“Üniversitemizde 720 Suriyeli Öğrenci Var”

19/12/2022 03:24 382

5 Ocak Gazetesi olarak geleneksel hale getirdiğimiz Sabah Kahvaltılı toplantılarımız ara vermeden devam ediyor. İlk konuğumuz Adana Emniyet Müdürü Doğan İnci olmuştu. Bu haftaki konuğumuz ise, Çukurova Üniversitesine yaklaşık 2,5 yıl önce atanan ilk kadın Rektör olmasıyla tarihe geçen Prof. Dr. Meryem Tuncel oldu.

Gazetemiz imtiyaz sahibi Savaş Çokduygulu’nun moderatörlüğünde Sheraton Grand Adana Otel’de yaptığımız sabah kahvaltısında Haber Merkezi ve dev yazar kadromuz Rektör Meryem Tuncel’e aklımızdaki soruları sorduk. Rektör Tuncel ise sorularımıza karşılık içtenlikle cevaplar verdi ve toplantımız gerçekten sohbet havasında geçti.

***

Toplantıda Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel’e ben de iki soru sordum.

İlk sorumda; Suriyeli sığınmacılar ülkemizde genelde adli ve ekonomik anlamda gündeme geliyorlar. Üniversitemizde Suriyeli sığınmacı öğrenci sayımız ne kadar, bir de başarı oranları nasıl? diye sordum.

 

Rektör Tuncel, şu cevabı verdi;

Çukurova Üniversitesi’nde şu anda720 Suriyeli sığınmacı öğrenci var. Üniversitemizde Suriyeli sığınmacılara yönelik projelerimiz var. Avrupa Birliği tarafından desteklenen yeni bir projemiz var. Onların tarım alanında eğitilmeleri ile ilgili ciddi bir eğitim vereceğiz. Arkasından da istihdamlarını takip edeceğiz. Verdiğimiz eğitimlerin sonucunda ne gibi başarıya ulaştık.

***

İkinci sorum ise; Adana’da kamu kurum ve kuruluşlar maddi imkânı olmayan öğrencilere karşılıksız burs vererek destek olmaya çalışıyor. Çukurova Üniversitesi olarak maddi imkânı olmayan öğrencilere ne gibi destekte bulunuyorsunuz?

Tuncel; Çeşitli fakültelerimizin bursları var, 400 öğrenciye burs veriliyor. Yemek bursu veriyoruz, artı biz yemeği parasız veriyor sayılırız. Türkiye’deki en ucuz yemeği biz veriyoruz, öğrencilerimize 2 liraya yemek veriyoruz. Kalitesinden hiç ödün vermeden 4 çeşit yemek veriyoruz ve ben bunun için olağanüstü bir çaba harcıyorum, gerekirse bağış alacağım. Çünkü öğrencilerimizin beslenme ihtiyacı temel ihtiyaç ve dediğim gibi öğrencilerimi çok seviyorum. Sabah kahvaltısında ücretsiz çorba veriyoruz. Bin öğrenciye de tamamen ücretsiz veriyoruz yemekleri. Bir de sanayicilerimizle beraber burs vakfı kurduk, bunu da sadece sayısalda ilk 3 bine giren öğrencilerimize veriyoruz. Onlardan Çukurova Üniversitesini seçenlere veriyoruz. Şu anda 8 kişi Tıp Fakültesi’nden burs alıyor. İnşallah genişletmeye de çalışacağız. Eğer burs vakfımız için düzenli bir gelir getirecek her hangi bir faaliyette bulunabilirsek, burs verme anlamında çok daha genişleme şansı olacak, diye cevap verdi.

Rektörümüz Meryem Tuncel’in gayretleri ve başarılı çalışmaları sayesinde Çukurova Üniversitesi’nin seviye atlayıp, daha güzel yerlere geldiğini hep birlikte görüyoruz. Ama en önemlisi, öğrencilerine sürekli sahip çıkan, onların asla yalnız olmadığını dile getiren ve anaç bir tutum sergileyen Rektörümüz Sayın Meryem Tuncel’i tebrik ediyor ve görevinde başarılarının devamını diliyorum