organizasyonunda da görev aldığım, Altın Koza Film Festivali’nin 26’ncısı bugün başlıyor. En alt kademede görev yapan sanatsever gençlerden, gönüllülükle görev alan öğrenci kardeşlerimden, en üst kademede görev yapan yürütme kuruluna kadar herkesin devasa emekleri var. Bu emekler boşa çıkmaz. Emeğin olduğu yerde güzellik vardır, naiflik vardır, alın teri vardır, koşuşturma vardır, yorgunluk vardır uykusuzluk vardır ve bir hafta sonra ardına dönüp baktığında, ‘ne kadar güzel bir iş yapmışız’ diyerek gururlanmak vardır.

 

Adana’nın festivaller kenti olması yolunda adım adım ilerlediğini söylüyorlar ya hani, aslında zaten Adana festivaller kenti… Uluslararası Altın Koza Film Festivali, Uluslararası Lezzet Festivali, Jakaranda Festivali, Kebap ve Şalgam Festivali, Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı, Uluslararası Adana Havacılık  ve Yamaç Paraşütü Festivali, Uluslararası Çukurova Yörük Türkmen Şöleni, Adana Karpuz Festivali, Çukurova Rock Festivali, Devlet Tiyatroları Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, Pozantı Belemedik Doğa ve Fotoğraf Festivali, Aladağ Doğa ve Sanat Festivali, Saimbeyli Kültür Sanat ve Kiraz Festivali.. bunlar sadece yazıyı yazarken aklıma gelenler…

 

“Yiğidin sanatla harmanlandığı Çukurova’nın bereketli toprakları”… Menderes Samancılar’ın bu sözünün realitesi ortada. Bu yıl gerçekleştirilecek olan ve bugün başlayan 26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali çok güzel bir festival olacak. Sanatın, sinemanın kalbi tam bir hafta boyunca yine Adana’da atacak.

 

Bu hafta festival boyunca, Adanalıların sanatçılarla buluşması, onlara ulaşabilmesi, filmleri ücretsiz izlemeleri, söyleşilere, panellere katılmaları sanat dolu bir hafta geçirmeleri planlanıyor.  Yüzlerce sanatçıyı kentimizde Adanalılığa yakışır şekilde ağırlayacağımıza şüphem yok.  İlklerin de yaşanacağı 26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali, şen ola..