Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23/04/2022 21:40 927

 

102 yıl önce bugün 23 Nisan 1920 Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi (T.B.M.M) açılmıştı. Bütün milletin ve ülkenin tek temsilcisi olan T.B.M.M ile yeni Türkiye devleti kurulmuştur.

Meclis dışındaki dağınık çalışmalar halinde oluşan devletimizin her türlü çalışması bu tarihten sonra T.B.M.M nin bünyesinde tamamen yasalar çerçevesinde yapılmıştır.

Atatürk, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş günü olan Türkiye Büyük Millet Meclisinin açıldığı 23 Nisan 1920 tarihini ‘’ Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ‘’  ilan etmiş, bu çok anlamlı günü çocuklara armağan etmiştir. Bugün aynı zamanda (Dünya çocuk günü) dür.

‘’23 Nisan, Türkiye milli tarihinin başlangıcı ve yeni bir dönüm noktasıdır. Bütün bir düşman dünyasına karşı ayağa kalkan Türk halkının, Büyük Millet Meclisi’ni meydana getirmek hususunda gösterdiği harikayı ifade eder. ‘’ Mustafa Kemal Atatürk

Ertesi gün mecliste konuşmasını yapan Atatürk, hükümet gayesinin, ‘’milli sınırlarımız içinde her şeyden önce kendi kuvvetimize dayanarak varlığımızı devam ettirmek, millet ve memleketin gerçek saadet ve imarına çalışmak’’ olacağını söylemişti.

Yıl 1972 kız kardeşim merhum Orgenarel Reşit Pasin’in eşi merhume Güler Pasin çocuk esirgeme kurumunun genel sekreteri idi. Yaşadığı ilginç olaylar var, Ankara’ya gittiler ve bakanlar kurulunda çocuklarımız yer aldı. Kızım Ayça da tesadüfen sağlık bakanının yerine oturmuş, Başbakan Ecevit o ara tayin işlerim olduğu için beni tanıyor, sormuş sen Gülhan Slem’in nesisin, kızım babasını tanığı için Ecevit’i çok severdi, öte yandan Fahri Korutürk’e gittiklerinde listede adı yok diye çocuğu özel kalemde bekletmişler, iki davranış mukayese ettiğinde balans Ecevit’ten yana hepsi Tanrının rahmetine kavuştular. Hepsine Tanrıdan rahmet diliyorum