Uzun yaşamak için

26/04/2022 22:33 952

Bilimsel araştırmalara göre insan vücudunun zamanla yaşlanmasının temel sebebi, metabolizmanın daha etkisiz çalışması. Sağlıklı beslenmek ise yaşlanmayı en aza indirgemek için en etkili yollardan birisidir. Uzmanlar Egeli ve Karadenizli gibi beslenmenin önemini vurguluyor. Bu bölgelerde zeytinyağı, taze sebze, tam tahıl, kabuklu yemiş  ve balık gibi gıdalar çok tüketiliyor. Kırmızı et, şeker tüketimi ise aza iniyor.

Denizden gelen sağlık Balık, kalsiyum kemik erimesini önlüyor. Balıktaki Omega 3 ün hafıza kaybı ve unutkanlığa karşı etkisi büyük. Balıktaki Mega 3 yağ asitlerinin, kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu etkisi var. Fosfor ile A vitamini bakımından zengin olması gözde meydana gelen görme azalmalarını önlüyor.

Balıklar cinslerine göre faydaları değişiklik gösteriyor. Neredeyse, her balık, bir derman oluyor. Uskumru, tuna, sardalya, lüfer, somon ile hamsi omega 3 açısından zengin balıklar. D vitamini içeren Sardalya, somon, uskumru , hamsi, morino, turna, ringa ile levrek kalsiyumdan yana zengin balıklar arasında hamsi mürekkep balığı ise demir içeriği yüksek balıklar. Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde, balık tüketimine önem vermeliyiz.