Uzun bir aradan sonra!

08/01/2019 23:21 43935

Yaşam çizelgesi grafiğinin bazen %50 sinin çizimi bizim inisiyatifimiz deyken, bazen de üzülerek söylemek gerek ki bir diğer %50 ise elde olmayan ani gelişmelere bağlı kalarak beklenmedik gelişmelere neden olabiliyor. Benim de son zamanlardaki durumum bundan ibaretti ve umarım bu çizelgenin çiziminin diğer yarısını elime sıkıca tutma dirayetini göstermeyi her zamanki azmimle başarabileceğim.

Yaşam inanılmaz sürprizler ile dolu, hem öylesine sürprizler ile ki, bir saat önce sine dek sevinç ve mutlulukla planladıklarınıza kavuşmak için uçarak gittiğiniz en yakınınızın sizi kapıdan karşılaması umuduyla evin kapısını açma mutluluğunuz onun soğuk cesedini yatakta bulmakla da  son bulabilir. Ama bunlar hep yaşamın birer parçası, küsmek, isyan etmek, acısını başkalarından çıkarmak, başkalarının mutluluğunu hazım edememek beğenilen erdemlerden pek uzak davranışlar…. Biliyoruz ki yaşam grafiği zafer ve kriz ile yürüyor. Zaferi hazım etmesini bilmek, zafer sarhoşluğundan kendimizden geçmemek ve kriz sırasında hem Allaha tevekkül ederek(bu benim inancım) inanmayanlara da saygım var. Hem de mantığımızı kullanarak  krizin pençesinden ezilmeden , aşağılık kompleksi duymadan , kişiliğimizden taviz vermeden nasıl kurtulabileceğimiz yollarını araştırmaktır..Ben de öyle yapmaya çalışıyorum.

2019 Ocak ayına girmek ile çok kısaca ve bazı sadece genel bazı başlıklarla 2018 ve öncesini 2019 ile bir araya getirmek isterim.

OCAK ayı bana 5 Ocak Adana’nın kurtuluşu, İnanılmaz kişilik Mustafa Kemal’i, o dönemin asil öz verili vatan sevenlerini ve amacın araca esir düşmediği dönemi hatırlatır.

Ardından 5 ocak tarihi, bana gençliğimden beri çok ilgi duyduğum Adana’nın  bazı  asil basın kuruluşlarını öğrencilik yıllarımda onlara hazırladığım haberlerinin yanı sıra ve ardından  uzun yıllar işbirliği yaptığım 5 ocak gazetesini, kuruluşunu, Savaş Çok Duygulunun  İNANMIŞLIĞINI, Adana’sıyla  duyduğu gururu her haliyle yansımasını  hatırlatır..

2019 öncesine dek, İnsanlık git gide vahşete doğru adımlarını hızlandırdığını,

Değişik alanlardaki acımasızlığın bazı kesim ve ülkelerde dibe vurduğu,

Kendi ülkelerinde yaşama hakkını elde edemeyen binlerce yetim çocuk, genç ve ailelerin mülteciler listesinin git gide artmasına neden olmaları, insan ticareti yapanların ellerine düşmeleri ve yıllarca üçüncü ülkeye gidebilmek için  ikinci giriş ülkesinde çaresiz beklemelerini

Fuhuş, insan, organ, silah ve uyuşturucu ticaretinin değişik yaş ve cinsiyetler arasındaki inanılmaz artışı, ve hatta artık serbest videolar ile youtube’ta dolaşabiliyor olma ortam kirliliği,

Medya yayın programlarının nasıl git gide zayıf, amaçsız ve beyinlerin tembelleşmesine hizmet ettiğini(yerel, ulusal ve uluslararası olumlu medya ve basın kurumlarını tenzih ederim.),

Terörist guruplarının gün geçtikçe bazı ülkelerdeki inanılmaz zulümleri, ve olumsuz dehşet dolu getirileri,

Umutsuzluğun ve onun etkisindeki bağımlılık yapan madde  ve antidepresan ilaç kullanımlarının  artış ..Ekonominin genel anlamda çıkmaza girmesi ve bazı ülkelerdeki eğitim programlarının sorumsuzluğu….. ve uzun sözün kısası  git gide bataklığa kendini kaptırmış  olan bir dünyaya karşın, hala global düzeyde, Bazı çözüm yaratan ve bunu ispatlamış olan uluslararası toplulukların örnek çaba ve çalışmaları, hükümetlere  daha iyi bir gezegen için sundukları çözüm  reçeteleri , buna ek olarak değişik seviyelerdeki kadınların dünya çapında verdikleri emekler , önemsenmeyecek gibi değil….

Geçmiş yıllarda Adana’da Sivil toplum, resmi kurumla, basın ve medyanın işbirliği ile hazırlıklarında ve icrasına benim de naçizane yer aldığım dünyada birçok ilklere imzasını atan olumlu ve barışçıl çalışmaların ve dünyadaki benzer çabaların izleri etkilerini kayıp etmeyerek barış binasının birer taşı konumunda çoğalacaklardır.

2019  ve sonrası  elbette ki kolay  geçmeyecek, bir çok diğer yıllardan süpürülerek gelen kirlilikler var  ama bunun yanı sıra bir çok da olumlu çabalar devam etmekte..

Dünyanın işi zor çünkü akıntının tersine yüzmek zorundayız.  Nice Adana’nın düşmandan kurtuluşu, 5 Ocak gazetesi  ve bu gazete kadar bağımsız ve dürüst  olabilen her medya kurumunun yıl dönüm kutlamalarını dilerken, Birey, kurum ve toplumun is birliğinin sürdürülmesi ile de savaşın çirkin sahnelerinin barışın asil ve güzel sahnelerine dönüştürülmesinden de hiç kuşkumun olmadığını ifade etmek isterim.

Sevgiyle.