Uyuz Hastalığı

29/02/2020 19:00 2208

Son günlerde gündemde adını sıkça duyduğumuz bir hastalık: Uyuz. Uyuz, Arachnida sınıfına, Astigmata takımına ve Sarcoptidae ailesine ait bir eklembacaklı.

Uyuzun sebep olduğu deri hastalığı insanları hızla etkisi altına alıyor. Uyuz hastalığı tipik ve kabuklu uyuz olmak üzere iki türden oluşuyor. Hastalık ise bir kişi ile yakın cilt teması, başka birinin kullandığı giysileri veya ortak eşyaları kullanma ile başkasından kolaylıkla geçebiliyor. Tipik uyuzun belirtileri hafif seyrediyor. Fakat, kabuklu uyuz hem daha hızlı bulaşıyor hem de belirtileri daha ağır oluyor. 

21.yüzyıl gibi teknolojik açıdan çok gelişmiş bir çağda olmamıza rağmen salgın hastalıkları önlemekte ve tedavi etmekte hâlen zorlanıyoruz. Birdenbire adını daha önce hiç duymadığımız bir salgın hastalık ortaya çıkabiliyor ve bu hastalık gündem konusu haline gelebiliyor. Peki gündem konusu haline gelen uyuz hastalığı için ne mi yapmalıyız? Hastalığa yakalanmamak için doğru önlemlerin alınması ve kaşıntı gibi bir hastalık belirtisi olduğu zaman ise vakit kaybetmeden  bir dermatoloğa gidilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Uyuz hastalığı gündem konusu olmadan önce ben de birçok kişi gibi kıyafet veya çarşaf satın alırken onları yıkamadan kullanıyordum. Uyuz hastalığı olduğunu duyduğum günden beri aldığım kıyafetleri ve yıkanabilecek olan kişisel eşyaları yıkayarak kullanmaya özen gösteriyorum. Her bireyin de bu konuda dikkatli davranmasının gerek birey gerekse toplum sağlığını koruyabilmek adına çok önemli olduğunu düşünüyorum.