UYUŞTURUCU YUVASI DEĞİL, EĞİTİM YUVASI OLSUN

14/11/2018 21:21 6408

Adana´da sık sık olayların yaşandığı ve polisin uyuşturucu operasyonu yaptığı "Cono" aşireti mensuplarının yoğunlukta yaşadığı Ulubatlı Hasan Mahallesi´nde yaklaşık 10 yıl önce kamulaştırma başlamış ama ne yazık ki sonu gelmemişti.

Şöyle bir hatırlatmak gerekirse, Ulubatlı Hasan Mahallesi geçmiş Yüreğir Belediye Başkanlarından Ömer Topçu bu bölgenin ilk kamulaştırmasını yapmış ve ilk kazmayı vurmuştu, o dönemde bende şahit olmuştum, sonrasında Milli Eğitim Müdürlüğü bu Bölgenin Okul olacağını duyurmuş ve mahalle halkı bu duruma çok sevinmişti. Ama ne yazık ki Kamulaştırma şu ana kadar tamamlanamadı.

Adana Valimiz, Mahmut Demirtaş’a 5 Ocak Gazetesini geleneksel kahvaltı sofrasında bu bölgenin akıbetini sordum.

Sayın Valimiz Mahmut Demirtaş’ın verdiği cevabı öncelikle sizlerle paylaşmak istiyorum.

Uzun yıllardan bu yana Ulubatlı Hasan Mahallesi kamulaştırma bekliyor, yıllar önce başlayan kamulaştırma tamamlanamadı, olaylarında sıkça yaşandığı bu bölgedeki kamulaştırma problemi hangi aşamada.

Cevap: Ulubatlı Hasan Mahallesi geçmiş dönemde, yarısı kamulaştırılmış yarısı kalmış, Valilik olarak konuyla ilgili yazışmalarımızı yaptık, Bakanlarımızla da görüştüm, bizim bu bölgeyi mutlaka kamulaştırmamız gerektiğini.

Bu bölgede bazı insanların çok yanlış işler yaptıklarını yanlış işlerin peşinde olduklarını arz ettim, kamulaştırmayla ilgili şu ana kadar olumlu bir gelişme sağlayamadık ama ben bu işi takip ediyorum.

Bildiğiniz gibi Ulubatlı Hasan Mahallesi’nde teknik bir dinleme yaparak, ciddi anlamda bir operasyon düzenledik, şu an 40-50 ye yakın kişiyi içeri aldık, çocukları ise Sevgi Evlerimize yerleştirdik ve Devlet koruması altına alınmış oldular. Bölgeyle ilgili çok titiz çalışma sonucu operasyonla aldığımız kişilerin uzun süre dışarı çıkmaları mümkün değil, herkes bilebilmeli yanlış yapan her kişi, devletin nefesinin ensesinin arkasında olduğunu bilmesi gerekiyor.

Ulubatlı Hasan Mahallesiyle ilgili ben de kamulaştırılmasının takipçisiyim, Allah kısmet ederse kamulaştırma yaparsak, o bölgeye spor alanları yapmayı düşünüyoruz. Şu an o bölgede iki okulunda temelini attık, böylece eğitim sorununu da çözmüş olacağız dedi.

Sayın Valimiz Mahmut Demirtaş’ın verdiği cevabı sizlerle paylaşmak istedim, cevabının içerisinde iki okul temeli attık diyor inşallah bir an önce okullarımız yapılır, kamulaştırma biter ve o bölge uyuşturucu yuvası değil, eğitim yuvası olarak anılır. HOŞÇAKALIN