Vali Demirtaş ve 4 yıl

23/04/2020 21:42 4266

Sayın Vali Mahmut Demirtaş, ilimize tayin olalı 4 yıla yaklaştı. 4 yılda neler oldu bakalım. 15 günlük Vali iken, FÖTÖ/PYD kalkışma girişimini kucağında buldu. O günlere dönecek olursak, olağanüstü zor günlerdi. Başta İncirlik ve şerefsiz eski komutanı, adliye, emniyet, diğer kurumlar, iş dünyası, her şey karışmış, zorlaşmış durumdaydı.

O dönemdeki devletine bağlı çalışma arkadaşları Başsavcı ve Emniyet Müdürü ile aldığı kararlarla belki de ülkenin kaderini değiştirdi. O süreçte Şehrin Valisi olarak karar vermek, her yere yetişmek, kolay değildi. Belki de haksızlıklar da oldu, haklılıklar da oldu ama ne zor bir süreçti. Ve bir müddet sonra valilikteki bomba sesiyle evimizde uyandık. Sayın Vali, bir terörist tarafından hedef alınmış, bombadan birkaç dakika arayla kıl payı kurtulmuştu, ama valilik bahçesine atılan bomba, moralleri bozmuştu, ulusal medyada gündem olmuştu.

Vali Mahmut Demirtaş sıkıntıların farkındaydı ve bu süreci iyi yönetmesi için ekip arkadaşlarıyla çok çalışması, çok çalışması gerektiğini biliyordu. Şehrin moralini, şehrin vitesini yükseltmeliydi. Ekonomiyi canlandırmak üretimi artırmak siyasi iklimi yumuşatmak lazımdı.

Vali Demirtaş, milletvekilleri, belediye başkanları, STK’larla birlikte 50 kişilik bir heyetle Ankara’ya çıkartma yaptı.  İlimizin sıkıntılarını Adanalı iki bakana sunup, sorunlara çözüm yolları aradı. Faydalı ve dinamik toplantılar olmuştu. Güzel bir tablo oluşmuştu. Artık şehrimizde ortak düşünmeyi, ortak paydada buluşmayı becerebiliyorduk. Bu fotoğraf önemliydi. Vali Demirtaş, bunu da başarmıştı.

Sonra, festivaller şehrimize çok artılar getiriyordu. Ciddi bir dinamizm kazandırıyordu ve şehrin önemli dinamikleri vali beyin kaptanlığında, taşın altına elini sokuyordu. Portakal Çiçeği Karnavalı, çok tutmuştu. Milyon üzerinde insan geliyordu. Sonrasında Vali Demirtaş, Lezzet Festivali dedi. İlk senesi başarılı geçti, sonraki iki yılda Lezzet Festivali de müthiş PR yapmıştı. Adana artık kabuğunu kırıyor, uluslararası etkinliklere imza atıyordu.

Vali Demirtaş, gerek siyasi irade gerek belediye başkanları gerekse sivil toplum örgütleri ile güzel bir ambiyans yakalamıştı. Adana’da siyasi iklim yumuşamış, kentin menfaatleri ön plana çıkmaya başlamıştı. Sayın Vali ili teknik direktör gibi yönetiyor, herkesi dinliyor, herkesi kabul ediyor, sahada geziyor, vatandaşa dokunuyor, muhtarlarla biraraya geliyor, STK’larla toplantıları aralıksız şekilde devam ediyordu.

Üreten bir Adana için, Ceyhan Enerji Üssü ve Adana Organize Sanayi Bölgesi üzerine yoğunlaşıyor, Kimya OSB, Tarla Balıkçılığı OSB,Sera OSB, Ayakkabıcılar için ayrı Mobilyacılar için ayrı OSB’ler inşa ediyor ve işlerin kolaylaşması için yoğun çaba sarf ediyordu. STK’lar Vali Demirtaş’ın gayretli çalışmalarını her platformda, takdirle dile getiriyorlardı.

Sayın Vali merkez ilçelerin dışındaki ilçelere beldelere gidip, sorunları bizatihi dinliyordu. Sahada gezmeyi, vatandaşa dokunmayı seven, devamlı diyalogdan yana olan valiydi. Bu kimliği her kesim tarafından kabul görüyor, konuşuluyordu.

Tabi kendi bünyesindeki daire müdürleri ve personelle olan uyumu 4 yıl içerisinde hep nezaket çerçevesinde olduğunu gözlemledik. Ve bu süreçlerde de Başsavcı, Emniyet Müdürü ve Jandarma Komutanı ile uyumu gayet iyi olduğu için birlikte düşünüldüğü için şehrimizde bir şeylerin düzeldiğine şahit oluyorduk. Eksikler, yanlışlar var mı elbette vardır. Ama bu eksiklikleri bu yanlışları eleştiri sınırını bilerek söyleyip düzeltmek önemlidir.

Evet dünya değişiyor, ciddi bir değişim var, şimdi korona virüs günlerindeyiz, her şeyin başı sağlık, bu günlerde dayanışma çok önemli. Güçlü bir Adana için, iktidarıyla ve muhalefetiyle güçlü bir birliktelik sergilemek zorundayız.

Ben bir Adana sevdalısı olarak, Sayın Valiyi ve dört yıllık gözlemlerimi bir zaman tüneli yaparak değerlendirmek istedim. Dört yıllık süreçte Vali Demirtaş, iyi bir teknik direktör olduğunu ispat etmiştir. Önemli olan bir bürokratın hizmet ettiği şehirde iz bırakmasıdır. Sayın Vali çalışkanlığı, vatandaşla diyalogu, STK’larla çalışmaları ve yönetim şekliyle, bu kentte iz bırakmıştır. İnanıyorum ki Sayın Vali, bu temposunu hiç düşürmeden Adana için elinden geleni yapmaya devam edecek.