Umarım güzel günlerin başlangıcı olur

05/11/2018 20:43 7112

Üç haftadır kazanamayan Adana Demirspor için  taraftarları tekrardan şampiyonluk için umutlandırma adına Afyon maçı sezonun en önemli karşılaşması olarak vurgu yaparsak  yanlış olmaz.

Demirspor, bu düşüncelerin yoğunluğunda başlayan karşılaşmaya baskılı oyunla birlikte golü erken bularak bu maçı ne kadar çok istediğini gösterdi. Diğer sevindirici tarafı ise uzun süredir suskun olan golcüsünün maça golle başlamış olması.

Golden sonra maç, orta saha mücadelesine dönmekle beraber tehlikeli pozisyona giren Demirspor oldu. Yarım saatlik süre zarfında Demirspor diğer maçlara nazaran daha derli toplu oyun tarzıyla birlikte pozisyonların sayısını artırması gerekiyor.

Karşılaşma devam ederken dikkatimi çeken bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum.  Nadir pozisyona giren Demirspor takımında Pote’nin kaçırdığı ataktan sonra ki Demirspor taraftarının coşkusunu görünce acaba daha çok pozisyona girildiğinde o stadın alacağı hal nasıl olur diye düşünmeden edemedim.

Afyon takımı ilk yarının sonlarına doğru Demirspor kalesinde tehlikeli olan taraftı.  Demirspor’un ise gol yükü tamamıyla Pote’nin omuzlarında olması diğer alternatiflerin olmaması şampiyonluğa oynamaya çalışan bir takım için hiç olumlu bir görüntü değildi. Çünkü Pote’nin suskun kaldığı haftalarda Demirspor’un kazanamaması bunun göstergesi. Bir an evvel diğer futbolcularda skor görünce katkıda bulunmaları gerekiyor.

İkinci yarı geçen haftadaki gibi başlıyordu;  eğer Orhan, defansta müdahale etmeseydi …İkinci yarının başında nasıl oluyor da devamlı pozisyon veriliyor anlamakta güçlük çekiyorum. Üstelikte skor olarak öndesin.

Koseçki’nin etkili olamaması Demirspor hücumlarını olumsuz etkiliyor. Her geçen dakika gösteriyor ki gol atamadığı her dakika rakibi oyunda tutuyor.  İç sahada oynanan maçta 1-0’lık skoru koruma şekli ve  isteği bana göre şampiyonluk düşüncesi olan bir takımla özdeşleşmiyor.

Diyebiliriz haftalardır kazanamamanın verdiği stresten dolayı skoru koruma iç güdüsü de olabilir. Fakat bu oyun şekliyle her maç Demirspor açısından puan kaybetme  durumu doğurabilir.  Afyon takımının girdiği pozisyonlar Demirspor’a uyarı şeklinde olmasına rağmen gerekli hamlelerin yapılmaması ilerleyen dakikalarda sıkıntı olarak öne çıkıyor.

70. dakikaya gelinildiğinde Demirspor halen öndeyse bunu tamamı ile kaleci Çağlar’ın performansına bağlayabiliriz.  İkinci yarı baskı yiyen tarafın Demirspor olması iyi bir görüntü değil. Ne zaman pas yapıp topu ileride sakladıklarında hem o baskıyı kırdı hem de kalesinde pozisyon görmedi.

Anderson oyuna girmesiyle daha fazla baskı gören oldu Demirspor. Geçmişlerine saygısızlık etmek istemem ama Orkan ve Anderson’da artık fazla ısrar etmemek gerekiyor.

Ligde haftalar ilerlemekle birlikte şunu söyleyebilirim ki sadece Çağlar ve Pote ile bu lig bitmez. Bu isimlerin yanına yenileri eklenmezse Demirspor’un işi çok zorlaşır. 

Yine de olumlu tarafından bakacak olursak 3 puan bu sıkıntılı süreçte önemli. Umarım bu galibiyet güzel günlerin başlangıcı olur.