Valimiz çalışıyor, Adana gelişiyor

17/10/2019 07:01 1505

 

5 Ocak gazetemizin geleneksel kahvaltı sofrası, 15 Ekim'de Sheraton Grand Adana Oteli'nde idi. Soframızın konuğu da çalışkan, başarılı valimiz Mahmut Demirtaş'tı, 3.5 yıldır Adana'da önemli hizmetler yapan Valimize, gazetemiz yazarları sorular sordu ve bizi rahatlatan cevaplar aldı.

Ceyhan'daki Enerji Üssü ve Yumurtalık'daki Polipropilen üretimiyle ilgili tesislerde, yani kamu yatırımlarında sona gelindiğini müjdeledi.

Bazı bölgelerde yapılan sulama tesisleriyle, üretim arttı, çeşitlendi ve seracılıkta da büyük gelirler elde edilmeye başlandı dediler.

Bir türlü bitmeyen yeni stadın, bitme noktasına geldiğini ve çevresinde otoparkın yapılacağını söylediler. Bir başka derdimiz olan Metro sorununun da çözüleceğini, Devlet Bahçeli köprüsünün de bitirileceğini ifade ettiler.

"Eğitime çok önem veriyoruz ve 15'i bitmek üzere olan 50 okul yapıtırıyoruz. Üniversitemiz gurur verici bir kurum ama, en az bir vakıf Üniversitesini kurulması için bende devreye gireceğim" dediler.

Önderliğini yaptıkları Güney Adana projesi epey yol almış. Buranın halkı ile sık görüşüyor, dertlerini dinliyormuş. Bir çok da kütüphane yapılmış. Özellikle bu bölgedeki kadınlar kendilerini ifade eder hale gelmişler. Bir çok yerde de, kadın kooperatifleri kurulmuş, üretiyorlar ve ürünlerini de satıyorlarmış. Sayın Valimizin eşi Beyhan hanım, bu konuda büyük emek sarf ediyormuş.

Valimize göre kadını öne çıkarmadan, ona fırsat tanımadan ülke gelişemez ve ilerleyemez.

Adanayı tanıtmakta, ekonomiye katkıda festivaller çok yararlı, Altın Koza, Portakal Çiçeği Festivalinden sonra, Valimizin uğraşıyla bunlara Lezzet Festivali de eklendi. Festivallerimiz kurumsal hale geldi, bu yüzden kalıcı olacak. Yüz binlerce kişinin Adana'ya gelişi, ekonomiye de, kentimizi tanıtmaya da çok yararlı.

Adana karpuzu, şalgamı ve çukurova pamuğu için  marka tescil belgesi alınması, övünç verici bir olay.

Suriyelilerle, muhtarlarla Valimiz sık, sık bir araya geliyor onların dertlerini dinliyor, Suriyelilerin ülkelerine dönmek istediklerini de bu arada ifade ettiler bu da iyi bir havadis.

Adana'nın yolları trafiğin ağır yükünü artık kaldıramıyor, Fahri Trafik Müfettişi sayısı da bin olması gerekirken 500'den azmış. Yaya geçitlerinin çok sık ve trafiği engellediği söylenince Valimiz, bu konuyla ilgileneceğini söyledi.

Adana'da asayiş iyi bir düzeyde. Gazetemizi ve gazeteciliğimizi beğenen Valimize, yaptıkları için teşekkür ederim,  bundan sonra da başarılı hizmetlerine devam edeceğine yürekten inanır, sağlıklar, mutluluklar dilerim.