VARLIK FONU NEDEN SATILDI 3

03/12/2020 02:27 483

Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamad Al-Sani, Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite 6. Toplantısı nedeniyle Ankara da bir araya geldiler ve yapılan görüşmeler sonucunda 11 adet anlaşma imzalandı.

Buraya kadar her şey devletlerarası ilişkiler düzleminde süregelen bir durum. Elbette ki, ülke çıkarları neyi gerektiriyorsa o yönde çalışmalar yapılır, anlaşmalar imzalanır. Bu son derece doğal bir durum.

Katar meselesinde de durumun bundan farklı olduğunu düşünmemek gerek, ancak demokrasilerde bazı esaslar vardır ki, o esaslara uyum sağlamak lazım geliyor. Bunların en başta şeffaflık geliyor. İkinci olarak ta hesap verilebilir olmak. Eğer bunlar vaktinde yapılmazsa, haliyle tereddütler oluşur. Hatta tereddütle kalmaz, yanlış anlamalara yol açan düşüncelerin doğmasına sebep olur. Anadolu’nun saf, tertemiz, imbikten süzülmüş lafları, deyişleri vardır. Derler ki,’’ Vaktinde ölen babacığım.’’ Hani meşhur Atasözümüzde olduğu gibi, ‘’Demir Tavında Dövülür.’’ Bu, kişiler arası ilişkilerde de böyledir, devletlerarası ilişkilerde de böyledir. Bu nokta çok hassas bir noktadır. Siz iktidar olmanın, güç odağı olmanın kibrine kapılır da, ben ne istersem onu yaparım havasına girer, kimseye açıklama yapmaz, TBMM ve halka bilgi vermezseniz, karşılığında hem siyasi muarızlarınızdan, hem de halktan tepki alır, eleştiri alırsınız. Ülkeyi ilgilendiren her konuda açık ve şeffaf olmak gerekir.

Dünya da en kötü şey; bilmemek ve bilinmezliktir. Bu iki kelime rastgele atılan ok gibidir. Nereye gideceği, hangi hedefe yöneldiği belli olmaz. Tıpkı denizlerde ki serseri mayın gibidir.

Ben yaptım oldu, bitti. Ya da ben yaparım, ben istediğim gibi davranırım derseniz, demokrasi dışı davranmış olursunuz. Oysa hepimiz biliyoruz ki, halkın ve TBMM’ nin iradesini dikkate almak zorundayız.

Katar meselesinin bu kadar gürültü koparmasının ana nedeni bu olsa gerek. Bu noktada Katar’ın Türkiye yatırımları ve Katar’a neler satıldı dersek;

*TARLA SATIŞI:Katar Emiri Al Sani’nin annesine, Kanal İstanbul Projesine nazır, Baklalı Köyündeki 44 dönümlük tarla satışı…Bu tarla, bilahare, yapılan imar düzenlemeleri ile Ticaret ve Turizm Alanı oldu.

*YALI ALIMI: Al Sani, 2015 yılında, İstanbul Boğazındaki meşhur Erbilgin Yalısını 100 milyon Euro’ya alıp,

Eşine hediye etti.

*SÜLEYMANİYE YENİLENMESİ: İBB‘nin iştiraki KİPTAŞ ve Fatih Belediyesi iş birliği ile gerçekleştirdiği, Süleymaniye Yenileme Alanı projesinin birinci etabında yer alan, 700 bağımsız bölümü, Katar Devletinin Türkiye’de kurduğu, DİAR Süleymaniye Gayrimenkul A.Ş. gerçekleştiriyor.

* FİNANSBANK VE ABANK ; 2016 YILINDA, Katar’ın en büyük bankası Qatar National Bank, Finansbank’ı 2 milyar 750 milyon Euro’ya satın aldı. Finansbank’ın İstanbul Levent’teki genel müdürlük binası, 2014 yılında 303 milyon Euro’ya Soyak’tan satın alınmıştı. Commercial Bank Of Qatar, 2013’te Abank’ın % 71’ini 460 milyon dolara satın aldı. 2016 yılı sonunda da, 224 milyon dolar daha ödeyerek, Abank’ın tüm hisselerinin sahibi oldu.

*DİGİTÜRK: 2016 yılında ihalesiz bir şekilde, Katarlı iş insanı Nasser Al –Khelaifi’nin sahibi olduğu, Beln Media Grup’a satılan TV Platformu Digitürk’ün, 170 milyon dolar indirimle, 937 milyon dolara el değiştirdiği, 2 yıl sonra, Sayıştay raporu ile ortaya çıktı.

*KATAR KÖY: Katar devleti, TOKİ’den aldığı, 125 dönümlük arazide hayata geçireceği 70 metre yüksekliğindeki Sea Pearl projesiyle Ataköy sahilini kapattı. 250 bin metrekare olan arsaya, tam 547 bin metrekare inşaat yapıldı. Projenin değeri; 2.7 milyar dolar.

*HALİÇPORT: Türkiye ile Katar arasında, Katar’ın İstanbul Haliç Altın Boynuz Projesi’ne yatırım yapmasına dair bir anlaşma da imzalandı.

*İSTİNYA PARK: Doğuş Holding, İstinye Park’taki % 42 Kurumu’nun izniyle, dünyanın en büyük fonlarından olan, Quatar Holding LLC şirketine devretti.

*TÜRKİYE VARLIK FONU- BORSA İSTANBUL: Türkiye Varlık Fonu,(TVF) ve Katar Yatırım Otoritesi (QIA), Borsa İstanbul’un %10’luk payı QIA’ya devredildi.

*TANK PALET FABRİKASI: Tank Palet Fabrikasının % 49 hissesi de Katar’a satıldı?

İşte yukarıda sıraladığımız bu satışlar için, ihale açılmaması, satışların ne kadar tutarla satıldığı gibi, temel bilgilerin açıklanmaması, muhalefetin tepkisine neden olmaktadır.

Ayrıca Katar şirketleri üretim yatırımı yapmıyor. Teknoloji getirecek durumda değil. Nerede karlı ticari iş var, onu satın alıyorlar. Fabrika kurmak yok. Üretim tesisleri açmak yok. İstihdam yaratmak yok. Sadece Ticari yatırımlara yönelmek biraz manidar değil mi?

SON SÖZ.’’ İBADET GİBİ, TİCARET DE HİLE KABUL ETMEZ.’’ *Hz. Ali*