Üretici ihracat istiyor

04/08/2020 19:46 28319

 

Son yıllarda soğan ve patates fiyatları gündemden düşmüyor. Bu yıl ise Çukurova’da turhanda soğanın hasadı ile birlikte soğan üreticileri büyük bir tedirginlik yaşıyor.

Türkiye’nin soğan ihtiyacının yaklaşık yüzde 10 – 15’ini Adana karşılıyor. Bu yıl Çukurova bölgesinde soğan hasadı erken başladı. Ürününü erken hasat eden çiftçi ile pazara erken mahsul süren tüccar bu yılda yine para kazandı. Ama soğanını henüz hasat etmeyen üreticiler için sıkıntılı günler başlıyor. Bu yıl üreticinin bir kısmının büyük paralar kazandığı, bir bölümününde büyük zarar ettiği yıl olacak gibi görünüyor.

Şuanda piyasaya yüklü miktarda soğan sürüldüğü için hasadını yapmayan üretici tedirgin olmaya başladı. Üretici soğan pazarında yaşanan durgunluğun sonucunda zarar etmekten korkuyor.

Öte yandan geçen yıl üreticilen soğanlar ise hala piyasada tüketilmeye devam ediyor. Depolarda hala tonlarca soğan olduğu ortada… Piyasada bu kadar ürün olmasına rağmen hala soğanın fiyatı cep yakmaya devam ediyor. Tarlada veya depoda soğanın ucuzlaması pazar ve market fiyatlarına yansımıyor.

Üretici ise son iki yıldan bu yana yüksek fiyattan satılan ve bu yılda sezona çok iyi fiyattan başlayan soğan için şimdilerde ise tehlike çanları çalmaya başladı. Üretici iç piyasada çok fazla miktarda soğan olduğunu, bu yıl geçen yıla oranla rekoltenin yüksek olduğunu ve bu nedenle de üretimde bolluk yaşandığını söylüyor.

Üretilen soğanın Türkiye’ye fazla olduğunu söyleyen soğan üreticileri, bakanlığın soğan ihracatındaki kısıtlamaya kaldırmasını talep ediyor. Bakanlık ise şuana kadar soğan ihracatındaki kısıtlamanın kaldırılıp kaldırılmayacağı konusunda herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Sezona 3 lira 50 kuruştan başlayan soğanın tarla fiyatı iki hafta sonra 2 TL’nin altına indi. Soğan üreticisi ise 1 lira 50 kuruş sınırında direnç göstermek isteyor. Soğan üretiminin kiloda 1 lira 50 kuruşa malolduğunu söyleyen üretici, fiyatların 1 lira 50 kuruşun altına düşmesi durumunda zarar etmeye başlayacaklarını ifade ediyor.

Ayrıca lokanta ve otellerin kapalı olması nedeniyle bu yıl soğan tüketimi de düştü. Üretimin fazla olması, tüketimin azalması ise doğrudan fiyatların düşmesine neden oluyor.

Ürünlerin fiyatını arz-talep dengesi belirliyor. Soğan hasadının başlaması ile birlikte soğanda üretiminde talep fazlası yaşanıyor. Bu nedenle üretici Türkiye’nin en kısa zamanda soğan ihracatına başlamasını istiyor.

Türkiye’de üretilen soğanın bu yıl çok fazla olduğunu ve başka ülkelere de Türkiye’nin soğan satabilecek durumda olduğunu belirten üretici, ihracatın başlamaması durumumda bu yıl soğanın üreticiye büyük darbe durabileceğine dikkat çekiyor.

Çukurova ile birlikte Amik Ovası’nda üretilen soğanın turhanda olarak değerlendiriliyor ve çok kısa bir süre içinde tüketilmesi gerekiyor. Bu nedenle üretici Adana ve Hatay’da üretilen soğanı depolarda çok uzun süre muhafaza edimiyor. Üretilen soğanın en fazla 1 ay içinde tüketilmesi gerekiyor.

Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu bölgelerinde üretilen kırmızı soğan ise depolara kaldırılabiliyor ve buralarda 1 yıl bekletilebiliyor. Adana ve Hatay’daki soğan üreticileri ise aradaki bu farkın gözardı edilmemesini, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından soğan ihracatına konulan kısıtlamanın en kısa zamanda kaldırılmasını istiyor.