Ulaşıma otobüs engeli

18/01/2020 19:42 3520

Adana’da yaşanan ulaşım sorunu ortada… Bu sorunu sadece yerel yönetimlerin çözmesi mümkün değil. Fakat ağzını açan herkes yerel yönetimleri suçluyor. Bu çok doğru değil.

Evet ulaşım sorununda yaşanan aksaklıkların çözümünün büyük bölümü yerel yönetimlerin alacağı kararlar ile çözülebilecek sorunlar…

Mesela onlardan bir tanesi yıllarca büyük siyasi polemiklere neden olan Dörtyol Kavşağı… Adana’da toplu taşıma araçlarının neredeyse tamamı bu kavşağı kullanmak zorunda. Bunun yanı sırada özel araçlarda yine bu yolu kullanmak zorunda. Bu kadar yoğun bir şekilde kullanılan kavşakta Yüreğir’den gelen özel halk otobüsleri trafiği adeta felce uğratıyor.

Adana’da eğer trafikte büyük bir aksama yoksa bilin ki o saatte Adana Emniyet Müdürlüğü tarafından Dörtyol Kavşağı’nda, Atilla Altıkat durağı olarak da bilenen Yüreğir ilçesinden gelen halk otobüslerinin kullandığı bu durakta trafik polisi var… Çünkü halk otobüsleri ve dolmuşlar trafik polisi varsa durakta duruyor, trafik polisi yoksa yolun başında durak harici yerde durarak trafiği durma noktasına getiriyor.

Gün boyunca Atatürk Caddesi’nden çarşı istikametine gelen yoğun bir trafik var. Bu araçların bir bölümü doğrudan Kızılay Caddesi’ne, bir bölümü de sola dönerek Merkez Cami istikametine, bir bölümü de sağa dönerek Seyhan Belediyesi istikametine gidiyor. Ve maalesef sağa dönen araçlar, o sırada halk otobüslerinin Atilla Altıkat durağında değil de, yolun başında durup yolu kapattıkları için ilerleyemiyor. Böylelikle Atatürk Caddesi’nde büyük araç kuyruğu oluşuyor.

Bu sorunun çözümü noktasında Adana Emniyet Müdürlüğü’nün gün boyunca Atilla Altıkat durağında trafik polisi görevlendirmesi gerekiyor. Burada görev yapacak bir trafik polisi sadece Adana’nın ulaşım sorununu az da olsa rahatlamış olmanın yanı sıra yolla oluşan araç kuyruğundan kaynakla benzin, motorin ve LPG tüketimini de azaltarak ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır.

Yüreğir ilçesinden gelen halk otobüsleri tıpkı Dörtyol Kavşağında olduğu gibi, Abidinpaşa Caddesi’nde de ulaşıma büyük darbe vuruyor. Abidinpaşa Caddesi’nde İş Bankası Şubesi’nin hemen karşısında dolmuşların kullandığı bir durak var. Maalesef Yüreğir’e giden halk otobüsleri bu durakta da, dolmuşların yanında durarak ana caddeyi resmen trafiğe kapatıyor. Büyük Postane istikametinden gelen araçlar ne Gürselpaşa Caddesi’ne geçebiliyor, ne de Abidinpaşa Caddesi’ne dönebiliyor.

Yüreğir’e ait halk otobüsleri neden iki ayrı nokta da trafik sorununa neden oluyor? Şimdi diyeceksiniz ki, sadece Yüreğir’in halk otobüsleri mi trafiğe neden oluyor? Elbette hayır… Sadece bu iki nokta da tedbir alındığı zaman trafik akışı durmuyor. Fakat bu iki nokta da trafik polisi olmadığı zamanlarda halk otobüsleri bildiğini okuyor ve iki yerde de akan trafiği durduruyor. Bunun yanlış olduğunu anlatmaya çalışıyorum.

Elbette Yüreğir halk otobüslerinin bağlı olduğu kooperatifler var. Acaba bu kooperatifin yönetiminde bulunan kişiler bunun farkında değiller mi? Acaba yaşanan bu olumsuzlukları görmüyorlar mı?

Adana’da özel halk otobüsleri sürekli olarak belediye otobüslerinden ve kendilerine kesilen trafik cezalarından yakınıyorlar. Ya kendilerinin trafikte diğer sürücülere yaşattıklarına ne demeli?

Yazımın başında da dediğim gibi, Adana’da ulaşım sorunu yaşanıyor ve sorun giderek büyüyor. Evet bu sorunun çözümü için yerel yöneticileri, sürücülerin yayaların, kaldırım işgali yapan esnafın entegre adım atması gerekiyor. Bu zaman isteyen bir süreç… Adana’da kısa vadede ulaşımı rahatlatmak adına atılması gereken  atılması gereken adımlar arasında hiç kuşkusuz, özel halk otobüsü ve dolmuş sürücülerinin gün içinde trafik akışını bozan davranışlarını en minimum seviyeye indirmek gerekiyor. Bu konuda yapılması gerekenlerin en başında Dörtyol Kavşağındaki Atilla Altıkat durağında ve Abidinpaşa ile Taşköprü duraklarında trafik polisleri ile alınacak önlemlerden geçiyor…