Umutsuz olmamak gerekir

17/04/2019 23:44 6706

Bundan 10 hafta önce Adana Demirspor için “tekrardan şampiyonluk adaylarından biri olacaksın” denseydi çok inandırıcı olmayabilirdi. Fakat son haftalarda alınan puanlardan sonra altıncı sırada olmasına rağmen belki de Süper lige Play-off’tan çıkacak en önemli takım diyebiliriz.

Rakip Altay ise hoca değişikliğinden sonra çıkış yakalayan önemli bir ekip olmakla beraber maçın nasıl sonuçlanacağı gerçekten merak konusu idi. Umut ediyorum ki sonuç Demirspor için olumlu olur ve bu güzel atmosfer  sezon sonuna kadar devam eder.

Ligin sonu gelmesiyle beraber hataların çok pahalıya patlayacağı haftalarda daha az hata yapan takım mutlu sona ulaşabilir. Neden bu Demirspor olmasın şeklinde düşüncelerle maç başladı.

Maçta merakla beklenen başka bir konu ise oyuna hep sonradan girip maçın kaderini olumlu anlamda değiştiren Legear’ın göstereceği performanstı.

Maçın başı gösterdi ki karşılaşma Demirspor için pekte kolay geçmeyecek. Her iki takımda oynamayı düşündüğünden çok pozisyonlu maç bizi bekliyor desek yanlış olmazdı. İki kalede de yaşanan pozisyonlar bunu gösterdi. Ümit hoca golü erken bulmak istediğini çıkardığı kadro ile gösterdi. Bunun meyvesini de 13. Dakikada kazanılan penaltıyı Pote gole çevirerek elde etti. Fakat diğer taraftan da kalesinde daha çok pozisyon görecek gibi gördündü Demirspor.

Mavi-Lacivertliler uzun zamandır maçı başı itibariyle hiç bu kadar etkili, coşkulu ve gollü başlamadı desek yalan olmaz. Demirspor taraftarının beklediği bu oyun tarzı bu oyuncu grubuna uygun bir yapı 20 dakikaya kadar bunu gösterdi.

Birkaç cümle de Berk Yıldız için söylemezsek olmaz. Sezon başı oynamadığında hocayı en çok eleştirenlerden biriydim. Çokta haksız olmadığımı Berk göstermiş olduğu performans ile kanıtladı. Bu maçta da bir gol atıp, penaltı yaptırarak takımına önemli katkı sağladı ilk yarı itibariyle .

İlk yarının sonlarına doğru topun ileride kalmaması kolay pas hatalarından dolayı Altay çokta şiddetli olmasa da baskı kurmasına neden oldu. Son haftaların formda ismi Çağlar, kurtardığı pozisyonlarla devre arasına Demirspor’un 2-0 önde girmesini yardımcı oldu. Fakat ikinci yarı başındaki Altay golü bir anda bütün maçın seyrini değiştirdi. İkinci yarının başlamasıyla birlikte yenilen golün etkisinden kurtulması için Demirspor’un topa sahip olup etkili hücumlarla rakibi oyuna ortak etmemesi ve acilen üçüncü golü atıp rahatlaması gerekiyor.  Çünkü rakip Altay bu ligin golcü ekiplerinden. Nitekim de ikinci golü bir duran toptan bularak bunu gösterdiler.  

Futbolda rehavet en büyük tehlikedir. Skor ne olursa olsun hakem düdüğü çalıp maç bitti demeden maç bitmez unutmamak gerekir. İkinci yarının başında yenilen gol Demirspor’un bütün dengesini değiştirdi. Bir an evvel bu durumdan çıkıp ilk yarıda oynadığı oyuna dönmediği her dakika sıkıntı büyüyor ki karşıdaki Altay’da bunu değerlendirecek oyuncu sayısı fazla.

Maç öyle bir hal aldı ki Demirspor’da gol yalnızca Berk Yıldız’ın göstereceği performansa kaldı gibi göründü. Sanki maçın sonlarına doğru Demirsporlu futbolcularda yorgunluk biraz daha fazla görülmeye başlandı. Demirspor için masal gibi başlayan maç bir anda kabusa döndü. Buna bir de Traore’nin gördüğü kırmızı kart eklenince haftaya oynayacağı derbi için önemli bir oyuncusunu kaybetmiş oldu.

Gece ve gündüz kadar farklı iki devre oynayan Demirspor için belki de çok önemli bir avantaj kaybetmiş olabilir fakat bunları telafi edeceği maç sayısı var.

Nerelerden buralara gelinildiğini unutmadan yakalanacak seri galibiyetlerle tekrardan şampiyonluğun en büyük adayı olacağına inancım tam. Yeter ki futbolcular ilk yarı oynadıkları oyunu 90 dakikaya yaysınlar . Hiçbir takım önlerinde duramaz.