Vali Elban anlattı, umutlandım

23/08/2021 00:43 1472

Geçtiğimiz hafta sonu Adana Valisi Süleyman Elban Adana’da görev yapan basın mensupları ile bir araya geldi. Uzun zamandan sonra bu kadar meslektaşımla buluşmak iyi oldu. Malum pandemi hepimizi biraz uzak tuttu birbirimizden. Toplantıyı tertipleyen Valimizin basın ekibine deteşekkür etmek gerek. Bu vesile ile Sayın Valimizin, Adana’ya dair düşüncelerini de dinleme fırsatı bulduk.

 

Vali Elban sağlıktan spora,ekonomiden Adana’nın kronik sorunlarına kadar,bir çok konuya değindi. Hilton Otel’de düzenlenen etkinlikte konuşan Vali Elban, pandemi sürecinin etkileri, Adana’da bir kısmını gerçekleştirdikleri ve bundan sonra da gerçekleştirmeyi planladıkları çalışmalarla ilgili açıklamalardabulundu.

 

Adana Valisi Süleyman Elban’ın basın mensupları ile buluştuğu toplantıda dikkat çeken konular arasında Adana Organize Sanayi Bölgesi’ndeki çalışmalar vardı. Adana’nın sanayide hep öncü kent olduğunu belirtti, bu nedenle hep daha ilerisini düşündüğünü hep daha gelişmiş bir sanayiye yönelmek istediğini dile getirdi ve ekledi “Ben de Adana’nın bu ilerleme düşüncesine katılıyorum”

 

Tabi Cumhuriyetin ilk yıllarından bu yana Adana, tarım ve sanayide hep lokomotif olmuştur. Bu yönüyle Sayın Valinin bu düşüncelerini, çok umutlu buldum ve ben de umutlandım. Adana eskisi gibi yine ülkede söz sahibi ilk 4 şehir arasında yer alır umarım. Sayın Vali Elban ayrıca Adanalı sanayicilerden beklentileri de dile getirdi.

Bildiğiniz gibi 6 Eylül’de yüzyüze eğitim başlıyor. Okulların açılacağı tarihe kadar Adana’daki okullarda kusursuz eğitim ve öğretime başlanılması adına tüm hazırlıkların tamamlandığını belirten Vali Elban ilk, orta ve liselerde eğitime sorunsuz başlamayı hedeflediklerini ifade etti. Adana Valisi Süleyman Elban, pandemi döneminde dahi eğitim ve öğretimi önemsemişti, kent olarak bunun meyvesini de bu yıl aldık. Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) yapıldığı 4 genel alanın üçündeki birincilikler Adana'mızdan çıktı. Bu vesileyle desteklerinden ötürü Sayın Vali Elban’ateşekkür ediyorum. Kentimizin her alanda ama öncelikle eğitimde, çıtayı çok daha yükseklere çıkarması gerek.

Adana’nın önümüzdeki yıl kurtuluşunun 100. yılını kutlayacağız. Elbette bu yönüyle sorumluluklarımız var. Ben de 5 Ocak gazetesini temsilen 5 Ocak ile ilgili bir soru sormak istedim. Bu konudaki çalışmalarını anlattı Vali Elban. Gerçekten Vali Bey öyle bir hazırlık içerisinde ki, dinledikçe gururlandım. Büyük bir komite ile neler yapılması gerektiğinden tutun da, okullarda okutulacak bir kitap hazırlanmasına kadar bir çok yönden hazırlık yaptırıyor. Adana’nın Şanlı Kurtuluş Mücadelesine ve tarifi mümkün olmayan kahramanlık hikayesine uygun bir hazırlık, ancak bu kadar olurdu.

Sayın Validen, stadyumun trafik sıkıntısını bildiğini ve bu konuda çalışmalar yapıldığını öğrenince ben de biraz rahatladım. Maçlarda yaşanan sıkıntı, statların yüzde 50 kapasiteyle taraftar almasına rağmen bu şekilde, siz bir de yüzde yüz kapasite düşünün! Hakikatten büyük bir mesele olur.

Yangınlarla mücadelede kamu kurumları ve Büyükşehir ve diğer belediyelere teşekkür etmeyi ihmal etmedi Sayın Vali. Bu teşekkürü almak onların hakkı. Çünkü hiç biri, bir ormancı kadar yangına müdahalede profesyonel değil, ama canla başla orman yangınlarını söndürmek için çabaladılar. Var olsunlar.

Adana’da göreve 19 Haziran 202’de göreve başlayan Vali Süleyman Elban, 14 ay gibi bir sürede Adana’nın fotoğrafını iyi çekmiş, sorunları iyi analiz etmiş ve çözümleri için çalışmalara hemen başlamış. Toplantıda;“Adana’da göreve başladığım ilk anda ilimizde yapılması gerekenler, ilimizin sosyal yapısı, potansiyeli, ekonomik değerleri, kentimizin gelişme ve değişme yönüyle ilgili belli başlı çalışmalarımız oldu” dedi Sayın Vali.

Ben de bir dileğimi iletmek isterim. Yıkılan 5 Ocak Stadyumu’nun yerine Millet Bahçesi yapılacak. Gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutmak, en çok spora teşvik etmekle olur, bu bakımdan orada basketbol, futbol, voleybol ve bir de tenis sahası yapılması muhteşem bir çalışma olur Sayın Valim. Gençler adına sizden bu konuda yapılacak bir şey varsa ilginizi rica ediyorum.


Bu güne kadar Adana’da görev yapmış çok kıymetli valilerimiz oldu ama Süleyman Elban bir başka. Hızlı aksiyon alma gibi huyu var. Bu huyunu ben çok sevdim. Bu yönü, sorunlarla ilgili çözüm için, biçilmiş kaftan. Vali Süleyman Elban, güçlü Adana’ya dair umutlarımı yeşertti. Önümüzdeki dönemde, Adana’nın kronikleşmiş sorunlarını Sayın Vali Elban’ın çözeceğine inanıyorum.