Vatan Toprağı Kutsaldır

30/09/2020 20:53 748

Toprak bayramı 1945 yılında çıkarılan bir yasa ile her yıl kutlanmaktadır. Bu yasa bir anlamda toprak reformudur. Bu yüzden demokrat parti doğmuş ve toprak reformu işletilememiştir.

Toprak reformunda amaç toprağı fenni bir biçimde işlemek, daha iyi, bol ve kaliteli ürün alabilmektedir ama bizde böyle olmadı.

Toprakları çok olandan toprak alınıp, olmayanlara verildi. Alanların yeterli parası, aleti, bilgisi olmayınca yararlanamadılar ve sahiplerine geri verdiler.

Berlin duvarı yıkıldıktan sonra Türki devletler dahil birçok devlet Rusyadan ayrıldı özerkleşti, Avrupa’da rusya güdümündeki devletlerde komünizm yönetimi bitti veya hepsi demokratlaştılar, birçok yeni devlet ortaya çıktı özellikle en fazla parçalanan devlet ise Yugoslavya oldu.

Günümüzde büyük ve güçlü devletler petrol zenginliği olan ülkeleri parçalamaya çalışıyor, bunun için de devamlı savaşlar çıkıyor.

19 Mayıs 1919 da Samsun’a çıkan Atatürk ve silah arkadaşları Kurtuluş savaşını başlattı, sloganları da ‘’Vatan bir bütündür Parçalanamazdı’’ 3 senelik bir mücadele sonucunda zafere ulaşıldı.

Bununla ilgili Atatürk’ün yer aldığı ilgilinç bir olay; 1934 yılında sıcak bir yaz günü Atatürk arkadaşlarıyla Kızılcahamam yolundadır, uğradıkları ilk yer Kazan. Çoluğu çocuğu, yaşlısı genci ile tüm köy halkı Ata’nın etrafında toplanır, elinde bir ğüğümle yaklaşan bir kadın Atatürk’e soğuk bir ayran ikram eder. Atatürk bu kadına kaç yaşındasın diye sorar o da 19 Mayıs 1919 da doğdum der, halbuki görünüşü 26-27 gibidir, Atatürk anlamadım bu ne demek deyince şu eşsiz cevabı verir, memleketim düşman çizmeleri altındayken ben yaşamıyordum onun için böyle söyledim. Atatürk bu cevabı çok beğenir ve satı kadını ilk kadın milletvekili olarak meclise sokar.

Toprağımızı bölmek isteyenler önce Ermenistan’ı şimdi de Kürdistanı kurmak istediler. Kazım Karabekir paşa Ermenileri savaşarak def etti ama hala Kürdistan için uğraşanlar var, bunların çoğu terörist eylemler içinde bir çoğunu yok etmiş haldeyiz ama henüz bitmediler.

Herşeyimiz olan ve de sonunda gideceğimiz yer olan toprak için Aşık Veysel şunları söylemiş

Koyun verdi, kuzu verdi, süt verdi

Yemek verdi, Ekmek Verdi, et verdi

Kazma ile döğmeyince kıt verdi

Benim sadık yarim kara topraktır.