Ulaşım Master Planı’na ne oldu?

14/10/2017 00:07 6919

Türkiye Kent Konseyleri Birliği, Adana Kent Konseyi’nin ev sahipliğinde kentte gerçekleştireceği Birlik Yürütme Kurulu toplantısı Seyhan Oteli’nde yapılan basın toplantısı ile başladı.

Hayırlı uğurlu olsun…

Bu toplantıda kentin acil çözüm bekleyen sorunları ele alınacak, örneğin ulaşım, kentsel dönüşüm, kentlerin vizyonu tartışılacak… Bu konuda benim birkaç önerim olacak, zaten defa kez bu konuları gerek haber, gerekse köşe yazılarımda dile getirmiştim.

Bu kentin en başta acil bekleyen sorunlarının başında Ulaşım Master Planı gelmektedir. Adana’nın kent içi trafiği her geçen gün daha da keşmekeş haline geliyor, örnek vermek gerekirse Çukurova Üniversitesi’ne giderken üzerinden geçen araç sayısı 40 bin. Bu araç sayısı yeni stadın bitmesi, adiye binasının tamamlanması, Sarıçam yeni yerleşim yerlerim yerlerinin tamamen dolması durumunda bu sayı daha da fazla olacak.  Kent içinde trafikte olan araç sayısı neredeyse 100 binlerle ifade ediliyor. Bu zamana kadar bir kentin Ulaşım Master Planı’nın olmaması büyük bir hatadır, yanlıştır.

Kentin en işlek merkezlerinden Dört Yol Kavşağı’nda insanlar karşıdan karşıya geçebilmek için tıpkı bir akrobat gibi, bildiği tüm hareketleri yapmak zorunda kalıyor. Zaman, zaman maddi ve yaralamalı trafik kazaları yaşanıyor.

Yanlış hatırlamıyorsam UKOME, geçtiğimiz aylarda yaptığı toplantıda, özellikle dolmuş ve özel halk otobüslerinin trafiğin yoğun olduğu Dörtyol kavşağı, Küçük Saat, Cemal Gürsel caddesi gibi yerlere girmemesi kararı almıştı. Ne var ki bu karar halen yürürlüğe girmedi.

Neyse, Adana hızla büyüyor, gelişiyor ancak trafiği tam bir arapsaçına dönüyor. Bunun için Ulaşım Master Planı bir an önce yapılmalı ve kent içi trafiğinin rahatlaması için gerekli önlemler alınmalı. İkinci konu ise, son birkaç yıldır gündemde alan Kentsel Dönüşüm, bu konuda da başı bozukluk var. TOKİ, kentsel dönüşümü tek tip yaparken, mahalle sakinlerini ‘mahalle kültüründen’ koparıyor. Belediyeler ise, bu konuda biraz daha duyarlı ancak yeterli mi, yeterli değil…

Başta da ifade ettim. Bu toplantı ve toplantıdan çıkacak karar kentlerin vizyonu için çok önemli… Alınan kararlar, tozlu raflarda yer almasın, kentin tüm kurumları destek versin ve kentlerin vizyonu oluşturulsun.