Üniversite Sınavı

18/06/2022 03:22 718

 

Bugün binlerce yavrumuz hayatlarına yön verecek sınava giriyorlar. Hepsine başarılar diliyorum. Ülkemizde bu sınavlar ne derece doğru yapılıyor ? Örneğin sınava girecek çocuğumuz sınav günü rahatsızlansa, bir yakınını kaybetse, kimliğini evde unutmuş olsa yada aklımıza gelmeyen onlarca sebepten dolayı sınava giremez ise tam 1 yılı boşa gitmiş olacak . Yazık değil mi ? Ömürden 1 koca yıl. Modern devletlerde olduğu gibi bu en azından senede 2 kez yapılmalıdır. Sınavlar istenilen mesleklere göre ayrı formatta olmalıdır. Bir öğrencinin tıp fakültesi tercihinin arkasına mimarlık yazması ne derece uygundur. Bunlar çok ciddi gözden geçirilmelidir. Böylece yavrularımızın asıl istediği bölümlerin önü açılmış olur. Gerçi artık ülkemizde belli başlı üniversitelerin, belli bölümleri dışında nerede okuyup mezun olduğunuzun pek önemi yok. Artık donanımlı nesillere ihtiyacımız var. Çocuklarımız okul dışında spor,dil,sosyal faliyetler vb. konularda kendilerini yetiştirmeli ve eğitmelidirler.

Sınav günlerinde bize düşen en önemli görev ise okul çevrelerinde araçlarımızı daha dikkatli kullanmak,gereksiz korna çalmamak olacaktır. Yani her anlamda sessizlik.

Çocuklarımıza üniversite sınavı kazanmanın bir son değil, yeni bir başlangıç olduğunu çok iyi anlatmalıyız. Sınavı kazanıp sonrasında sırf bu yüzden okulu bitiremeyen onlarca öğrenci tanıyorum. Kısaca üniversite döneminde lise çağlarımızdaki disiplini bırakmamak gerekmektedir.

Sonrasında yüksek lisans ,doktora yapmak bir başka aşama olacaktır. Zaten erdemli insanlar ömür boyu okuyup bir şeyler öğrenme dürtüsünü asla bırakmazlar. Bu mesleğimizi ileri götürmek için çok önemlidir.

Bu yıl rekor bir katılım var.ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, 3 milyon 243 bin 425 aday ile rekor başvurunun yapıldığı 2022 YKS' nin, şu ana kadar lojistik olarak ÖSYM'nin bir hafta sonunda gerçekleştirdiği en büyük sınav organizasyonu olduğunu belirtti. Üç oturumdan oluşan YKS, KKTC Lefkoşa dahil olmak üzere toplam 208 sınav merkezinde uygulanacak.

Yüce yaradan tüm çocuklarımızın bahtını,yolunu açık etsin.Sonsuz başarılar diliyorum.